Romlott a demokrácia minősége Szlovákiában

Az IVO Barometer többek között figyelembe vette a közbeszerzési törvényt, a családról való népszavazást, a bíróságok médiával szembeni eljárásait és a kisebb adót a nonprofit szektorban tevékenykedő vállalatok számára.

Az intézet által megadott 1 – 5-ös értékelési skálán – amelyen az 1-es osztályzat a legjobb és az 5-ös a leggyengébb – 3,2-es mutatóra romlott a demokrácia minősége a tavalyi 2,9-es mutatóhoz képest. Az IVO szakértői szerint ez jelentős csökkenést jelent – derül ki az elemzésből, amelyet minden negyedévben és év végén közöl az intézet.

Az IVO Barométer négy szegmensben vizsgálja a demokrácia elveinek betartását: értékeli a demokratikus intézmények és a jogállamiság helyzetét, a jogalkotást, az emberi és kisebbségi jogok betartását, valamint a sajtó függetlenségét.

Grigorij Mesežnikov, az IVO igazgatója szerint érdekes fejlemény a demokrácia fejlődése szempontjából a stagnálás és két ellentmondásos trend – javulás a demokratikus intézmények és a jogállamiság területén való javulás és a jogszabályok területén tapasztalható romlás.

Az egyik ékes példa a főügyész körüli botrány

A demokrácia minőségének javítása érdekében „új modellt kellene bevezetni a parlamentben az ellenzék és a kormánypárt között, az összes alkotmányos intézménynek szigorúan az alkotmányban számukra kijelölt keretek között kellene működnie, a hatalmi helyzetet pedig nem szabadna indokolatlan politikai előnyök elérésére használni, attól függetlenül, hogy melyik pártról beszélünk” – mondta Mesežnikov.

Az antidemokratikus politikai gyakorlat példájaként említette Čižnár főügyésszé való ki nem nevezését, a jogszabályok közvetett módosításait, az ellenzék javaslatainak visszautasłtását, vagy az általuk kezdeményezett rendkívüli ülések programjainak elutasítását.

Romlás a jogszabályok területén

A demokratikus intézmények és a jogállamiság területén említett negyedéves javulás az IVO szerint az alkotmányos intézmények- az elnök és az Alkotmánybíróság – pozitív intézkedéseinek eredménye. A jogszabályok területén tapasztalható romlás pedig „több esetben a jelenlegi politikai fejelményekre válaszként adott célszerű törvénymódosítás” eredménye.  Mesežnikov szerint jó példa erre az alkotmánymódosítás. Az IVO az állami közbeszerzésekről szóló törvényre is felhívja a figyelmet, ami szerintük „zavaros és bonyolult.”

Hozzáteszik, hogy használatára gyakran további szakembereket kell bevonni, és ez sem garantálja a zökkenőmentes nyilvános közbeszerzést. Az emberi és kisebbségi jogok betartásának, valamint a sajtó függetlenségének területén nem változott az értékelés.

Az emberi és kisebbségi jogok betartásának területén az IVo szakemberei a nemzeti emberi jogi stratégia előkészítésére hívják fel a figyelmet. Az értékelés megemlítette a családról való népszavazást is, szerintük a kezdeményezők alapvető üzenete az volt, hogy „a demokrácia a többség akarata, bármit, amit a többség megszavaz, demokratikus.”

Figyelemre méltóak a bíróságok eljárásai a média ellen

Az IVO a médiával szembeni jogi gyakorlatra, szabályozásra és a Penta médiapiacon való térnyerésére is reagált. Az utóbbival kapcsolatban megjegyezte, hogy „meg kell határozni a normákat az újságírói munkában és a kiadóval szembeni kapcsolattartásban.”

Bumm.sk

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »