Közép-Szlovákia elöregedik és kiüresedik

Vészesen elöregedik és kiüresedik 2035-re Szlovákia középső része – derül ki a demográfiai előrejelzésekből. A lakosság Pozsonyba, Kassára, részben pedig északra vándorol.

Branislav Šprocha demográfus a vonatkozó előadásában kitért arra, hogy míg Szlovákia az előző századfordulón az egyik leggyorsabban népesedő régió volt, a folyamat mára szinte teljesen megfordult.

A legnagyobb károkat a korstruktúrában a rendszerváltás utáni évek okozták, mivel a fiatal nők halasztani kezdték a szülést – ez a hetvenes években született, egyébként eléggé népes generációt jelenti. A 2003-as évtől kezdve lassan stabilizálódik a helyzet, viszont aligha lehet megállítani a csökkenést – a nyolcvanas évek második felétől kezdve a generációk is kevésbé népesek. Jelenleg az ország 79 járásából 36-ban születnek többen, mint amennyien meghalnak, később azonban ez az arány csökkenni fog.

A demográfusok szerint Árva, Szepesség és Kassa régiója lendítheti fel az országos átlagot, miközben a nyugati régiók – köztük Pozsony is – öregednek. Ezeken a járásokon azonban a keletről érkező betelepülők segítenek. A prognózisok szerint 2035-re öt évvel növekszik meg a lakosság átlagéletkora, a férfiak 78, a nők 83 évig élnek majd. A tendenciák azt mutatják, hogy három régiónak adottak a fejlődési lehetőségei – a Késmárktól Nagymihályig terjedő sáv, a legészakibb járások, valamint a migrációra hagyatkozó Pozsony. A Turócszentmárton-Léva tengely azonban elnéptelenedik – ez gyakorlatilag Közép-Szlovákiát jelenti. A Sme vonatkozó térképét ide kattintva lehet kinyitni.

Kitekintő / Bumm.sk

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »