Nyitva marad Törökország előtt az EU-csatlakozás lehetősége

Az Európai Unió tagállamai alapvetően megállapodásra jutottak arról, hogy tiszteletben tartják a végrehajtó elnöki rendszer bevezetéséről szóló április 16-ai török népszavazás eredményét – közölte Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője pénteken, az uniós tagországok külügyminisztereinek máltai, informális találkozóján.

„Tiszteletben tartjuk a referendum eredményét, még akkor is, ha tudomásul vesszük, hogy az vitatott” – jelentette ki Mogherini. Hozzáfűzte: az EU ugyanakkor elvárja, hogy Törökország állami struktúrájának tervezett átépítésénél tartsa be az európai alapértékeket. Ezzel összefüggésben a Velencei Bizottságnak, az Európa Tanács alkotmányjogi szakértőkből álló testületének irányelveit említette.

Az EU-főképviselője emellett világossá tette, hogy jelenleg nem szerepel napirenden a török uniós csatlakozási tárgyalások felfüggesztése vagy megszakítása. „A csatlakozási folyamat tovább megy” – mondta Mogherini. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy előrelépések csak akkor történhetnek, amennyiben az ankarai kormány a többi között megfelel az emberi jogok, jogállamiság, demokrácia és sajtószabadság előfeltételeinek.

Ausztria a csatlakozási tárgyalások megszakítása mellett foglalt állást

„Teljesen helytelen lenne ragaszkodni a török csatlakozás illúziójához” – jelentette ki pénteken Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter. „Egyre több külügyminiszter, kormányfő és európai parlamenti képviselő változtatja meg Törökországgal kapcsolatos álláspontját. És erre szükség is van, mivel Törökország az elmúlt hónapokban és években egyre inkább eltávolodott a jogállamiságtól, demokráciától és az emberi jogoktól” – hangsúlyozta Kurz.

A referendumot úgy értékelte, hogy ezzel Törökország újabb lépést tett a visszafelé, és egyre több hatalom összpontosul a török elnök kezében.

Ausztriának hátat kell fordítania „helytelen politikájának”, amelyet Törökország uniós csatlakozásával kapcsolatosan eddig folytatott – jelentette ki a szintén Máltán tartózkodó Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter, aki szerint a vezető uniós politikusoktól „pozitív légkört” érzett országa csatlakozási tárgyalásait illetően. Hozzáfűzte, hogy a párbeszéd folyatódni fog.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/dpa/Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »