Megállapodás született az északír békefolyamat ügyében

Tizenegy heti tárgyalás után kedden megállapodásra jutottak az északír kormánykoalíció, valamint a brit és az ír kormány képviselői az északír békefolyamat még rendezetlen kérdéseiről, lehetővé téve ezzel a megosztott, katolikus-protestáns belfasti kormányzás fenntartását.

„Örülök, hogy egy életképes megállapodás született, amely lehetővé teszi, hogy Észak-Írország szebb és virágzóbb jövőt teremtsen magának, s egyúttal szembenézhessen a múltjával” – üdvözölte az eredményt nyilatkozatában David Cameron brit miniszterelnök.

A megállapodás egyebek közt megnyitja az utat a régió kényes társadalombiztosítási reformja előtt, és előirányozza a vállalatok adóztatásával kapcsolatos jogkörök Belfastnak való átadását. A feleknek emellett sikerült egyezséget kötniük a több mint három évtizeden át tartó észak-írországi konfliktus áldozataival kapcsolatos vizsgálatok új mechanizmusairól.

E megállapodásnak köszönhetően „a felek mostantól végre hozzáláthatnak a(z 1998-as) belfasti megállapodás által megoldatlanul hagyott legfontosabb kérdések rendezéséhez” – vélekedett a brit kormányfő.

Cameron bejelentette azt is, hogy London „jelentős pénzügyi csomaggal”, összesen mintegy kétmilliárd font (800 milliárd forint) kölcsönnel támogatja Észak-Írország fellendítését, gazdasági stabilitásának és biztonságának megteremtését.

Az észak-írországi kormánykoalíció öt pártja tartózkodott a hivatalos nyilatkozatoktól, jelezve, hogy a megállapodást pártjaik vezetésének jóvá kell még hagynia. A protestánsok által támogatott legnagyobb párt, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) mindazonáltal a vártnál jobbnak minősítette a tizenegy heti tárgyalásokban kialkudott csomagot.

„Karácsony előestéjén Észak-Írország sokkal jobb helyzetbe került, mint tegnap volt” – fogalmazott Nigel Dodds, a DUP helyettes vezetője. „Elhárult a mindannyiunk felé teljes sebességgel közeledő költségvetési katasztrófa” – tette hozzá.

A tárgyalások kudarca politikailag az északír nemzetgyűlés feloszlatásához vezetett volna, és ahhoz, hogy a londoni kormánynak kellett volna magára vennie a belfasti kormány működtetésének minden felelősségét.

A belfasti megállapodást nyilatkozatban üdvözölte Barack Obama amerikai elnök is. Külügyminisztere, John Kerry pedig azt ígérte, hogy az Egyesült Államok „minden politikai támogatást megad” az új északír rendezéshez.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »