Aleksandar Vučić megkezdheti a kormányalakítást, miután április 22-én Tomislav Nikolić szerb államfő felkérte a munka megkezdésére. Aleksandar Vučić mindenkitől támogatást kért a reformok végrehajtásához, hogy elkerüljék a görög válságot. A pártelnök úgy nyilatkozott, tisztában van azzal, hogy egyeseket magára fog haragítani akár még a pártján belül is.
A kezdeti nehézségeket jól mutatatja az is, hogy a parlamenti pártok nem fogadták el azt a kezdeményezést, hogy a szerbiai parlament elnökét egy-egy évre válasszák meg. Ezért ebben a személyi kérdésben is a választásokon a legtöbb szavazatot kapó Szerb Haladó Párt fog dönteni – írta a B92 hírportál. A haladók kapták meg a parlament két alelnöki tisztségét is, de az SZHP nem közölte, hogy kik az esélyesek ezekre a posztokra.
Szövetség a többi párttal
Aleksandar Vučić megegyezett a Vajdasági Magyar Szövetséggel, ők az új kormány részei lesznek, de nem akarnak miniszteri posztot betölteni. Pásztor István a VMSZ elnöke kijelentette: államtitkári szinten kívánnak részt venni a kormány munkájában. Ivica Dačić és a Szerbiai Szocialista Párt szintén részét fogják képezni az alakuló kormánynak, a Danas című szerb lap szerint a volt kormányfő külügyminiszteri posztot kaphat.
Továbbra is folynak a találgatások arról, hogy kik lehetnek az új miniszterek, bár tudvalevő, hogy a távozó vezetők egy része az új kormányban is szerepet fog vállalni. Rasim Ljajić (a Szerbiai Szociáldemokrata Párt elnöke) a kereskedelmi és távközlési tárca vezetője lehet. Szerbiai lapok információi szerint Zorana Mihajlović (az SZHP alelnöke)továbbra is megtarthatná posztját az energiaügyi tárca élén, Nebojša Stefanović (eddigi házelnök) a belügyminiszteri posztot láthatja majd el. Az új egészségügyi miniszter Zlatibor Lončar, a közlekedési miniszter Aleksandar Antić (Szerbiai Szocialista Párt), a művelődési minisztérium élén Ivan Tasovac, a sportminisztérium élén pedig Vanja Udovičić haladó párti politikusok maradhatnak. Lazar Krstić valószínűleg továbbra is a pénzügyi tárcát vezeti majd. Míg Kori Udovički a Szerbiai Nemzeti Bank egykori vezetője a közgazdasági vagy a gazdasági minisztérium irányítását kaphatja majd meg. Aleksandar Vulin, eddigi tárca nélküli miniszter lehet a munkaügyi és szociálpolitikai terület vezetője, míg hivatalában maradhatna Nikola Selaković az igazságügyi és államigazgatási miniszter is.
Az Új Demokrata Párt azonban nem lesz a kormány tagja. Boris Tadić kijelentette, nem fognak olyan kormányban részt venni, ahol a szocialisták jelen vannak. A demokraták szerint egy ilyen kormány nem lenne hatékony, hiszen ugyanazon, a már megbukott politikai útvonalon haladnának tovább. A Szandzsáki Demokratikus Akciópárt elnöke, Sulejman Ugljanin szerint három képviselőjük nem akar a kormány munkájában részt venni, ugyanúgy ahogy a Demokratikus Tevékenység Pártjának két képviselője sem.
“Olyan Szerbiát szeretnénk, amely egyesít és nem szétválaszt – mondta a haladók elnöke. Hozzátéve: “tudom, hogy valamely más politikai párt 60 százalékos támogatottsággal nem szeretne maga mellett mást látni”- de erre az összefogásra szükség van Aleksandar Vučić szerint azért, hogy Szerbia elkerülje a görög forgatókönyvet, amely komoly válságba vezette a mediterrán országot.
A Blic szerb napilap hétfői számában sorra vette az új kormány legfontosabb tennivalóit. A lehetséges intézkedések már most komoly megszorításokról árulkodnak az állami szférában.
Bevezetik a politikusadót
A Vučić-kabinet 30 ezer dinárral csökkentené Tomislav Nikolić szerb államfő 150 ezer dináros fizetését. A legmagasabb állami tisztviselők havi bére 15 ezertől 30 ezer dinárig csökkenhetne. Vučić hangsúlyozta, azt akarja elérni, hogy a válság súlya ne a hétköznapi emberre, hanem a leggazdagabbakra nehezedjen.
Alacsonyabbak lesznek a közalkalmazotti bérek
Átlagosan mintegy 40 euróval lesznek alacsonyabbak a közszférában a fizetések. Az új kormány átalakítaná a szolidáris adót, ami a közszolgálati intézmények alkalmazottainak 10 százalékos fizetéscsökkenését eredményezné, ez leginkább az orvosokat és a tanárokat sújtja majd – írta a Blic. Eddig a szolidáris adózással csak azoknak a jövedelmét csökkentették, akik 60 ezer dinárnál többet kerestek, a mostani tervezet szerint viszont ez minden állami alkalmazottra vonatkozik majd. Ugyanakkor Aleksandar Vučić kijelentette, nem szeretnék a nyugdíjakat is csökkenteni, de a nyugdíjaztatás feltételein változtatnak majd.
Az új miniszterelnök április 25-én pénteken a Szerb Haladó Párt főbizottsági ülésén ismerteti majd a kabinet összetételét.
Nagy Orsolya