A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége álláspontja szerint a rendkívüli parlamenti választások utáni időszak és a kormányalakítás elhúzódása azt bizonyítja, hogy a Szerb Haladó Pártnak nincsenek elképzelései arra vonatkozóan, hogyan tovább, és ezért nyitott más pártok felé, ami egyben azt is jelentheti, hogy kibúvót is szeretne magának teremteni, hiszen ha rosszul alakulnak a dolgok másra is áttolhatja majd a felelősséget, hangsúlyozta Csonka Áron, a párt elnöke mai zentai sajtótájékoztatóján, ahol elmondta, a kormánynak a jövőben számos olyan intézkedést kell véghez vinnie, amelyek nem lesznek népszerűek.
– Olvashattunk arról, hogy bejelentették a bércsökkentéseket a közszférában, ami további elbocsátásokat és további munkanélküliséget eredményez majd, és ez komoly szociális feszültséget fog okozni. Szerbiában így is alacsony a foglalkoztatottság, ha a közszférában még elbocsátanak embereket, akkor az további életszínvonal-romlást fog előidézni – fogalmazott Csonka Áron, majd hozzátette, úgy vélik, a kormányalakítás során tapasztaltak arra is feljogosítják őket, hogy figyelemmel kísérjék a Vajdasági Magyar Szövetség részvételét a kormányban.
– Szeretnénk, ha a Vajdasági Magyar Szövetség a nyilvánosság elé tárná, hogy mi is az, amiben megegyeztek, milyen intézkedésekben egyeztek ki, hiszen csakis ezen keresztül lesz lemérhető mind a Szerb Haladó Párt viszonyulása a vajdasági magyarság felé, mind a VMSZ tevékenységének eredményessége. Minket nem az érdekel, hogy a VMSZ milyen pozíciókat tölt be a kormányzatban, hanem az, hogy milyen a program, és milyen lesz ennek a programnak a megvalósítása. Arról olvashattunk, hogy 6-7 oldalas programot nyújtottak át, mivel a választási program 12 oldalas, így kíváncsiak vagyunk, hogy mi az, ami kimaradt, mi az, amit átadtak – emelte ki a párt elnöke.
A sajtótájékoztatón szó esett Vajdaság új statútumának tervezetéről is, amely a VMDK szerint jelentős hatáskörmegvonásokat irányoz elő.
– Az új statútumtervezet elfogadás további korlátozásokat jelentene Vajdaság autonómiáját illetően. Úgy látjuk, hogy a bizottság, amely kidolgozta az új statútumtervezetet, teljes mértékben arra az álláspontra helyezkedett, hogy csak arra korlátozódtak, amit az alkotmánybíróság utasításként adott. Ez további hátralépést jelent, és úgy gondoljuk, hogy ha ezt a tervezetet elfogadják, akkor tovább csökkennek a vajdasági autonómia lehetőségei, és ez az áldatlan állapot hosszú távra be lesz betonozva – magyarázta Csonka Áron, hozzátéve, a VMDK éppen ezért indokoltnak tartja, hogy a tervezet jelenlegi formájában ne kerüljön elfogadásra. A párt illetékesei szerint a legfőbb cél annak mielőbbi elérése lenne, hogy az alkotmány módosítása révén bővítsék Vajdaság hatásköreit.
Ugrósdy Márton