Érik a következő görög válság

Félbeszakadtak, de várhatóan decemberben folytatódnak Görögország és a nemzetközi hitelezők megbeszélései a görög pénzügyi mentőcsomaghoz kapcsolódó feltételek teljesítéséről.

A tét most egy 1 milliárd eurós újabb részlet folyósítása, s a legfőbb vitapont a jövő évi költségvetési deficit alakulása. A hitelezői trojka, az EU, az IMF és az Európai Központi Bank küldöttsége úgy becsüli, hogy a 2014-es költségvetésben 1,5 milliárd eurós lyuk tátong és újabb megszorításokat sürget. A görög kormány szerint viszont 500 millió, de legföljebb 800 millió euró hiányzik és ezt reformokkal, továbbá az adóbegyűjtés hatékonyságának javításával elő lehet teremteni. További nyugdíjcsökkentés vagy új adó bevezetése szociális robbanáshoz vezetne, érvelnek görög kormánykörökben.

Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök pénteken Berlinben találkozik Angela Merkel kancellárral és a kérdés minden bizonnyal naprendre kerül. A hitelezők eddig 240 milliárd eurót hagytak jóvá a permanensen csőd szélén álló ország támogatására, és majdnem biztos, hogy a program 2014-ben és 2015-ben is folytatódik. Becslések szerint további 10 milliárd euróra lesz szükség addig, amíg Görögország a piacról tudja finanszírozni magát.

A trojka csütörtöki közleménye szerint „jó előrehaladást sikerült elérni, de néhány kérdés még nyitva maradt”. Alighanem jobban érzékeltetik a hangulatot Jeroen Dijsselbloemnak, az eurócsoport elnökének szavai, aki szerint az eurózóna sok pénzügyminisztere „kezdi elveszteni a türelmét”.

„Görögországnak még rengeteg munkát kell elvégeznie” – mondta Dijsselbloem a Ta Nea című lapnak adott nyilatkozatában, hozzátéve, hogy az athéni megbeszélések középpontjában a görög kötelezettségek teljesítésében felmutatott előrehaladás, „vagy inkább nem haladás” kérdése állt.

A hitelezőknek hihetőleg az sem tetszik, hogy a görög kormány még a hitelezőkkel való megállapodás előtt beterjesztette a jövő évi költségvetés tervezetét. Eszerint a költségvetés elsődleges, adósságszolgálat nélküli egyenlege eléri a GDP 1,6 százalékát, és 3,56 milliárd euró privatizációs bevétellel számolnak. A gazdaság hat évi recesszió és az idei 4 százalékos zsugorodás után 0,6 százalékkal bővül – prognosztizálja a görög kormány.

MTI

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »