Törökország kész minden területen együttműködni az EU-val a menekültválság kezelésében – jelentette ki Brüsszelben Recep Tayyip Erdogan török köztársasági elnök, akinek uniós tárgyalópartnerei egy cselekvési tervet ajánlottak fel, egyelőre nem tudni, pontosan milyen eredménnyel.
Ankara nyitott lesz mindenféle együttműködés előtt az Európai Unióval a menekültkérdésben – közölte hétfőn Brüsszelben a török köztársasági elnök, aki elsősorban a szíriai válságról és menekültprobléma kezeléséről tárgyalt az uniós intézmények vezetőivel. Mivel Recep Tayyip Erdogan és egyik vendéglátója, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke találkozójukat követően csak nyilatkozatokat olvastak fel, nem adva lehetőséget az újságíróknak kérdések feltételére. Így egyelőre csak találgatni lehet, hogy miben merül ki a török készség az együttműködésre.
A kérdőjelek során gyarapítja az is, hogy Erdogan pozitívan fogadta-e azt a cselekvési tervet, amit az EU intézményei dolgoztak ki azzal a céllal, hogy aktívan bevonják Törökországot a szíriai menekültválság kezelésébe és az Európára nehezedő nyomás enyhítésébe.
A cselekvési tervről az elsők közt hírt adó Financial Times szerint az EU ajánlata potenciálisan több százezer Törökországban lévő szíriai menekült EU-ba történő áttelepítését irányozná elő. Cserébe a török határok ellenőrzésének megszigorítását, nagy befogadóképességű menekültügyi központok létrehozását és azt várnák el Ankarától, hogy munkát és így megélhetési lehetőséget is biztosítson a területén tartózkodó több mint két millió szíriai menekültnek. A csomag része lenne még körülbelül 1 milliárd euró pénzügyi támogatás Törökországnak és a vízumliberalizációról akadozva folyó tárgyalások felgyorsítása is.
Tusk és Erdogan sajtónyilvános szereplésén egyikük sem említette meg a cselekvési tervet, bár mindketten behatóan foglalkoztak a szíriai és a menekültválság számukra elsősorban fontos vetületeivel.
„Vitathatatlan, hogy Európának jobban kell felügyelnie a határait. Azt várjuk Törökországtól, hogy ugyanezt tegye” – jelentette ki Donald Tusk. Aki késznek mondta az EU-t arra, hogy minden témát megvitasson Törökországgal, beleértve az Ankara által forszírozott ütközőzónát Szíria területén. „Ugyanakkor Törökországnak is hasonlóan késznek kell lennie a cselekvésre. Fel kell számolni azt a helyzetet, ahol százezrek menekülnek az EU-ba Törökországon keresztül. Ezt mi nem tudjuk egyedül megoldani, szükségünk van hozzá a török oldalra. A megerősített együttműködés mindkét félnek hasznára fog válni. Európa tényleges megoldást akar egy tényleges válságra” – szögezte le az Európai Tanács elnöke.
Török tárgyalópartnere hangsúlyozta, hogy országa, amely eddig 2 és millió menekültet fogadott be, továbbra is nyitott marad a menekültek előtt, akik vallási és nemzeti hovatartozásukra való tekintet nélkül emberséges bánásmódban részesülnek.
Erdogan megismételte, hogy ha meg akarják oldani a szíriai háborút, akkor „a terroristáktól védett biztonságos zónákra és repüléstilalmi övezetre (légtérzárlatra) van szükség. Emlékeztetett rá, hogy a török-szíriai határ hossza 911 kilométer, a török-iraki határé pedig 350 kilométer. „Mi vagyunk az az ország, amely fenyegetésnek van kitéve” – tette hozzá.
A török elnök az ütközőzóna mellett több más kérdést is kiemelt, amelyek Ankara számára fokozott jelentőséggel bírnak, és így akár úgy is tekinteni lehet rájuk, mint amelyek egy esetleges alkucsomag részei lehetnének. Az egyik a vízumliberalizáció kérdése. De, ami ennél is nagyobb hangsúlyt kapott a török elnök sajtónyilatkozatában, az Ankara aggodalmainak a komolyan vétele a terrorizmus elleni harcban.
Erdogan világossá tette, hogy számára „nincs rossz és jó terrorista”, és a kurd PKK-t, illetve a szíriai kurd szervezetet ugyanúgy terrorista szervezetnek kell tekinteni, mint a Daesht (Iszlám Államot). Nehezményezte azt, hogy miközben a törvények szintjén az EU-tagállamokban terrorista szervezetnek minősül a PKK, addig a gyakorlatban egyes tagországokban szerinte már sokkal elnézőbben viszonyulnak hozzájuk. „Szeretném hinni, hogy európai barátaink az elvárható tapintattal járnak majd el ebben a kérdésben” – tette hozzá sokatmondóan.
Tusk szerint Erdogannal egyetértettek abba, hogy a szíriai konfliktusra nem jelenthet megoldást „a legitim ellenzéki erők Oroszország által történő bombázása”. ”Egyetértünk azzal, hogy fel kell venni a harcot a Daesh-sel. Ezzel összefüggésben Erdogan elnök tájékoztatott engem azokról a számunkra is nyugtalanító hírekről, melyek szerint orosz harci gépek megsértik Törökország fenségterületét.
A török elnök közölte, hogy országa továbbra is stratégiai céljának tekinti az EU-tagságot, és sürgette, hogy leheljenek új életet a csatlakozási tárgyalásokba.
Kitekintő / Bruxinfo.eu