Ciprus mozgalmas júniuson van túl

Júniusban számos fejlemény történt a Ciprus megsegítését célzó csomaggal kapcsolatosan, miközben Oroszország diplomáciai lépéseket tett a Brüsszel és Nicosia közötti súrlódások kihasználása érdekében.

Az események egy, a Financial Times által kiszivárogtatott levéllel gyorsultak fel. Június 20-a után a nemzetközi sajtóban napokon keresztül cikkeztek egy bizonyos levélről, amelyben Nikosz Anasztasziadisz ciprusi kormányfő éles hangnemben bírálta a korábbi megállapodás feltételeit. Véleménye szerint sem a mentőcsomag összege, sem a nyújtani kívánt segítség struktúrája nem megfelelő, és nem jelent kiutat a jelenlegi helyzetből.

A pénzügyi tranzakciókat szabályozó intézkedések hatására a jól értesült nagybefektetők vagyonaik jelentős részét időben likviddé tették és átcsoportosították Cipruson kívülre. Ám az egyébként is lesújtó helyzetben vegetáló ciprusi kis- és középvállalkozások szektora ennek hatásaként lényegében forgótőke nélkül maradt. Ezért a levél legfontosabb tartalmi eleme az volt, hogy a bankok feltőkésítésére szánt összegeket hosszú lejáratú kötvényekre transzformálják.

A ciprusi elnök sérelmezte továbbá a görög válság Ciprusra gyakorolt hatásainak figyelmen kívül hagyását. Ugyanis meglátása szerint a nemzetközi pénzügyi élet okolható azért, amiért a jelentős görög portfólióval rendelkező ciprusi bankok mindennemű kárpótlás nélkül maradtak. Pedig történtek kötvénycserék formájában kártalanítási intézkedések, ám a szigetország GDP-jének 25 százalékát meghaladó leírásokat elkönyvelő szigetországi bankok ezekből nem részesedtek. Ezt azonban nem vették számításba az idei tárgyalások során, így Anasztasziadisz szerint kettős mérce alkalmazása fedezhető fel Ciprussal szemben.

Természetesen a hitelcsomagot folyósító felek gyors és éles elutasító válaszokat artikuláltak a levél felvetéseit illetően. A német pénzügyminisztérium ügyeletes szóvivője azonnal hangsúlyozta, hogy Ciprusnak végre kell hajtania a mentőcsomagban vállaltakat, és kifejezte, hogy semmi nem indokolja a megállapodás „újracsomagolását”.

Nicosia hivatalos sajtóközleményeiben ezek után tagadta, hogy bármilyen formában puhatolózott volna nemzetközi tárgyalópartnereinél a mentőcsomag újratárgyalásával kapcsolatban. Hrisztosz Sztilianidisz ciprusi kormányszóvivő a nyugat-európai vélemények hallatán leszögezte: „Megismétlem, hogy a ciprusi kormány teljes mértékben elkötelezett a megállapodásban foglaltak teljesítése mellett, és már el is kezdte annak végrehajtását. Nincs kísérlet arra, hogy újratárgyaljuk” – hangzottak szavai.

Mindeközben Oroszország diplomáciai lépéseket tett a Brüsszel és Nicosia közötti súrlódások kihasználása érdekében. Mint ismeretes, Moszkva számára rendkívül fontos Ciprus helyzetének alakulása, mivel az ország kulcsszerepet tölt be a földközi-tengeri orosz jelenlét stabilitásában, valamint Hollandia után a második legkedveltebb orosz befektetési célpont. Ennek megfelelően június 23-án Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon kijelentette: Oroszország átütemezi a korábban a szigetországnak folyósított 2,5 milliárd euró értékű hitelének a törlesztését, valamint csökkenti annak kamatait.

Június 28-án ennek ellenére kellemetlen hírekkel szembesült a világ: a Fitch ’RD’ (korlátozott államcsőd) kategóriába sorolta át Ciprust. Tette ezt annak ellenére, hogy ekkorra már mindenki számára ismert volt, hogy a ciprusi „átkötvényesítési” akció nemzetközi támogatással július 1-jére lezajlik. A Fitch döntését azzal indokolta, hogy a rövidtávú kötvények hosszú távúra cserélése azok értékvesztésével jár együtt.

Június 27-én jelentette be a nicosiai kabinet, hogy 1 milliárd eurónyi hazai jog szerint kibocsátott, három éven belül lejáró kötvényt cserél el azzal megegyező kamatozású, 5-10 éves lejáratú papírokra. Ezt az intézkedést az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is üdvözölte, mondván mindez elősegíti a kormány válságkezelési politikáját, valamint biztosítja a finanszírozást és támogatja az államadósság hosszú távú fenntarthatóságát. A lépés értelmében 1 milliárd eurónyi államadósság átütemezése történt meg július 1-jéig. Miután ez megtörtént, elindult az újabb lavina. A Fitch indoklásához hasonlóan a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Moody’s Investors Service hétfő éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy a tranzakcióban érintett egymilliárd euró névértékű állampapír cseréje értékvesztéssel végrehajtott adósságcserének – azaz adósságkötelezettség nem teljesítésének – minősül.

A Capital Economics és a Goldman Sachs európai befektetési részlegének elemzői által nemrégiben ismertetett tanulmányok a következő 2-3 évben évi 5-10 százalékos GDP-csökkenést sem tartanak elképzelhetetlennek Cipruson, de a legoptimálisabb esetben is tartós recessziót vizionálnak.

Sütő Róbert

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »