Az amerikai elnök és a német kancellár egyetértett abban, hogy Oroszországnak további következményekkel kellene szembenéznie, amennyiben Kijev kifejezett engedélye nélkül avatkozna be Ukrajnában.
Barack Obama és Angela Merkel szombat este telefonon beszélt egymással a kelet-ukrajnai helyzetről.
Ugyancsak telefonon egyeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter amerikai kollégájával, John Kerryvel. Lavrov egy kelet-ukrajnai humanitárius missziót sürgetett.
A Kreml közleménye szerint az amerikai diplomácia vezetője leszögezte, hogy ez csak a kijevi hatóságokkal együttműködve történhet.
Kijev nem sokkal korábban arra figyelmeztetett, hogy az orosz erők a humanitárius segélynyújtás ürügyén benyomulhatnak Kelet-Ukrajnába.
Az ukrán elnöki hivatal közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy előző nap egy orosz katonai járművekből álló konvoj nyomult az ukrán határ közvetlen közelébe, mégpedig egy a Vöröskereszttel való állítólagos megállapodás alapján.
Petro Porosenko elnök hivatalának sajtószolgálata azt hangoztatta, hogy egy állítólag békefenntartókból álló „humanitárius konvoj” akart behatolni Ukrajnába, mégpedig abból a célból, hogy – mint a közleményben fogalmaztak – széles körű konfliktust provokáljon. A konvoj azonban nem folytatta útját, miután Ukrajna éles hangon figyelmeztette Oroszországot – állította a sajtószolgálat.
Ukrajna hajlandó engedélyezni egy humanitárius missziót
Ukrajna hajlandó engedélyezni egy humanitárius missziót Luhanszk város megsegítésére, de csak a saját területén keresztül, és fegyvertelenül – közölte szombaton Petro Porosenko elnök.
Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélésén elmondta, hogy felvette ez ügyben a kapcsolatot a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának elnökével, Peter Mauerrel, és más nemzetközi partnerekkel.
Készek vagyunk elfogadni a humanitárius segítséget, de csak akkor, ha ez egy nemzetközi misszió lesz, mindenféle katonai kíséret nélkül, és ha az ukrán határőrség által ellenőrzött átkelőhelyeken halad át – mondta.
A humanitárius küldetést Oroszország javasolta az ENSZ BT pénteki ülésén, de Ukrajna elutasította a kezdeményezést, mert arra gyanakodott, hogy az orosz erők a humanitárius segélynyújtás ürügyén benyomulhatnak a keleti országrészbe.
Állítólag készek a tűzszünetre a donyecki szakadárok
Állítólag kész a tűzszünetre a kelet-ukrajnai szakadárok önhatalmúlag kikiáltott „donyecki népköztársasága”.
Ezt a „kormányfői” posztot a hét közepe óta betöltő Olekszandr Zaharcsenko jelentette ki szombaton, nem sokkal azután, hogy hírügynökségi jelentések szerint az ukrán hadsereg elfoglalt egy kulcsfontosságú települést Kelet-Ukrajnában. Ezáltal bezáródott az ostromgyűrű, a régió legnagyobb városa, az oroszbarát felkelők ellenőrzése alatt álló Donyeck körül. Zaharcsenko – aki a csütörtökön lemondott Olekszandr Borodaj utóda lett – nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy a tűzszünet célja a humanitárius katasztrófa elkerülése lenne.
Az ukrán hatóságok egyelőre nem reagáltak a szakadár vezető kijelentésére.
Kitekintő / MTI