Elhunyt Duka-Zólyomi Árpád

Elhunyt Duka-Zólyomi Árpád, a szlovákiai magyar politikai és közélet jelentős képviselője, nyugalmazott tanár, atomfizikus.

A politikus életrajzát a párt honlapja közli.

Duka-Zólyomi Árpád Galántán érettségizett, majd a prágai műszaki egyetem magfizikai karán szerzett egyetemi oklevelet. Mintegy 80 tudományos dolgozat szerzője neutronfizika, alacsony radioaktivitás és maghasadás témákban.

Már fiatal korában aktív részt vállalt a társadalmi életben. 1964 és 67 között a prágai Ady Endre Diákkör elnöke volt, 1968-ban a Magyar Ifjúsági Szövetség elnöke. 1990-től a Csemadok Pozsonyi Választmányának elnöke és az Országos Tanács tagja, majd a Csemadok Országos Elnökségének tagja.

Az Együttélés Politikai Mozgalom alapító tagja, 1991-től általános elnöke. Ezt követően hosszú éveken át a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának képviselője, több más terület mellett főleg a külügyi bizottságban végzett munkája bír nagy jelentőséggel.

2004 és 2009 között az Európai Parlament képviselője. Itt is elsősorban külpolitikával és az Emberi Jogi Albizottság tagjaként az emberi jogok kérdéseivel foglalkozott. 2008-ban így nyilatkozott: „A külpolitika és az emberi jogok széles, vonzó és izgalmas terület – nincs nyugalom, mindig történik valami váratlan. … Hangsúlyozom, hogy a külpolitika, illetve a külkapcsolatok nemcsak minden ország, hanem az egyes politikai pártok számára is meghatározó prioritást kell, hogy jelentsenek. Az MKP-nak egyelőre ezen a területen vannak tartalékai – fontos, hogy a vezető testületek a jövőben nagyobb súllyal jelenítsék meg a külpolitikai, de elsősorban a hazai politika európai összefüggéseit.”

A Magyar Közösség Pártja tisztelettel emlékezik Duka-Zólyomi Árpádra, nagyra értékeli az MKP-ban végzett jelentőségteljes munkáját, valamint a társadalmi és tudományos élet területén véghezvitt tevékenyégét. 

Új Szó

Friss hírek

Magasabb adóterhet kap a Mol augusztustól

A törvényjavaslat kiterjeszti a kőolajtermék-előállító különadóját a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre, illetve a 2027. adóévre is. Az intézkedés idén 6,25 milliárd forinttal, jövőre pedig újabb 15 milliárd forinttal javítja a költségvetési egyenleget.

Read More »
sherlockrehab.hu

Tévhitek a gerincsérvről (x)

Számos tévhit kötődik a gerincsérvhez. Sokan azonnal a legrosszabbat feltételezik, holott számos félreértés övezi ezt az állapotot. Részben a média, részben a tévesen értelmezett tanulmányok gerjesztik ezt az aggodalmat.

Read More »