A Magyar Nemzeti Tanács hétfői XXI. rendes ülésén egyebek mellett elfogadta a 2012–2018 közötti időszakra vonatkozó Vajdasági Magyar Civil Stratégiát. Ez az MNT ötödik stratégiai fejlesztési dokumentuma.
A tanács ezen felül megvitatta és elfogadta a következő tanévben a középiskolák magyar tagozataiba iratkozó elsős diákok számát meghatározó véleménynyilvánítást, valamint a 15-nél kevesebb tanuló részére megnyitandó magyar nyelvű tagozatok jóváhagyásáról szóló javaslatot.
Zsoldos Ferenc, az MNT Civil Konzultatív Testületének elnöke a civil stratégia beterjesztésekor emlékeztetett rá, hogy milyen fontos szerepet töltenek be a civil szervezetek a magyar közösség életében. A Kárpát-medencében élő magyarságnak még sehol sincsen hasonló stratégiai dokumentuma, a vajdasági magyarság ezen a téren is az élen jár – hangsúlyozta Zsoldos.
Vajdaságban nagyjából 500 magyar civil szervezet működik. Ezeket a szervezeteket az MNT illetékesei a stratégia kidolgozásakor egy adatbázisba foglalták. A stratégai dokumentum létrehozási fázisában az MNT illetékesei 25 civil fórumot szerveztek és igyekeztek mindenki véleményét meghallgatni a stratégiával kapcsolatban – mondta Zsoldos.
„A vajdasági magyar civil szféra stratégiai célja, hogy elősegítse a vajdasági magyar közösség magmaradását, fejlődését, életminőségének és társadalmi életének javulását, valamint szerbiai és ezen belül Vajdaság európai uniós csatlakozását” – olvasható a dokumentumban.
– A stratégiai cél eléréséhez beavatkozási területeket határoztunk meg, amelyeket szintén azon igények és fennálló helyzet alapján állítottunk össze, amelyet a stratégiaalkotást megelőző kutatás során tártunk fel. Az egyes beavatkozási területeket úgy alakítottuk ki, hogy létrejöjjenek azok a tevékenység csoportok, amelyek az adott helyzettől függően szorosabban, illetve lazábban kötődnek egymáshoz, és azokat a stratégia megvalósulásához rendelkezésre álló időben egymásra épülve osztottuk el – összegezte Zsoldos.
A civil stratégiában meghatározott nyolc beavatkozási terület a következő: Intézményfejlesztés; A vajdasági magyar civil szféra résztvevőinek oktatási és képzettségi szintjének növelése; A civil szféra belső és külső kapcsolatrendszerének fejlesztése; A civil jelenlét erősítése a szerbiai médiában; A civil szféra szerbiai szabályozásának a megváltoztatása; Az állami feladatok felvállalása – átvétele; Az európai uniós csatlakozás elősegítése; Egységes vajdasági magyar civil kataszter létrehozása (ez a cél már megvalósult a stratégia összeállítása során).
Kitekintő / Magyar Szó