Laurent Fabius volt francia külügyminiszter, a párizsi klímamegállapodást tető alá hozó ENSZ-klímacsúcs elnöke „súlyos visszalépésnek” nevezte szerdán Donald Trump amerikai elnöknek azt a rendeletét, amely eltörölte az elődje, Barack Obama által hozott klímavédelmi intézkedéseket.
„A fontos védelmi szabályozások felszámolása, a fosszilis energiák szennyező projektjeinek támogatása, ezen a téren a nemzeti és nemzetközi költségvetések jelentős megnyirbálásának bejelentése ellentétes a legmegalapozottabb tudományos ismeretekkel, és a már 141 ország, köztük az Egyesült Államok által is ratifikált párizsi klímamegállapodás által megfogalmazott általános érdekű célokkal” – írta közleményében Laurent Fabius.
„Az országok, a helyi önkormányzatok, a vállalatok, a civil szerveztek, az állampolgárok feladata, hogy mindenhol fellépjenek és megerősítsék konkrétan is, hogy ragaszkodnak a Párizsban tett kötelezettségvállalásokhoz, megvalósítva azokat” – tette hozzá.
- A klímaegyezményről
A két hónapja hivatalba lépett Donald Trump amerikai elnök kedden írta alá az elődje, Barack Obama által hozott klímavédelmi intézkedéseket eltörlő elnöki rendeletét, és ismét hitet tett az olajkitermelés és a szénbányászat fontossága mellett.
Miguel Arias Canete uniós klíma- és energiaügyi biztos sajnálatát fejezte ki szerdán a szóban forgó ügy miatt: „Sajnáljuk, hogy az Egyesült Államok visszavonja a klímapolitikája fő pillérének számító, úgynevezett tiszta energia tervet” – fogalmazott a spanyol politikus.
„Meglátjuk, milyen más módon kíván az Egyesült Államok eleget tenni a párizsi klímaegyezmény szerinti kötelezettségeinek” – tette hozzá. Washington azt vállalta, hogy 2025-re 26-28 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátását a 2005-ös bázisévhez képest.
„Mások talán visszafordulnak, az Európai Unió és Kína azonban teljes gőzzel halad a párizsi egyezmény céljainak megvalósítása, a tiszta energiai fordulat felé” – hangsúlyozta a jelenleg Pekingben tárgyaló Canete.
Kofi Annan korábbi ENSZ-főtitkár kedden Brüsszelben kijelentette, ha Trump „nem is fogadja el a klímaváltozást”, a világ összes többi országa teljesíteni fogja a párizsi egyezmény szerinti vállalásait. „Úgy gondolom, veszíteni fog (a klímapolitikai fordulatával)” – mondta az amerikai elnökről a világszervezet egykori vezetője, de nem bocsátkozott részletekbe.
Elnökké választása előtt Trump egyébként egyik rövid üzenetében „kamunak” nevezte a klímaváltozást, amelyet a kínaiak a saját érdekükben találtak ki, hogy rontsák az Egyesült Államok versenyképességét.
Kapcsolódó cikkünk: Győzködik a Trumpot a klímaegyezmény fontosságáról
Kína kitart a klímamegállapodás végrehajtása mellett
Kína továbbra is kitart a 2015-ös párizsi klímacsúcson kötött megállapodás mellett – tudatta szerdán Pekingben a kínai külügyminisztérium. Lu Kang külügyi szóvivő szerint a klímaváltozás a világ minden országa számára kihívást jelent, a párizsi klímamegállapodás pedig olyan mérföldkő, amely a nemzetközi közösség kemény munkájával született meg.
„Bárhogy változzon is más országok klímapolitikája, nagy és felelős fejlődő országként Kína elszántsága, célja és politikája nem változik a klímaváltozás elleni harcban” – húzta alá Lu.
Peking korábban élesen bírált minden korlátozást, arra hivatkozva, hogy megengedhetetlen, hogy Kínának kevesebb mozgástere legyen a gazdaság fejlesztése terén, mint a már fejlett országoknak. Ám miután az ország dinamikus fejlődése a természetes környezet beszennyezésével járt együtt, s kínaiak százmilliói élnek szmogban, Peking irányt váltott, és a klímaváltozás elleni küzdelem szószólója lett.
Forrás: MTI/Reuters