Metilalkohol gyilkolja a cseheket

Csehországban ismeretlen eredetű metilalkohol került forgalomban, amely számos áldozatot szedett: 24 kórházba szállított személyből eddig 18 halt meg. A korábbi intézkedés, mely a 30%-nál erősebb italok utcai árusítását tiltotta meg, nem bizonyult hatásosnak, így az egészségügyi miniszter péntek este a 20%-nál erősebb italok árusítását is betiltotta.

A cseh Egészségügyi Minisztérium közleményét pénteken, este hét órától az országosan fogható rádió és televízióadókban ismertették a lakossággal. A korábban, Morva-Sziléziában történt halálesetek miatt először a 30%-nál erősebb italok utcai árusítására vetettek ki tilalmat, mivel félő volt, hogy az egyik legszegényebb cseh kerületben házilag készített, rossz minőségű, ellenben olcsó ital terjedhetett el: amelyet bárhol meg lehetett venni.

Az újabb intézkedésnek az oka az volt, hogy az állam más területein metilalkohol-mérgezésben haltak meg személyek: így a nyugat-csehországi Příbram közeléből származó személyt vittek kórházba szeptember 10-én, aki belehalt a mérgezésbe, de hasonlóképpen járt egy plzeň-i férfi, aki két nappal később utazott Ostravába vonattal, de még előtte a nyugati városban ivott a halálos italból.

A tilalom célja, hogy a metilalkohol terjedését megállítsák más kerületekbe, a származását pedig lokalizálják a bűnügyi szervek ez idő alatt. A rendőrség egyelőre keresi a metilalkohol forrását, valamint ellenőrzik, hogy a rendelkezést a boltok valamint a vendéglők, kocsmát betartják-e. Ennek a kereskedelmi egységek igen gyorsan eleget tettek, amint azt az idnes.cz videóján is lehet látni.

A legismertebb szesztilalom talán az USA-ban volt, amely 1920-tól 1933-ig tartott. Európában a legnagyobb felháborodást keltő szabályozás Mihail Gorbacsov nevéhez köthető, aki a vodka árusítását 1985-ben (sokak szerint ez is hozzájárult, hogy Oroszországban a mai napig nem igazán népszerű a reformkommunista politikus). Ebben az időszakban Lengyelországban is volt hasonló szabályozás: ott délután egy órától lehetett árusítani alkoholt. Ez a rendelkezés 1982-1990 között volt érvényben. Még a rendszerváltozás utáni Csehszlovákiában is volt rendelkezés az alkoholos italok árusításáról: az 1992-es választások idején csak 10° alatti söröket lehetett árusítani. Ez a szabályozás a prágai, helyi választásokon is életben maradt két évvel később.

A tilalom az állam bevételeit is érintheti: az égetett szeszekre kivetett jövedéki adóból évente 7 milliárd korona bevétele van az államnak, ez naponta 18,6 millió korona bevételt jelent – nyilatkozta a helyettes pénzügyminiszter, Ladislav Minčič. A bevételkiesés a kereskedőket is érinti, aki azonban megszegi a rendelkezést, akár 3 millió korona büntetést is fizethet – adta hírül a lidovky.cz.

A csehek számára a 20%-os küszöb viszont azt jelenti, hogy bort és sört ihatnak: a közép-európai ország vezető az éves sörfogyasztásban, így a teljes tilalom érzékenyen érinthetné a vendéglátó helyeket. A boltosok ellenben már hangot adtak tiltakozásuknak: szerintük a tiltás csak a feketepiac felerősödését hozza magával, ahogy a boltosok szervezetének képviselője, Dana Večeřová elmondta; a jelenlegi helyzet köszönhető annak, hogy milyen rosszul van szabályozva az égetett szeszek árusításának állami kontrollja. A szervezet javasolja továbbá, hogy a vámosok már a gyártóknál ellenőrizzék a termékeket.

Miklós Dániel

Friss hírek