Tonio Borg máltai külügyminisztert jelöli a szigetország az EU egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztosának azt követően, hogy az eddigi máltai EU-biztos, John Dalli múlt kedden lemondott a posztjáról. A korrupciós botrányba keveredett politikus tagadja a vádakat, és a nyilvánosság előtt beszélt a dohánylobbi erejéről, valamint arról, hogy szerinte a bizottsági elnök nem a szabályok szerint kérte őt lemondásra. José Manuel Barroso levélben utasította vissza az állításokat.
Az uniós döntéshozatalt évtizedek óta figyelők is rendkívülinek tartják, ami az elmúlt napokban kialakult az Európai Bizottság házatáján. Az sem túl gyakori, hogy egy uniós biztos lemondásra kényszerül, az viszont végképp példátlan, hogy a lemondás körülményeit is eltérően értékelve, egymásnak ellentmondva, a nyilvánosság előtt folyjon adok-kapok egy volt uniós biztos és az Európai Bizottság elnöke között. A múlt kedden kirobbant korrupciós botrány szerda délutánra éppen idevezetett.
Az ügy
Mint arról már korábban a BruxInfo beszámolt, az Európai Bizottság szóvivője múlt kedden jelentette be, hogy John Dalli egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztos lemondott a posztjáról, miután az EU Csalás Elleni Hivatala (OLAF) úgy találta, hogy a máltai politikusnak tudnia kellett arról, hogy egy máltai üzletember “John Dalli nevében pénzért cserébe az uniós dohányipari irányelv “megfelelő” módosítását ígérte egy svéd dohányipari vállalatnak”. Pia Ahrenkilde-Hansen közlése szerint a máltai vállalkozó azt ígérte a Swedish Tobacconak, hogy el tudja intézni a Svédországban népszerű snüssz (tubák) uniós tilalmának feloldását John Dallin keresztül, ami jelentős piacot jelenthetett volna a svéd vállalatnak. (A snus az EU-ban csak Svédországban engedélyezett).
A megvesztegetési kísérletről maga a Swedish Tobacco értesítette az Európai Bizottságot, amely tavasszal felkérte az OLAF-ot a vizsgálat lefolytatására. A hivatal múlt kedden mutatta be a nyomozásról készült jelentését, amelyben megállapította, hogy arra ugyan nincs közvetlen bizonyíték, hogy John Dalli részt vett az ügyben, de szerinte biztosan tudnia kellett róla. A bizottsági szóvivő közlése szerint a tranzakció nem valósult meg, a Bizottság munkaprogramjában sincs változás, a dohányipari irányelv módosítását azonban majd a következő uniós biztosnak kell bemutatnia.
A jelentés kézhezvétele után az Európai Bizottság elnöke múlt kedden irodájába rendelte John Dallit, majd felszólította arra, hogy önként mondjon le, amit az uniós biztos állítólag szóban meg is tett. Innentől kezdve viszont felgyorsultak az események.
Ami az ügy hivatalos részét illeti, José Manuel Barroso ideiglenesen Maros Sefcovic alelnököt bízta meg az egészségügyi és fogyasztóvédelmi portfólió irányításával, időközben azonban a máltai kormány bejelentette: Tonio Borg külügyminisztert jelöli John Dalli helyére. Tonio Borgot az Európai Parlament illetékes szakbizottságának kell meghallgatnia, és a kinevezését el is kell fogadnia mind a testületnek, mind a tagállami minisztereknek, mégpedig minősített többséggel.
Dalli nem hagyja magát
John Dalli viszont nem fogadja el az OLAF-jelentésben foglaltakat, amiket a panasza alapján nem is ismerhetett meg részleteiben. A máltai politikus a lemondásának másnapján interjút adott a New Europe televíziónak, amelyben visszautasította egyrészt a korrupciós vádakat, másrészt az “elmozdításának folyamatát is”.
A volt uniós biztos szerda délután brüsszeli újságírók előtt is elismételte, hogy José Manuel Barroso kérte őt lemondásra. Noha szóban jelezte, hogy “le is fog mondani”, de szerinte ez mind a mai napig nem történt meg hivatalosan. John Dalli úgy véli, az elnöknek írásban kellett volna őt felszólítania lemondásra, amit neki szintén írásban kellett volna megtennie. Egyelőre ellentmondásos vélemények érkeztek arról, hogy ez alapján jelen pillanatban ki is az irányítója az egészségügyi és fogyasztóvédelmi portfóliónak.
John Dalli az állampolgári jogaira hivatkozva nehezményezi, hogy állítása szerint nem kaphatta kézhez az OLAF jelentését, amely az ő lemondatásának alapjául szolgált. Arra a kérdésre, mit is szeretne valójában a bizottsági elnöktől, a volt EU-biztos azt mondta, “José Manuelnek tisztáznia kell a nevemet, és szeretném, ha helyesbítené a közléseit, amelyekben kész tényként kezeli a korrupciós vádakat”. Utalt arra, hogy kész a bírósághoz is fordulni a Bizottság elnökének eljárása miatt, hiszen ez az ügy, mint mondta, károkat okozhat a saját és a családja jövőjének is.
Hangsúlyozta, nem a pozícióját akarja vissza, hiszen “ha megérkezik az elnöktől a hivatalos felkérés, akkor hivatalosan is le fogok mondani”.
A szavaiból kiderült, a dohányipari lobbi áldozatának tekinti magát, és “azért kell mennie, mert ellenállt az ipari érdekképviselet nyomásának”. Kijelentette, hogy senkitől nem kért, és nem is fogadott el pénzt, és nincs is tudomása arról, hogy bárki a nevében ilyesmit kért volna.
Szerinte jellemző a Bizottság reagálására, hogy az ügy hatására felfüggesztette a dohányipari irányelv idénre tervezett módosításának ilyenkor szükséges Bizottságon belüli egyeztetését, és John Dalli szerint nem kizárt, hogy így az EP-választásokig nem is mutatja be a testület a direktíva-tervezetet. Utalt arra, hogy ez a lépés az iparnak kedvezne, az uniós jogszabályi tervezet ugyanis “minden korábbinál keményebb eszközökkel szeretné jogi úton is visszaszorítani a dohányzást és szigorítani a dohánytermékek kereskedelmét”.
Múlt vasárnap John Dalli a Bizottság elnökének küldött levelében is megerősíti. A kiszivárgott levél szerint John Dalli felhánytorgatta az elnöknek, hogy megfosztotta őt a védekezés jogától azzal, hogy a személyes találkozójukon nem bocsátotta rendelkezésére az OLAF-jelentést és 30 percet adott neki, hogy döntsön a lemondásról. Ennyi idő alatt nem volt ideje jogi tanácsot sem kérnie – jegyezte meg Dalli.
Barroso visszavág
John Dalli közemúltbéli kijelentéseit és a levelet nem hagyta szó nélkül az Európai Bizottság elnöke sem. José Manuel Barroso nyílt levélben utasította vissza John Dalli vádjait, és közölte vele, múlt kedden tanúk előtt jelentette ki Dalli az azonnali lemondását, ehhez pedig nem szükségeltetik szerinte semmilyen hivatalos írásos kérvény.
Barroso szerint John Dallinak tavasz óta (ti. amikor megkezdődött a vele kapcsolatos vizsgálat) “számtalan alkalma lett volna arra, hogy tisztázza magát”. Az elnök a levélben is megerősíti, hogy az ügy nem jelent változást a Bizottság munkaprogramjában, és Brüsszel elő is fog állni a dohányipari irányelv módosítási tervezetével, ahogyan azt korábban is tervezte. Ennek felelőse azonban az új uniós biztos lesz.
9 ezer eurós juttatás
John Dalli múlt kedd óta hivatalosan sem uniós biztos, az EU szabályai szerint azonban további anyagi támogatásra jogosult. “John Dalli a hazaérkezése után átmeneti fizetést kap addig, amíg nem talál munkát, de legfeljebb három évig. Ennek összege a korábbi biztosi fizetésének 45%-a” – mondta a szóvivő. John Dalli EU-biztosként havi 19 910 eurós fizetést kapott, ez alapján még három évig havi 8960 euró illeti meg.
A 64 éves Dalli “hónapokon belül” betölti a 65 éves nyugdíjkorhatárt, amikortól az alapfizetése 11,4%-a (2270 euró) jár neki nyugdíjként.
Kitekintő / Bruxinfo.eu