Június 6-ig elkészítik a tartomány új Statútumát – nyilatkozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Szerbiai RTV-nek. Ez volt az egyik feltétele a VMSZ-nek a Szerb Haladó Párttal folytatott kormányalakítási tárgyalásokon. A haladók elfogadták a magyar párt azon követelését is, hogy az év végéig hozzák meg a tartomány finanszírozásáról szóló jogszabályt, valamint módosítsák a hatásköri törvényt is.
A szerbiai Tanjug hírügynökség értesülései szerint már egyeztetett a Vajdaság statútuma szövegében lévő vitás szakaszokról a tartományi képviselőház kollégiuma és a tartományi statútum kidolgozására alakult munkacsoport. A munkacsoport alternatív megoldásokat dolgozott ki arra, hogy a dokumentum szövege mindkét fél számára elfogadható legyen. Továbbá a felek megállapodtak abban, hogy azokkal a kérdésekkel kapcsolatban is, amelyekről még nem született döntés, egyeztetni fognak május 7-ig. A tartományi képviselőház elnökének javaslata szerint a tartományi parlamentnek azt az ülését, amelyen a képviselők megvitatják a statútum szövegét, előreláthatólag május 10-én tartják meg. Ennek egyik oka az, hogy az újonnan alakult szerbiai parlamentnek is legyen ideje áttekinteni azt.
A statútum elfogadása előtt nem lesznek előrehozott tartományi választások
„Ez nem jelenti azt, hogy a Vajdaságban előrehozott választások lesznek addig, amíg stabil a képviselőházi többség, ez pedig nem a VMSZ-en múlik”– jelentette ki Pásztor István, a VMSZ elnöke arra a spekulációra reflektálva, amely szerint a VMSZ új kormányban való szerepvállalását a tartományi hatalmi többség felbomlásához kötötték volna. Pásztor kijelentette, hogy a VMSZ kormányban való részvétele nem jelenti azt, hogy felbontják a tartományi koalíciót a Demokrata Párttal. Pásztor szerint semmiképpen sem lesznek előrehozott tartományi választások a Vajdaságban június 6-a előtt, hiszen addig még el kell fogadni a tartományi statútumnak a szerbiai alkotmánnyal összehangolt változatát, amely a legfontosabb feladat jelenleg a Vajdaság jövőjét illetően.
Az SNS és a VMSZ múlt héten aláírták a koalíciós megállapodást. A VMSZ elnöke az aláírást követő sajtótájékoztatón azt mondta: a szerződés tartalmazza mindazokat a célkitűzéseket, amelyeket a VMSZ a saját választási kampányában is célként tűzött ki. Igor Mirović, az SNS alelnöke úgy fogalmazott, hogy elégedett pártja és a vajdasági magyar párt eddigi együttműködésével. A mostani megállapodással pedig a jövőben sokkal sikeresebben tudják majd megoldani a legfontosabb problémákat. A politikus arra is utalt, hogy a jövőben tovább javulhat a két párt, valamint a szerb és a magyar nép közötti kapcsolat is.
A Statútum még kérdéses
„Ha megengedhetnék maguknak, akkor egy tollvonással eltörölnék Vajdaság mindenféle önrendelkezését és a teljes intézményrendszerét. Azonban az Európai Unió miatt ezt nem merik megtenni.(…) Ezek után kétséges, hogy a másik magyar párt országos hatalomban történő szerepvállalása a kirakatbábú poszton kívül mit hozhat. A centralizációt képviselő haladók és szocialisták hivatkozási alapját a szerbiai alkotmány jelenti. És való igaz, azon kell módosítani, ha azt szeretnénk, hogy a délvidéki régió visszanyerje régi fényét, és a nemzetiségi jogok a gyakorlatban is bővüljenek” – fejtette ki álláspontját László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom (MRM) elnöke, az MRM honlapján.
A Szerb Haladó Párt kategorikusan elutasította azt a feltételezést, miszerint korlátozni akarnák a Vajdaság autonómiáját. Maja Gojković (SNS) szerint, az új tervezettel Vajdaság hatásköreit csupán kiegyenlíteni kívánják az Alkotmány által előirányzott hatáskörökkel.
A tervezet kényes pontjai
A javasolt tervezet szerint a Vajdaságban a jövőben nem a kormány, hanem a Végrehajtó Tanács tölti be a végrehajtó hatalom szerepét. Újvidék nem lesz tartományi főváros, hanem a tartomány adminisztratív központjaként működik majd. Megváltozhatnak a tartomány szimbólumai: a meglévő címer helyett, a szerb egységre utaló szimbólum, a négy csiholó jelét is belevennék a tartományi jelképek közé. A tervezet szerint a statútumnak nem lesz preambuluma, azért, mert a törvénynél alacsonyabb rendű aktusról van szó. A tervek szerint megszűnne a Nemzetek Közötti Tanács, helyette a tartományi képviselőház egy munkacsoportot bízna meg a nemzetek közötti egyenjogúság képviseletével.
A szerb alkotmánybíróság december 5-ei döntése szerint a Vajdaság statútumának kétharmada nem egyeztethető össze Szerbia alaptörvényével. A korrekcióra hat hónapot adott a bírói testület, mivel véleményük szerint, ha azonnal hatályon kívül helyezték volna a dokumentumot, azzal jogi űr keletkezhetett volna.
Nagy Orsolya