Demokratikus paktumot javasolnak a liberálisok

A stabilitási és növekedési paktum mintájára demokratikus kormányzási paktum és demokratikus szemeszter létrehozását javasolják az európai liberálisok. Az ALDE elképzelései szerint a bécsi alapvető jogok ügynöksége valamennyi tagállam esetében éves jelentést készítene a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetéről, és szükség esetén ez lenne az alapja egyes kormányok elleni fellépésnek.

Demokratikus kormányzási paktum (DGP) létrehozására tett javaslatot kedden az Európai Parlament liberális frakciója, a javaslatot előterjesztő Sophie in,t Veld alelnök szerint azért, hogy „Európa az értékek valódi közösségévé váljék”.

A liberálisok javaslata szerint a demokratikus kormányzási paktumnak ugyanazzá kell válnia a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok területén, mint ami a stabilitási és növekedési paktum az eurózóna számára. „A kezdeményezésről már jóval a párizsi események előtt döntés született, de a pillanat nem is lehetne kedvezőbb. Meg kell védenünk a demokráciát az EU-n belül az erodálástól” – indokolta a kezdeményezést a holland liberális képviselő.

Az ALDE-csoport elképzelései szerint a demokratikus kormányzási paktum az európai szemeszterhez hasonló éves ciklus formájában működne. A tagállamokban és EU-szinten a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok helyzetének nyomon követését a bécsi székhelyű Alapvető Jogok Ügynökségére (FRA) bíznák, amely minden évben jelentést tenne közzé az elvek érvényesüléséről az EU valamennyi tagállamában.

A jelentéseket az uniós intézményekben és a nemzeti parlamentekben is megvitatnák – in,t Veld szerint – egyfajta állapotfelmérést tartva a demokrácia és a jogállamiság helyzetéről az Unióban. Amennyiben úgy találnák, hogy egyes tagállamokban veszélybe kerülnek a demokratikus értékek, a képviselő szerint az Alapvető Jogok Chartája és az EU-szerződés 2-ik (alapértékeket felsoroló) cikke elég erős jogi alapot teremtene ahhoz, hogy az Európai Bizottság eljárást kezdjen a szóban forgó országokkal szemben.

A javaslat értelmében a demokratikus kormányzási paktumnak a stabilitási és növekedési paktumhoz hasonlóan lenne megelőző és korrekciós szakasza, és ahogy a költségvetési szabályok megsértése esetén, a legvégső fegyelmezési eszköz az EU-szerződés 7-ik cikke szerinti eljárás élesítése lenne, ami végső esetben egy tagállam szavazati jogának a felfüggesztését is eredményezheti.

Az ALDE-csoport alelnöke szerint ilyenformán a 7-ik cikk nem lenne többé nukleáris opció, hanem egy megfelelő eszköz, amit szükség esetén könnyebb lenne alkalmazni.

Sophie in’t Veld emlékeztetett rá, hogy az eurózónában sem törődtek a birtokon belül lévő országok a költségvetési fegyelem fenntartására vonatkozó szabályok betartásával, mígnem megszigorították és szankcionálhatóvá tették ezt a magatartást. Úgy vélte, hogy hasonlóra a demokratikus értékek és a jogállamiság esetében is szükség lenne.

A liberálisok hivatalosan kedd este ismertetik kezdeményezésüket Frans Timmermans első alelnökkel, aki a Juncker-bizottságban többek között az alapvető jogi charta betartásáért és a jogállamiságért is felelős.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »