Humanitárius misszió és lehetséges tűzszünet Ukrajnában

Az amerikai elnök és a német kancellár egyetértett abban, hogy Oroszországnak további következményekkel kellene szembenéznie, amennyiben Kijev kifejezett engedélye nélkül avatkozna be Ukrajnában.

Barack Obama és Angela Merkel szombat este telefonon beszélt egymással a kelet-ukrajnai helyzetről.

Ugyancsak telefonon egyeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter amerikai kollégájával, John Kerryvel. Lavrov egy kelet-ukrajnai humanitárius missziót sürgetett.

A Kreml közleménye szerint az amerikai diplomácia vezetője leszögezte, hogy ez csak a kijevi hatóságokkal együttműködve történhet.

Kijev nem sokkal korábban arra figyelmeztetett, hogy az orosz erők a humanitárius segélynyújtás ürügyén benyomulhatnak Kelet-Ukrajnába.

Az ukrán elnöki hivatal közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy előző nap egy orosz katonai járművekből álló konvoj nyomult az ukrán határ közvetlen közelébe, mégpedig egy a Vöröskereszttel való állítólagos megállapodás alapján.

Petro Porosenko elnök hivatalának sajtószolgálata azt hangoztatta, hogy egy állítólag békefenntartókból álló „humanitárius konvoj” akart behatolni Ukrajnába, mégpedig abból a célból, hogy – mint a közleményben fogalmaztak – széles körű konfliktust provokáljon. A konvoj azonban nem folytatta útját, miután Ukrajna éles hangon figyelmeztette Oroszországot – állította a sajtószolgálat.

Ukrajna hajlandó engedélyezni egy humanitárius missziót

Ukrajna hajlandó engedélyezni egy humanitárius missziót Luhanszk város megsegítésére, de csak a saját területén keresztül, és fegyvertelenül – közölte szombaton Petro Porosenko elnök.

Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélésén elmondta, hogy felvette ez ügyben a kapcsolatot a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának elnökével, Peter Mauerrel, és más nemzetközi partnerekkel.

Készek vagyunk elfogadni a humanitárius segítséget, de csak akkor, ha ez egy nemzetközi misszió lesz, mindenféle katonai kíséret nélkül, és ha az ukrán határőrség által ellenőrzött átkelőhelyeken halad át – mondta.

A humanitárius küldetést Oroszország javasolta az ENSZ BT pénteki ülésén, de Ukrajna elutasította a kezdeményezést, mert arra gyanakodott, hogy az orosz erők a humanitárius segélynyújtás ürügyén benyomulhatnak a keleti országrészbe.

Állítólag készek a tűzszünetre a donyecki szakadárok

Állítólag kész a tűzszünetre  a kelet-ukrajnai szakadárok önhatalmúlag kikiáltott „donyecki népköztársasága”.

Ezt a „kormányfői” posztot a hét közepe óta betöltő Olekszandr Zaharcsenko jelentette ki szombaton, nem sokkal azután, hogy hírügynökségi jelentések szerint az ukrán hadsereg elfoglalt egy kulcsfontosságú települést Kelet-Ukrajnában. Ezáltal bezáródott az ostromgyűrű, a régió legnagyobb városa, az oroszbarát felkelők ellenőrzése alatt álló Donyeck körül. Zaharcsenko – aki a csütörtökön lemondott Olekszandr Borodaj utóda lett – nyilatkozatában azt hangoztatta, hogy a tűzszünet célja a humanitárius katasztrófa elkerülése  lenne.

Az ukrán hatóságok egyelőre nem reagáltak a szakadár vezető kijelentésére.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »