Kitart az Európai Bizottság amellett, hogy a Microsoft megsértette a saját korábbi vállalásait az Internet Explorer böngésző és a Windows operációs rendszer megfelelő szétválasztására. A testület szerdán küldte el az ezzel kapcsolatos kifogási nyilatkozatot az amerikai szoftvercégnek, amelyre ha nem érkezik Brüsszelnek kielégítő válasz, ismét hatalmas összegű büntetést szabhat ki az EU a Microsoftra.
Úgynevezett kifogási nyilatkozatot küldött az Európai Bizottság szerdán a Microsoftnak, amelyben a korábbi megállapításait megismételve kitart amellett, hogy szerinte az amerikai szoftvercég megsértette az európai uniós versenyjogi szabályokat a Windows operációs rendszer és az Internet Explorer böngészőprogram túlzott egymásba integrálásával.
A versenypolitikáért felelős uniós biztos azt követően küldte el a levelet, hogy a Microsoft legutóbbi magyarázata sem győzte meg Brüsszelt. Joaquín Almunia elmondta, “négy hete van az amerikai szoftvergyártó cégnek, hogy válaszoljon a levelemre, természetesen meg fogom hallgatni a vállalat véleményét és érvelését a végső döntés előtt”.
A testület 2009 januárban jelezte a cégnek, hogy a Windows XP operációs rendszerbe túlságosan bele van építve az Internet Explorer böngésző, amellyel a Microsoft nem teszi lehetővé a szabad versenyt a többi böngészőt gyártó cég számára, a személyi számítógépek piacán ugyanis túlnyomóan domináns szerepet tölt be a Microsoft WIndows. A trösztellenes ügyben az év közepére az amerikai cég megoldási javaslatot ajánlott: eszerint minden akkortól az EU-ban forgalmazott WIndows operációs rendszerbe választóképernyőt épít. Mindez azt eredményezte, hogy az új operációs rendszerek feltelepítésekor a felhasználók előre kiválaszthatták, hogy milyen büngészőprogramot szeretnének használni.
2009 decemberében az Európai Bizottság az ajánlatot elfogadta, és az EU alapszerződésének megfelelően kötelező erejű vállalássá tette a választóképernyő használatát. A döntés szerint a Microsoftnak az Európai Gazdasági Térségben értékesített Windows példányaikba egy olyan párbeszédpanelt kell beépíteniük, amelyen a felhasználók a telepítéskor kiválaszthatják az általuk kedvelt böngészőt. Az amerikai cégnek 2014-ig kellett volna ezt alkalmaznia.
„Versenytársak ugyanakkor jelezték, hogy 2011 februárja óta (a Windows 7 első szervízcsomagjának megjelenése óta) eltűnt a választási képernyő a Windows-ból” – mondta júliusban a versenyjogi eljárás elindításakor Joaquín Almunia. A politikus szerint mindezzel mintegy 28 millió felhasználónak nem volt meg a választás szabadsága 2011 februárja óta.
A BruxInfo akkor azt írta, “ami szemmel láthatólag feldühítette Joaquín Almuniát, az az, hogy a Microsoft számára előírt kötelező éves beszámolóban 2011 végén az amerikai cég azt jelezte az Európai Bizottság felé, hogy a Windowsnak továbbra is része a választási képernyő”.
A versenyjogi EU-biztos szerdán közölte, a most elküldött megállapítások nem feltétlenül tükrözik az eljárás végső eredményét, mindenképpen szeretné ugyanis meghallgatni Almunia a microsoft véleményét. Ha viszont ez sem lesz meggyőző, akkor az Európai Bizottság a cég éves bevétele legfeljebb 10 százalékának megfelelő bírságot szabhat ki a Microsoftra.
Az Európai Bizottság már többször összeakasztotta a bajszát a Microsofttal, amely – a brüsszeli vélekedések szerint – többször is visszaélt a monopolisztikus hatalmával a szoftverpiacon. 2004-ben a Windows Media Player Windowsba integrálása miatt folytatott eljárást a testület, amelynek végén 497 millió euró büntetés megfizetésére kötelezte a céget. 2006 júliusában további 280,5 millió eurós számlát kapott a szoftvercég Brüsszeltől, amiért nem teljesítette a 2004-es határozatot. 2008-ban pedig 900 millió euróra vágta meg a Bizottság a Microsoftot, amiért továbbra sem felelt meg a 2004-es döntésnek.
Kitekintő / Bruxinfo.eu