Svájc lassan kivezeti az atomenergiát

A svájci szavazók többsége támogatta a kormánynak azt a tervét, hogy az ország mondjon le az atomerőműveiről, és térjen át a megújuló energiaforrások használatára – derült ki a vasárnapi népszavazás eredményéből.

A résztvevők 58,2 százaléka támogatta a javaslatot az államszövetség kormányának közlése szerint –  a részvételi arány 42,3 százalékos volt, ami átlagosnak számít az elmúlt két év adatai alapján.

Svájc a világ egyetlen közvetlen demokráciája, ahol a lakosság évente többször népszavazáson hoz döntést egy-egy konkrét kérdésben – legutóbb az állampolgárság, az adórendszer és az úthálózat fejlesztése volt soron.

További részletek

A környezetvédők szerint ez történelmi nap Svájc számára és ezzel belép a XXI. századi energetikába. A kormányzat a japán Fukusima atomerőmű 2011-es katasztrófája után pár héttel már indítványozta az erőművek bezárását.

Az energiastratégia 2050 címmel elindított vita középpontjában az állt, hogy az adófizetőknek vajon mennyibe fog kerülni az átállás a megújuló energiára. Az ellenzők szerint családonként, évente 3200 frank lesz ez az összeg, az energiaügyi miniszter szerint azonban ez erősen felfújt adat, egy átlagos családnak valójában csak 40 frankot kell majd fizetnie az eddigi energiaszámlán felül.

Svájcban 4 atomerőműben 5 reaktor működik, egynek a leállítását már 2019-ben elkezdhetik, a többi esetében még nincs dátum. Az ország energiamérlegében a vízi energia 60 százalékkal, az atomenergia 35 százalékkal szerepel, a másfajta megújuló energia részesedése jelenleg csak 5 százalék.

Forrás: MTI/AFP/Reuters

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »