Németországban jelenleg 2100 szíriai egyetemista folytatja tanulmányait, akiknek most már nem csak a hátrahagyott családtagok és barátok, hanem a saját megélhetésük miatt is aggódniuk kell. A legtöbben ugyanis részben vagy egészben az otthonról érkező pénzforrásokra vannak, vagy legalábbis lennének utalva.
A polgárháború miatt a legtöbb szíriai szülő munkanélkülivé vált, vagy tönkrement a válallkozása. A kisebb üzleteket kirabolták, a nagyobb cégek és üzemek pedig nem tudják többé kifizetni az alkalmazottak bérét. Ilyen háttérországból külföldi tanulmányokat finanszírozni nyilvánvalóan lehetetlen.
Egy 27 éves szírai orvostanhallgató, Belal, így nyilatkozott az UniSpiegelnek: „Édesapám ékszerüzletét porig rombolták. A családom már a tartalékaiból is kifogyott. Kénytelen voltam abbahagyni a doktori disszertációm megírását. Jelenleg egy bútorüzletben dolgozom. Fogalmam sincs, hogyan tovább”.
Vannak, akiknek ösztöndíját a szíriai kormány ellen tett kritikus megjegyzései miatt vonták vissza.
A pénzhiánynak egyébként technikai okai is vannak. A Szíriával szembeni európai uniós szankciók miatt a banki átutalások Németország és Szíria között jóformán lehetetlenek. Akinek szerencséje van, esetleg bejrúti bankok közvetítésével juthat hozzá egy kis pénzforráshoz.
A fiatalok helyzetét tovább fokozza a német szociálpolitika és az európai uniós szabályok sem kedveznek nekik: külföldiként ugyanis nem igényelhetnek segélyt és támogatásokat, továbbá a vízumukat sem fogják valószínűleg meghosszabbítani, ha nincs a megélhetésükhöz elegendő összeg a számlájukon.
A németek azonban nem közömbösek a bajba jutott ösztöndíjasokkal szemben. A kölni egyetem elkülönített egy számlát, Halléban egy evangélikus gyülekezet, Frankfurtban pedig a hallgatói önkormányzat gyűjt pénzt nekik.
Magánszemélyek is adakoznak, mint például Eberhard Schmidt, a brémai egyetem egyik professzora. Ő egy tévéműsorban figyelt fel Mansour Ismaiel-re, egy bölcsészhallgatóra, akinek ugyancsak kormányellenes megnyilvánulásai miatt megvonták ösztöndíját és hazájában vádat is emeltek ellene, azon a címen, hogy rontja Szíria hírnevét.
A német professzor 150 ismerősének küldött hírlevelet, hogy fogjanak össze Ismaielért. Az akció olyannyira sikeres volt, hogy a fiúnak havonta 550 eurót tudnak utalni a számlájára.
18 hónappal a polgárháború kirobbanása után pedig a Német Külügyi Szolgálat 500 000 eurót osztott szét a felsőoktatási intézmények között idén ősszel, hogy ha már a saját hazájuk igen, a német kormány ne hagyja cserben az egyetemistákat.
Magyar Zsuzsa