Szlovákiában jobban élnek, mint tíz éve

Szlovákiában 10 év alatt mintegy 37 százalékkal nőttek a háztartások egy főre jutó átlagos kiadásai, derül ki a Sberbank elemzéséből. Ez az emelkedés tartalmazza az inflációt is, tehát nem csak azért költünk többet, mert időközben nőttek a bevételeink is.

Az átlagkeresetek összevetése alapján a bevételeink gyorsabban nőttek, mint a kiadásaink. A statisztikai hivatal adatai alapján 2004-ben az átlagkereset mintegy 15 800 korona volt, ami euróra átszámítva a 2009-es átváltási árfolyamon 524 eurót tesz ki. Kilenc évvel később, 2013-ban pontosan 300 euróval keresett többet egy átlagos alkalmazott, vagyis bruttó 824 eurót vihetett haza. Ez a növekedés több mint 57 százalékos, tehát a bérek gyorsabban nőttek a kiadásoknál.

Drágább telefonálás és ebédek

2004-ben egy átlagos család egy főre számítva 235 eurónak megfelelő összeget költött a fenntartására. Ez az összeg tartalmazza az élelmiszerekre fordított, a ruházkodási, a szabadidős kiadásokat és a rezsiköltségeket is. 2014-ben az egy főre jutó átlagos költségek már több mint 321 eurót tettek ki.

A legnagyobb mértékben a szállodákban, vendéglőkben elköltött összeg nőtt, 2004-hez képest 81 százalékkal, de még így is a viszonylag kisebb költségek közé tartoztak: 2013-ban 17,30 eurót tettek ki. Ugrásszerűen nőttek a telekommunikációs kiadások is, míg 2004-ben mintegy 9,50-et – tehát átlagosan 300 koronát – költöttünk erre a célra, addig 2013-ban már 16,50-et, vagyis mintegy 72 százalékkal többet. Ugyan az élelmiszerre költjük havonta a legtöbbet, átlagosan fejenként 73,90 eurót, de ez az összeg 9 év alatt csak 28 százalékkal drágult: 2004-ben 1740 koronát költöttünk havonta és fejenként élelmiszerre, ami mintegy 57 eurót tesz ki.

Szegények és gazdagok

Viszonylag nagy különbség van a háztartások felső 25 és alsó 25 százalékának bevételei és egyben kiadásai között is. A gazdagabb családokban az egy főre jutó nettó bevétel eléri a 630 eurót, míg az alsó 25 százalék 224 eurós havi bevétellel kénytelen megelégedni. A legnagyobb tétel mindkét esetben az élelmiszer, erre a gazdagabbak 35 euróval költenek többet.

A legnagyobb relatív különbség a kultúra és szabadidő esetében mutatkozik, a gazdagabb családok négyszer annyit áldoznak erre, mint a szegényebbek. Viszonylag nagy, több mint kétszeres a különbség a zöldség és gyümölcs esetében is, viszont dohányárura és alkoholra a szegények is megközelítően annyit költenek, mint a gazdagabbak: a különbség az alkohol esetében 2,50 euró, a dohány esetében pedig 1,30 euró.

Nyugdíjasok és munkanélküliek

Ugyancsak nagy a különbség a kiadások tekintetében, ha az egyes társadalmi csoportokat hasonlítjuk össze. A nyugdíjas háztartások a fejenként 414 eurós nettó havi átlagbevétellel a gazdagabbak közé tartoznak, hiszen az átlagos család egy főre eső bevétele 370 euró.

Ennek megfelelnek a nyugdíjasok kiadásai is: élelmiszerre például csaknem kétszer annyit költenek, mint a munkanélküli háztartások, húst péládul 24,33 euróért vesznek. Többet fordítanak alkoholra, viszont kevesebbet dohányoznak. Kiugróan sokat fizetnek rezsire: a 92 eurós havi tétel oka, hogy a nyugdíjas háztartások átlagosan csak 1,81 főből állnak, vagyis a háztartás fix költségei, például a fűtés, a villany, a lakbér kevesebb ember között oszlik meg.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »