Tizenegy heti tárgyalás után kedden megállapodásra jutottak az északír kormánykoalíció, valamint a brit és az ír kormány képviselői az északír békefolyamat még rendezetlen kérdéseiről, lehetővé téve ezzel a megosztott, katolikus-protestáns belfasti kormányzás fenntartását.
„Örülök, hogy egy életképes megállapodás született, amely lehetővé teszi, hogy Észak-Írország szebb és virágzóbb jövőt teremtsen magának, s egyúttal szembenézhessen a múltjával” – üdvözölte az eredményt nyilatkozatában David Cameron brit miniszterelnök.
A megállapodás egyebek közt megnyitja az utat a régió kényes társadalombiztosítási reformja előtt, és előirányozza a vállalatok adóztatásával kapcsolatos jogkörök Belfastnak való átadását. A feleknek emellett sikerült egyezséget kötniük a több mint három évtizeden át tartó észak-írországi konfliktus áldozataival kapcsolatos vizsgálatok új mechanizmusairól.
E megállapodásnak köszönhetően „a felek mostantól végre hozzáláthatnak a(z 1998-as) belfasti megállapodás által megoldatlanul hagyott legfontosabb kérdések rendezéséhez” – vélekedett a brit kormányfő.
Cameron bejelentette azt is, hogy London „jelentős pénzügyi csomaggal”, összesen mintegy kétmilliárd font (800 milliárd forint) kölcsönnel támogatja Észak-Írország fellendítését, gazdasági stabilitásának és biztonságának megteremtését.
Az észak-írországi kormánykoalíció öt pártja tartózkodott a hivatalos nyilatkozatoktól, jelezve, hogy a megállapodást pártjaik vezetésének jóvá kell még hagynia. A protestánsok által támogatott legnagyobb párt, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) mindazonáltal a vártnál jobbnak minősítette a tizenegy heti tárgyalásokban kialkudott csomagot.
„Karácsony előestéjén Észak-Írország sokkal jobb helyzetbe került, mint tegnap volt” – fogalmazott Nigel Dodds, a DUP helyettes vezetője. „Elhárult a mindannyiunk felé teljes sebességgel közeledő költségvetési katasztrófa” – tette hozzá.
A tárgyalások kudarca politikailag az északír nemzetgyűlés feloszlatásához vezetett volna, és ahhoz, hogy a londoni kormánynak kellett volna magára vennie a belfasti kormány működtetésének minden felelősségét.
A belfasti megállapodást nyilatkozatban üdvözölte Barack Obama amerikai elnök is. Külügyminisztere, John Kerry pedig azt ígérte, hogy az Egyesült Államok „minden politikai támogatást megad” az új északír rendezéshez.
Kitekintő / MTI