Maradnak a török katonák Irakban

  • Múlt pénteken közel százötven török katona mintegy húsz-huszonöt harckocsival támogatva érkezett az iraki Moszul közelébe. Az ország második legnagyobb városát az Iszlám Állam tartja ellenőrzése alatt.
  • Bagdad tiltakozik a török lépés ellen és a csapatok kivonását követeli.
  • Haider al-Abádi miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordulnak a török akció ellen.
  • A török külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy bár több csapatot egyelőre nem vezényelnek Irakba, a már bevetett alakulatokat nem fogják kivonni.

A török külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy egyelőre leállítják további katonai egységeik Irakba való telepítését, viszont a már ott állomásozó csapatokat nem fogják visszavonni, írja a Reuters. A török katonák múlt pénteken jelentek meg a Moszul közeli Basika város térségében.

Moszul tavaly június óta a szélsőségesek birtokában van.

A bejelentés azután érkezett, hogy Bagdad a török csapatok teljes kivonását követelte Irakból. Egy külügyminisztériumi szóvivő állítása szerint Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter hétfőn biztosította iraki társát arról, hogy Ankara tiszteletben tartja Irak területi integritását.

A hivatalos török álláspont szerint a török katonák az Iszlám Állam ellen, illetve a helyi csapatok képzése miatt érkeztek. Az iraki kormány ezzel szemben azt állítja, hogy soha sem kért ilyesféle segítséget Törökországból.

Ahmet Davutoglu török miniszterelnök mindeközben bejelentette, hogy Bagdadba utazna a helyzet csillapításának érdekében. A Reuters szerint Davutoglu a török csapatok szándékainak félreértelmezését „szándékos provokációnak” nyilvánította.

Haider al-Abádi iraki miniszterelnök vasárnap egy közleményben azt nyilatkozta, hogy „Iraknak minden joga megvan, hogy bármely lehetséges eszközhöz fordulhasson, beleértve az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogyha a csapatok nem vonulnak ki negyvennyolc órán belül”, jelentette a BBC.

Politikai elemzők a török csapatok megjelenését Ankara válaszlépéseként értelmezik Iránnal és Oroszországgal szemben. „Törökország úgy tűnik, be akarja bizonyítani Oroszországnak és Iránnak, hogy nem tekinthetik a szíriai vagy az iraki hadszíntereket csak a sajátjukénak” idézte Aydin Selcen volt török erbili főkonzult az al-Jazeera.

Barack Obama múlt heti felvetésére, miszerint több amerikai kommandóst kell Irakba küldeni az extrémisták elleni harcra, Bagdad szintén negatívan reagált.

Vágner Krisztián

Friss hírek