Plusz két évet és 16-18 milliárd euró pótlólagos kölcsönt kaphat Görögország az intézményi hitelezőktől, és a görög államadósság futamidejének meghosszabbítása és a hitelkamatok csökkentése is a november 12-én elfogadandó alku része lehet –árulták el szerdán a valutaövezethez közel álló források brüsszeli tudósítók egy szűk csoportjának, köztük a BruxInfo újságírójának.
Lényegében összeállt az a csomag, amit az Eurócsoport november 12-i ülésén előreláthatóan felkínál majd Görögországnak azért, hogy ne pottyanjon ki a valutaövezetből. A fő körvonalaiban már meglévő, de véglegesen csak november 12-én jóváhagyandó terv négy fő elemből áll. Az első: az athéni kormánynak 2013-ra és 2014-re 30,5 milliárd euró mértékű fiskális konszolidációt kell végrehajtania. A második: Görögország plusz két évet kap a második pénzügyi mentőcsomagban és programban rögzített célok teljesítésére. A harmadik: a két éves haladék miatt becslések szerint 16-18, illetve mások szerint 15-20 milliárd euró pótlólagos hitelt nyújtanak Athénnak a hitelezők, alapvetően az eurózóna tagjai. A negyedik: a szuverén adóssághelyzet fenntarthatóságának érdekében a görögöknek nyújtott kölcsönök futamidejét meghosszabbítják, a kölcsönök után felszámolt kamatokat pedig várhatóan tovább csökkentik majd.
A BruxInfo korábban magas rangú uniós forrásokra hivatkozva megírta, hogy az eurózóna tagjai elkötelezték magukat amellett, hogy amennyire tőlük függ, benntartják az euróövezetben Görögországot, mert pontosan senki sem tudja megmondani, hogy a görögök kilépése milyen következményekkel járna. Ebből az elhatározásból az is következik, hogy a félévig tartó belpolitikai huzavona miatt a második kiigazítási program céljait elbukó Görögország még egy esélyt kap, ami hosszabb időt és több pénzt jelent majd Athén számára.
Bár korábban az a hír járta, hogy a nyitott görög kérdéseket több lépcsőben fogják megoldani a tagállamok és az uniós intézmények, egy magas rangú euróövezeti funkcionárius szerdán újságírók egy szűk csoportjának, köztük a BruxInfo tudósítójának megerősítette, hogy a tervek szerint az Eurócsoport következő, november 12-i ülésén egy csomagban döntenek mindenről.
A görög államcsődöt csak pótlólagos pénzügyi támogatással (kölcsönnel) lehet megúszni – közölte az illetékes.
A segítségnek azonban előfeltétele, hogy a görög kormány gyorsan jóváhagyja a trojkával egyeztetett fiskális konszolidációs intézkedéseket, továbbá végrehajtsa azt a majd 90 prioritást élvező intézkedést, amelyről korábban állapodtak meg.
Az új és úgy tűnik, hogy utolsó, végleges görög csomag négy fő területre fókuszál majd. A költségvetésre, a szerkezeti reformokra, az ország finanszírozására és az adósság fenntarthatóság kérdésére. Az első két területen már létrejött a megállapodás, ami tehát most jóváhagyásra vár. Ami a finanszírozást illeti, a csomag részét képezi az 30,5 milliárd eurós megtakarítás, amit 2013-ra és 2014-re várnak el a hitelezők a görögöktől, és ami az érvényes program kései végrehajtása miatt keletkezett finanszírozási rést hivatott részben kitölteni. Erre jön rá az a körülbelül 16-18 milliárd euró (egy másik becslés 15-20 milliárdról szól), amivel a valutaövezetnek előreláthatóan az Európai Stabilitási Mechanizmuson keresztül meg kell fejelnie a görögöknek eddig nyújtott kölcsönt (az első csomag 101, a második 130 milliárd eurót tartalmazott, ezt emelnék most tovább).
A görög államadósság fenntarthatóságának biztosítása a görög mentőakció központi eleme marad. A sajtónak nyilatkozó illetékes szerint a görög államadósság 120 százalékra történő leszorítása továbbra is cél lesz, de ezt már két évvel később, 2022-ig kellene csak teljesíteni. Ugyancsak ebbe a keretbe illeszkedik majd a Görögországnak nyújtott hivatalos-intézményi hitelek futamidejének meghosszabbítása és a kamatok további csökkentése. „Ez ugyanakkor nem egyenlő az adósságleírással” – hangsúlyozta az euróövezeti forrás.
A kiterjesztett görög csomagot az eurózóna-tagállamok parlamentjeinek is jóvá kell majd hagyniuk, a pótlólagos hitelnyújtással együtt. Forrásaink azt sem zárták ki, hogy a későbbiek során még további intézkedéseket fogadjanak el, így sor kerülhet a görög államadósság kedvezményes áron történő részleges visszavásárlására is, de ez csak a jövő zenéje.
Nyomós érvek szólnak amellett, hogy a görög rendezést összekapcsolják más folyó ügyekkel, így az esetleges új spanyol pénzügyi mentőövre vonatkozó kérelemmel és a ciprusi mentőcsomaggal is. Elsősorban a német kormány forszírozza azt, hogy célszerűbb lenne csak egyszer a Bundestaghoz fordulni jóváhagyásért, és nem külön-külön.
A spanyolok hitelkérelmének időzítése ugyanakkor továbbra is rejtély. Bár Madrid kölcsönfelvételének költségei az utóbbi hetekben látványosan zuhantak és az ibériai ország idei finanszírozása meg van oldott, ami látszólag a kérelem gyors benyújtása ellen szól, Brüsszel – úgy tudni – mégis ésszerűbbnek tartaná, ha a spanyol kormány minél előbb lépne. Ennek fő oka, hogy a hitelfeltételek továbbra is riasztóan beszűkültek,a spanyol vállalatok és háztartások hitelhez jutása a fő probléma jelenleg. Egy elővigyázatossági hitelkeret ezért sokat lendíthetne a spanyol helyzeten, mert bizalmat sugározna a kételkedő befektetőknek – vélik illetékesek.
Kitekintő / Bruxinfo.eu