Újabb csapás az orosz ellenzékre

A Duma őszi ülésszakának kezdetén politikai leszámolás borzolja a kedélyeket Oroszországban.  Üzleti tevékenység folytatása, s így a képviselők jogállásáról szóló törvény megsértésének okán pénteken megfosztották Gennagyij Gudkovot, az Igazságos Oroszország párt politikusát képviselői mandátumától. Az ügy nagy vitát váltott ki az országban, sokan a lépést az orosz ellenzékre mért legújabb csapásként értelmezik. Az ellenzéki képviselő azonban nem fúj visszavonulót, válaszul a parlamenten kívüli ellenzék egyik vezetője kíván lenni.

Vlagyimir Szlatinov politológus a RIA Hírügynökség által megjelentetett véleménye szerint az ügy precedenst teremthet. „Egy nagyon veszélyes, nehezen ellenőrizhető fegyvert húztak elő, melyet ezután sok esetben felhasználhatnak. Ez a fegyver alkalmasint bárki ellen alkalmazható.”

Gennagyij Gudkov, a KGB-tisztből lett ellenzéki

Gennagyij Gudkov karrierje merőben másképp indult, a Szabad Európa Rádió róla szóló riportjában a politikust egyenesen a rendszer termékének nevezi. 

Az 55 éves Gudkov az 1980-as években a KGB-nél kezdte a pályafutását, 2001-ben került be a parlamentbe – akkor még néppárti színekben. 2006-ban, annak megalakulása után nem sokkal csatlakozott az Igazságos Oroszország párthoz, melyet közkeletűen azért alapítottak, hogy létrehozzanak egy a Kremlhez hű ellenzéki pártot, s így szavazatokat vegyenek el a kommunistáktól. 2009 környékén azonban már egyre láthatóbbá vált, hogy az Igazságos Oroszország és a kormánypárt közötti hallgatólagos együttműködés nem működik tökéletesen. 

Tavaly novemberben Gudkov maga volt az, aki azzal vádolta az Egységes Oroszország pártot, hogy választási csalásra készül, s figyelmeztetett, hogy a nép válaszul az utcákra vonulhat. Később, a választások után aktívan részt vett az utcai demonstrációk szervezésében is. Gudkov így fokozatosan az elit azon csoportjának ’arcává’ vált, akik nyíltan felszólaltak Putyin elnöki székbe való visszatérése és az Egységes Oroszország dominanciája ellen. Áprilisban ő és párttársai kivonultak a parlamenti ülésteremből, amikor a harmadszor elnökké választott Putyin beszéde megtartására készült. Ellenzéki lépéseiben aktívan támogatja őt fia és párttársa Dmitrij Gudkov és Ilja Ponomarjov.

Ugyanakkor az igazsághoz hozzátartozik az is, hívja fel a figyelmet a Szabadság Rádió, hogy az Egységes Oroszország párthoz Gudkov 2003-ban csatlakozott, nem sokkal Hodorkovszkij Jukosz-vezér letartóztatása után.

„Nem bennem van a hiba, nem én változtam, hanem Putyin vált másmilyen személlyé. (..) Egy reformista elnökből vált félelmetes konzervatívvá, aki az egész ellenzéki mozgalomra próbál lecsapni” – magyarázta lépéseit a politikus. S most állítása szerint éppen ezért, ellenzéki tevékenysége miatt hozták fel az ellene szóló vádakat. 

„Gudkovot nem véletlenül választották ki. Az ő személye jel lehet több csoportnak is: egy korábbi szilovik, korábbi KGB-dolgozó, üzletember, ugyanakkor a parlamenten kívüli ellenzék megmozdulásainak aktív részese. Ez egy jel mindezen csoport számára, hogy tartózkodni kell, kellene a radikális lépésektől vagy azok támogatásától” – véli Vlagyimir Szlatinov politológus.

A vád – üzleti tevékenység folytatása

Gennagyij Gudkovra, aki nemcsak karizmatikus politikus, hanem sikeres üzletember is, az elmúlt hónapokban egyre keményebb nyomás nehezedett. Mind az ő és családja érdekeltségeibe tartozó biztonsági cégek, mind a Kolomenyszkij építőipari vállalat területén több razziát is tartottak a hatóságok.

Gudkov így a nyáron végül eladni kényszerült  családi vállalkozását, az Oszkorgy biztonsági cégét, elmondása szerint azért, hogy megóvja az összeomlástól. Ugyanis a hatóságok azzal fenyegettek, hogy visszavonják az őrző-védő vállalat fegyvertartási engedélyét. Az Oszkorgy védelmi vállalatot Gudkov 1992-ben alapította és Oroszország egyik legjobban keresett biztonsági szolgáltatói közé tartozott. Sőt, a Moscow Times értesülései szerint több megmozdulás alatt biztosította az ellenzéki szónokok védelmét.  Azonban cég tulajdonjogát Gudkov még 2001-ben, amikor először parlamenti képviselő lett, átadta feleségének, Marianak.

A Dumából való kiutasításra az ürügyet nem is ez, hanem a politikus a Kolomenszkij Sztroityel építőipari vállalatban vállalt szerepe szolgáltatta. A Duma és a Főügyészség elé terjesztett vizsgálóbizottsági jelentés szerint Gudkov 2008-ban társtulajdonosa lett ennek a vállalatnak, a bizonyítékot erre pedig egy, az idén júliusi igazgatótanácsi ülésén készült jegyzőkönyv szolgáltatta, melyen Gudkov aláírása is szerepelt. Ezen túl az adóhatóságnál végzett vizsgálatok igazolták a politikus a Rosan kft. és más vállalatok irányításában való részvételét is.  

Mindezeket tetézte Ivajlo Zartov bolgár állampolgár nyár elején napvilágra került bejelentése, mely szerint Gudkov vállalkozói tevékenységet folytat Bulgáriában. A vizsgálatok valóban találtak ezt igazoló adatokat, mégpedig az English Village néven Bulgáriában regisztrált luxus-ingatlanfejlesztő vállalatról, mely beruházásait egy Business Consultance Limited néven Gibraltár offshore zónájában regisztrált cég bevételeiből nyerte.

A fentiek alapján pénteken Jurij Csajka főügyész az Állami Dumától a politikus képviselői felhatalmazásának megszüntetését kérte, mert indoklása szerint Gudkov üzleti tevékenysége sérti a képviselők jogállásáról szóló törvényt. Ugyanis az orosz büntetőtörvénykönyv rendelkezései alapján a kormányhivatalnokok számára megengedett, hogy saját vállalkozásuk legyen, azonban ebből az adott vállalaton keresztül nem szerezhetnek nyereséget, s hivatali idejük alatt közvetlenül nem intézhetik a vállalat ügyeit.

A Duma pénteken napirendjére vette a főügyész kérését, s az Egységes Oroszország és a Liberális Demokrata párt támogatásával, az Igazságos Oroszország és a kommunisták ellenzésével a képviselők Gudkov mandátumától való megfosztása mellett döntöttek. Az ügy azért is vert fel nagy port, mert eddig nem volt arra precedens, hogy valaki bírósági ítélet nélkül veszítse el képviselői felhatalmazását.

Szergej Mironov, az Igazságos Oroszország párt elnöke Twitteren megjegyezte, hogy amiatt, amivel Gudkovot vádolják, Duma-képviselők tucatjai ellen lehetne nyomozást indítani. 

Vlagyimir Szlatinov az eset kapcsán pedig a következőket emelte ki: „Gudkovot üzleti tevékenység folytatásában találták bűnösnek, melyekben már a korábbi parlamenti ciklusok alatt is érintve volt. Felmerül a kérdés, hogy mindez miért csak azután kerül napirendre, hogy Gudkov aktívan részt vesz a nem parlamenti ellenzék demonstrációiban?”

Gudkov a szavazás előtt tíz perces beszédében a hatóságokat vádolta mindenért, s hangsúlyozta, hogy nem szegte meg a törvényt és felhívta a képviselők és az állampolgárok figyelmét, hogy a „politikai leszámolás” nem fejeződik be ezzel az üggyel – számolt be a pénteki parlamenti ülésről a RIA Novosztyi. Hozzá hasonlóan párttársa, Ilja Ponomarjev blogjában arra figyelmeztetett, hogy az eset világosan megmutatja, hogy a rendszeren belüli ellenzékkel szemben minden erőt mobilizálni fognak, az Vizsgálóbizottságtól kezdve a külső hírszerző szolgálatokig.

Gennagyij Gudkov, a parlamenten kívüli ellenzék új vezetője

A már csak ex-képviselő ellen szeptember végén várható a büntetőügy elindítása is – jelentette be az Oroszországi Föderáció Vizsgálóbizottságának elnöke, Vlagyimir Markin. 

Gudkov az Interfax-nak még augusztusban úgy nyilatkozott, hogy könnyen az a sors várhat rá, mint a Jukosz volt fejére, Mihail Hodorkovszkijra. „Természetesen senki nem szeretne börtönbe menni. De kész vagyok erre az útra lépni. Sőt, lehetséges, hogy elkerülhetetlen lesz, mert egészen a végéig tisztességesnek kell maradni.”  Gudkov újságírói kérdésre válaszolva elvetette az emigrálás lehetőségét. Most szombaton hozzátette, hogy bár nem bújik el a következmények elől, a parlamenti döntés ellen a Legfelsőbb Bírósághoz fordul, s akár a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságig is kész elmenni az igazáért.

„Nem a mandátumomért harcolok, kész vagyok leköszönni, azért, hogy visszatérhessek, azért, hogy Oroszország jövőjét építhessem”- nyilatkozott a RIA Hírügynökségnek. 

Amikor kiderültek az ellene felhozott vádak, s már elképzelhető volt, hogy a parlamenten belüli politizálásra már nem lesz többé lehetősége, többször is hangsúlyozta, hogy nem fog visszavonulni a politikától. Célja  a „hivatalnokok leleplezése” megnevezésű program megvalósítása és a parlamenten kívüli ellenzék összefogása. Egységes szervezeti bizottságot hozunk létre, egységes követelést alakítunk ki, hangoztatjuk ezt, s kiállunk mellette és megvédjük, s felszólítjuk a népet – mondta Gudkov a „Moszkva Hangja” rádió adásában. 

„Tovább fogunk harcolni a csalók és tolvajok ellen, kimegyünk a néppel a tüntetésekre, s támogatni fogjuk az ellenzéki mozgalmat.”- idézte Gudkovot a Roszbalt. „Megígértem, ha eljön a pillanat, amikor a nép az utcára vonul, akkor ott leszek velük.”

Sőt a politikus beszélt egy alternatív hírcsatorna létrehozásáról, mely objektívan és világosan beszél az országunkban végbemenő dolgokról és tervezi a hivatalnokok leleplezésének programjának megvalósítását is.

De Gudkov talán legérdekesebb kezdeményezése a „politikai elnyomás” ellen küzdő AntiGULAG mozgalom, melyről augusztus közepén számolt be először a Kommerszant.   „A PussyRiot ellen szörnyű ítéletet hoztak, az ellenzékkel szemben alkotmányellenesen lépnek fel, furcsa új törvények születnek. A helyzet romlik az országban, nem maradhatunk ezen a csúszós úton, nem hagyhatjuk, hogy az ország újabb 50 év fagyos elnyomásába süllyedjen.” – idézte a lap Gudkovot.

A volt képviselő megfogalmazása szerint a mozgalom feladata az ország az 1937-es állapotokhoz való visszatérésének megakadályozása lesz. Maga Gudkov nem tervezi, hogy a mozgalomnak hivatalosan is az élére álljon, vezetőinek történelmi felelősséget érző közszereplőket, költőket, írókat képzel el. 

Ugyanakkor persze kérdéses, hogy szabad-e a jelenlegi oroszországi állapotokat az 1937-eshez hasonlítani. Ha az AntiGULAG mozgalom egyelőre csak egy elképzelés, Gudkov pályafutása, mint parlamenten kívüli ellenzéki vezető, hamar magasra ívelhet.  Ugyanis a lifenews.ru értesülései szerint Gudkov már regisztrálta is magát az Ellenzéki Koordinációs Tanács választására, melyet október 20-21-én rendeznek. Alekszej Muhin politológus szerint ez akár az első lépés lehet ahhoz, hogy Gudkov egy saját politikai pártot hozzon létre.

Dancsecs Réka

Friss hírek