A Grass-ügy újabb felvonása

Ahogy arról a Kitekintő már korábban beszámolt, a német származású, irodalmi Nobel-díjjal is kitüntetett író, Günter Grass április 4-én megjelent, Amit el kell mondani (Was gesagt werden muss) című verse nagy felháborodást keltett a nemzetközi sajtóban. A verset követően Izrael hivatalosan persona non grata-nak nyilvánította Grasst, az író erre válaszul Izraelt diktatúrának nevezte, az izraeli belügyminisztert pedig a Stasi vezetőjéhez, Erich Mielkéhez hasonlította. Eközben egyes SPD-politikusok elzárkóznak attól, hogy Grass a 2013-as választásokat megelőzően együtt kampányoljon a baloldali párttal.

A nagy port kavart Grass versre elsőként Guido Westerwelle, a német külügyminiszter reagált. A Bild am Sonntag „vendég-hozzászólójaként” Westerwelle így fogalmazott: „ez egy abszurdum, hogy valaki Izraelt és Iránt azonos morális szinten kezelje”. A külügyminiszter folytatta: szerinte Irán minden nemzetközi kritikát mellőzve, teljesen függetlenül hajtja végre nukleáris programját, azonban vannak olyan hitelt érdemlő bizonyítékok, amelyek az iráni atom katonai felhasználására engednek következtetni. Irán továbbá évek óta képtelen együttműködni a nukleáris programjának átfogó ellenőrzése terén, amely sérti a nemzetközi jogot. Westerwelle végül a grassi gondolatokra így reagált: ez nem a viták, az ideológiák és az előítéletek játszóháza, hanem ez halálosan komoly dolog.

Az Izrael nukleáris politikáját kritizáló versre az izraeli belügyminisztérium múlt vasárnap reagált: Éli Jisáj izraeli belügyminiszter hivatalosan persona non grata-nak, azaz nem kívánatos személynek nyilvánította Günter Grasst. A döntés értelmében a német író ellen beutazási tilalmat rendeltek a zsidó államban. Politikai okokból utoljára 2000 februárjában rendelt el az izraeli belügyminisztérium beutazási tilalmat német anyanyelvű személy, akkor a kétes körülmények között elhunyt Jörg Haider ellen. Jisáj továbbá kijelentette: Grass versének csupán egyetlen célja, hogy „gyűlöletet szítson Izrael és a zsidó emberek ellen”. A belügyminiszter így folytatta: Grass azokat az eszméket szeretné továbbadni, amiket korábban még SS-egyenruhában támogatott. Hasonló véleményen van kollegájával Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter, aki a múlt heti, Mario Montival történő találkozója során kijelentette: a német íróból csupán a cinizmus beszél.

A német író csütörtökön reagált az izraeli reakcióra, Grass válaszában a diktatúrákat megszégyenítő eljárásmódnak nevezte az izraeli belügyminisztérium személye ellen hozott szankcióját. A Nobel-díjas író így fogalmazott: „Egy demokrácia belügyminisztere – Izrael államé – beutazási tilalommal büntet engem, a szankció okai pedig egyenesen Mielke ítéleteire emlékeztetnek.” Erich Mielke a keletnémet állambiztonsági hatóság, a Stasi vezetője volt. Günter Grass ellen eddig csak két ország tagadta meg a beutazást, az NDK és Burma. Az izraeli belügyminiszter így reagált a grassi hasonlatra: „Grass téved, ha Izraelt egy sorba állítja a sötét rezsimekkel.”

Szintén reagált a hírhedté vált versre az SPD, a német szociáldemokrata párt. Christian Lange, az SPD parlamenti titkára úgy nyilatkozott az események kapcsán, hogy a jövőbeli választási támogatás kérdését az SPD lezártnak tekinti. Hasonlóan nyilatkozott a szintén szociáldemokrata Reinhold Robbe: „… nem szeretném többé Grasst egyetlen egy választási rendezvényen sem látni. Az ő ideje lejárt”. Ismeretes, Günter Grass a ’60-as évektől kezdve támogatta az SPD-t, ezen kívül a szociáldemokrata kancellár, Willy Brandt beszédírója volt, ám úgy tűnik, hogy a jelenlegi helyzetben a több évtizedes barátságnak – Grass és a szociáldemokraták között – vége szakad.

Molnár Tamás Levente

Friss hírek