Az országban élénk vita folyik az alaptörvény tervezett módosításával kapcsolatosan. Gajdos István is megosztotta gondolatait e témáról.
A parlamenti képviselő elmondása szerint valóban időszerű az Alkotmány módosítása, hiszen amennyiben sikerülne egy jó, mind betűjét, mind szellemét tekintve európai dokumentumot elfogadni, az megteremtené a törvényi alapot az ukrajnai reformok számára, amelyekre oly nagy szüksége van az országnak.
A honatya azon véleményének adott hangot, hogy a javasolt tervezet mind pozitív, mind negatív momentumokat tartalmaz. „Az utóbbiak közé tartozik az, ahogy a nyelvi jogokat kezelné a dokumentum” – jegyezte meg. „Különösen nyugtalanító, hogy a tervezet szerint nem állami szinten, hanem a helyi önkormányzatok szintjén hoznának döntést arról, hogy különleges jogállást biztosítsanak a nemzeti kisebbségek nyelvei számára az érintett közigazgatási egységekben. Ezzel pedig eltörölnék az ezen nyelvek számára a jelenlegi törvényi szabályozás alapján szavatolt jogállást, megfosztva az érintett kisebbségeket a vele járó jogoktól” – húzta alá Gajdos István.
Az ukrán törvényhozás tagja szerint az említett javaslat valójában azon küszöb komoly mértékű emelését jelentené, amely esetében speciális jogállást kapnának a kisebbségi nyelvek. Az a helyzet, hogy jelenleg automatikusan regionális státuszt élveznek az adott közigazgatási egységeken belül azon kisebbségek nyelvei, amelyek tagjainak számaránya eléri a 10 százalékot a lakosság teljes lélekszámához viszonyítva. Amennyiben viszont elfogadnák a tervezett módosítást, akkor ténylegesen 50 százalékra emelkedne ez a küszöb, hiszen – minden valószínűség szerint – csak azok a képviselőtestületek döntenének e nyelvek speciális jogállásának megadásáról, amelyekben az adott kisebbségek képviselői vannak többségben, illetve, értelemszerűen, e kisebbségek tagjai teszik ki a lakosság túlnyomó részét az érintett közigazgatási egységekben.
A parlamenti képviselő rámutatott, hogy semmiképpen nem szabad szűkíteni a kisebbségek jogait, s ezt tiltja a hatályos Alkotmány is. „Ezért is készítettem elő módosításokat a tervezethez, s ezeket már be is terjesztettem” – közölte a honatya.
„Az Alkotmányt nem egy évre fogadjuk el, ennek hosszú távra kell meghatároznia életünket. Ezért kell tökéletesnek lennie, támogatottsággal bírnia a polgárok körében, emellett az Alaptörvénynek meg kell felelnie az európai értékrendnek és szabványoknak, ezen belül megbízhatóan kell védenie a nemzeti kisebbségek jogait” – húzta alá Gajdos István.
Kitekintő / Kárpátinfo.net