Elkezdődtek Juncker „állásinterjúi”

Az első „állásinterjúkkal” kedden célegyenesbe fordult az a folyamat, amelynek jövő héten el kell vezetnie a Juncker-bizottság végleges névsorának a kialakulásához és a tárcák elosztásához. Jean-Claude Juncker szerdán ül le négyszemközti megbeszélésre Navracsics Tiborral, aki „méltányos” ajánlatra számíthat.

Az Európai Bizottság megválasztott elnöke kedden közleményben tudatta, hogy megkezdte az egyenkénti konzultációkat a tagállamok által jelölt személyekkel a biztosi testületbe. Sajtóhírek szerint a holland Frans Timmermans, jelenlegi külügyminiszter és a miniszterelnöki posztjáról távozó szlovén Alenka Bratusek voltak a reménybeli biztosok között, akik kedden részt vettek az „állásinterjún”.

A négyszemközti megbeszélés célja, hogy a Bizottság leendő elnöke meggyőződhessen a kormányok által javasolt személyek alkalmasságáról. Az EU-szerződés 17-ik cikkének 3-ik paragrafusa úgy fogalmaz, hogy „a Bizottság tagjait általános kompetenciájuk és európai elkötelezettségük alapján kell kiválasztani azon személyek közül, akiknek a függetlensége megkérdőjelezhetetlen”.

A várhatóan csütörtökig elhúzódó konzultációkat követően, várakozások szerint valamikor a jövő hét első felében Juncker közzéteszi majd a biztosjelöltek végleges listáját, amit az EU Tanácsának is el kell fogadnia, mielőtt a leendő elnök bejelentheti a biztosi tárcák elosztását és a majdani Bizottságon belüli munkaszervezést. „Ez nem várható a jövő hét közepe előtt” – áll Juncker szűkszavú keddi közleményében.

Kedd délután Belgium volt az egyetlen ország, amelyik még mindig nem nevezte meg a jelöltjét. Didier Reynders jelenlegi külügyminiszter és Marianne Thyssen EP-képviselő közül kerül ki a végleges befutó.

Juncker minél több nőt szeretne a testületébe, hogy elérje a jelenlegi Bizottság 9 fős létszámát. Eddig azonban csak Bulgária, Csehország, Dánia, Olaszország, Lengyelország, Szlovénia és Svédország jelölt hölgyet, bár egy-két másik országnak, így Romániának is van „a tarsolyában” hölgy.

A magyar Navracsics Tibor szerdán találkozik Junckerrel, aki valószínűleg ismertetni fogja vele, milyen portfóliót szán neki a Bizottságában. Bizonyos jelekből arra lehet következtetni, hogy a külügyminisztert nem fogja meglepni az ajánlat, amiről már tudhat néhány nap óta. Hogy ez végül a kormány által kiszemelt bővítési, szomszédságpolitikai poszt lesz-e, azt nem tudni, de nem lenne meglepetés, ha végül nem ez a verzió jönne be. Ezzel együtt jól tájékozott források szerint a magyar jelölt „méltányos” elbírálásban részesül majd és vállalható portfóliót kap.

Közben egyre biztosabbnak látszik az, hogy a gazdasági és pénzügyi portfólió, amit az utóbbi öt évben Olli Rehn felügyelt, mégis Pierre Moscovici, volt francia pénzügyminiszternek juthat. Ez a megoldás többeknek, de főleg Németországnak nem volt ínyére sokáig, mivel a rossz francia gazdasági helyzet miatt „kecskére a káposztát” megoldásnak tűnt. Juncker az Euractive és más sajtótermékek értesülései szerint úgy hidalná át a problémát, hogy alelnökként a költségvetési fegyelm feltétlen hívének számító finn Jirky Katainen felügyeletére bízná a gazdasági portfóliókat, köztük így Moscoviciét is.

Németország jelöltje, Günther Oettinger pedig megkaphatná a versenypolitikát, ami azért figyelemreméltó, mert a portfólió mindenkori birtokosának német vállalatok a leggyakoribb ügyfelei. Egy másik nehézsúlyú tagállam, Nagy-Britannia az Euractiv tudomása szerint megkapná a digitális területtel megfejelt belső piaci tárcát, ami hagyományosan a kulcsposztok közé tartozik a Bizottságban.

Sajtóhírek szerint Juncker még gondolkozik azon, hogy egy beruházásokért felelős biztosi posztot is létrehozzon, tekintettel arra, hogy a jelszó mostantól a növekedés beindítása lesz.

A tagállamok által jelölt politikusok névsora:

Ausztria: Johannes Hahn (eddigi regionális politikai biztos)

Belgium: Didier Reynders (külügyminiszter vagy Marianne Thyssen, EP-képviselő)

Bulgária: Kristalina Georgieva (eddigi uniós biztos)

Ciprus: Hrisztosz Sztiliniadesz, EP-képviselő (esetleg egy nő)

Csehország: Vera Jurova (eddigi regionális fejlesztési miniszter)

Dánia: Margrethe Vestager (eddigi gazdasági és belügyminiszter)

Észtország: Andrus Ansip (korábbi miniszterelnök)

Finnország: Jyrki Katainen (korábbi kormányfő)

Franciaország: Pierre Moscovici (korábbi pénzügyminiszter)

Görögország: Dimitrisz Avramopulosz (eddigi védelmi miniszter)

Hollandia: Frans Timmermans (jelenlegi külügyminiszter)

Horvátország: Neven Mimica (eddigi fogyasztóvédelmi biztos)

Írország: Phil Hogan (előző környezetvédelmi miniszter)

Lengyelország: Elzbieta Bienkowska (infrastruktúráért és fejlesztésért felelős miniszter)

Lettország: Valdis Dombrovskis (korábbi kormányfő)

Litvánia: Vytenis Andriukaitis (korábbi egészségügyi miniszter)

Luxemburg: Jean-Claude Juncker (elnök)

Magyarország: Navracsics Tibor (jelenlegi külügyminiszter)

Málta: Karmenu Vella (idegenforgalmi miniszter)

Nagy-Britannia: Lord Hill ( a brit felső ház korábbi elnöke)

Németország: Günther Oettinger (jelenlegi energiaügyi biztos)

Olaszország: Federica Mogherini (külügyminiszter)

Portugália: Carlos Moedas (miniszterelnökségi államtitkár)

Románia (Dacian Ciolos (jelenlegi agrárbiztos) vagy Corina Cretu (EP-képviselő)

Spanyolország: Miguel Arias Canete (korábbi mezőgazdasági miniszter)

Svédország: Cecilia Malmström (belügyi biztos)

Szlovákia: Maros Sefcovic (intézményközi kapcsolatokért felelős bizottsági alelnök)

Szlovénia: Alenka Bratusek (távozó miniszterelnök)

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »