Németország 310 milliárd euróval vesz részt az eurómentésben

Senkinek sincs kétsége afelől, hogy a Szövetségi Köztársaság milliárdokat áldoz a közös európai valuta megmentése érdekében: ezt a tényt végre hivatalos jelentés is alátámasztja. A Német Pénzügyminisztérium szerint Németország pénzügyi kötelezettségei a válságkezelő alapokban elérik a 310,3 milliárd eurós szintet. Az eurózóna felbomlása azonban ennél jóval nagyobb költségekkel járna.

Röviddel a brüsszeli EU-csúcs megkezdése előtt a német kormány elismerte, hogy jelentős teherrel járhat Németország számára az euróválság. A Handelsblatt értesülései szerint Németország összes kötelezettsége az uniós válságkezelő eszközökben meghaladja a 310,3 milliárd eurót.

Az összeg legnagyobb részét az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) és az ezzel párhuzamosan futó Európai Pénzügyi Stabilitási Mechanizmus (EFSM) válságalapoknak biztosított hitelállomány jelenti, ami 285,3 milliárd eurót tesz ki. A pénzügyi tűzfalon kívül még további 9,8 milliárdra rúg a német rész az EU-költségvetési támogatások terén, ehhez jön még hozzá Németország eddigi hitelezése az első görög mentőcsomagban, ami további 15,2 milliárd eurót jelent a német államkasszának. A 110 eurós első görög mentőcsomag több mint 20 százalékát Németország adja, nagyjából 22 milliárd eurót.

A 310,3 milliárdos összeg csak abban az esetben jönne ki, ha az eddig még fel nem használt EFSM- és a részlegesen felhasznált ESM-eszközt teljes mértékben bevetnék, erre azonban eddig még nem került sor. Az azonban biztos, hogy egy tagállam kilépése az eurózónából ennél jóval többe kerülne a német államnak. Ennek a forgatókönyvnek a pontos összegéről azonban nem szól a Pénzügyminisztérium jelentése.

Az ESM-védőhálóra azonban még várni kell, mivel a Német Alkotmánybíróság további időt kért arra, hogy megvizsgálhassa az európai mentőmechanizmus működését. Andreas Voßkuhle, a Német Alkotmánybíróság elnöke így indokolta az időkérést: „… az ESM szerkezete túl komplex, ezért annak vizsgálatához több idő kell.” Az Alkotmánybíróság áldása nélkül pedig a Bundestag nem szavazhat a kérdésről. Voßkuhle ugyanakkor a múlt héten arra kérte Joachim Gauck szövetségi államfőt, hogy még ne írja alá a költségvetési paktumot, amit a német alsóház ezen a héten fogadhat el.

Molnár Tamás Levente

Friss hírek