Szavazz Facebookon a legjobb versre!

Az elmúlt hetekben a határon túli kulturális életben a színjátszásé volt a főszerep, azonban a többi művészeti ág kedvelői sem unatkozhattak. Kárpát-medence szerte izgalmas és változatos programok követik egymást, és a tavasz még csak most kezdődött…

Színház az egész világ

Március második felében került megrendezésre Sepsiszentgyörgy városában a Reflex 2. Nemzetközi Színházi Biennálé. A rendezvény két hete alatt tizennyolc társulat mutatta be darabjait a nagyközönségnek. Az erdélyi színi társulatokon kívül Európa különböző városaiból érkeztek színészek: többek között Varsóból, Vilniusból, Párizsból és Berlinből is. A rendezvény rendkívül nagy érdeklődésnek örvendett, melyet bizonyít, hogy a bérletek már az árusítás első három napján elfogytak. Bocsárdi László fesztiváligazgató szerint elmondható, a színház nincs pusztulófélben, hanem mindig újra „reflexszerűen reagál” a világban történt változásokra.

A kisebbeket sem hagyták teátrális élmény nélkül a sepsziszentgyörgyiek. Hatodik alkalommal rendezték meg a Gyermekszínjátszó Találkozót a helyi Váradi József Általános Iskolában. A megyei szintű rendezvényen Kovászna megyéből mintegy 250 kisdiák mérhette össze színészi képességeit.

A Vajdaságban az amatőr színjátszásé volt a főszerep. Április elsején zárult a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozója, melynek idén Torda adott otthont. A Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának vezetője szerint a kibontakozó színjátszó mozgalom nagyban hozzájárul a nemzet megmaradásához és nem utolsó sorban nagyon színvonalas szórakozást biztosít a műfaj kedvelőinek.

Április 5-én kezdődött meg a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedője Zentán. A zsűrinek nyolc színházi előadást és tizennyolc filmet kellett értékelnie. Hernyák György rendező elmondta, nagyon örül annak, hogy a vetélkedő az érdeklődés tekintetében ismét tömegessé válik és visszakerül az évtizedekkel ez előtti állapotába. A zsűri a Zentai Színtársulat, az újvidéki Színes Szilánkok Diákszínpad és a szabadkai Középiskolások Diákotthona Drámacsoportja fiatal tehetségeinek adta a legtöbb pontszámot.

Fesztiválok határok nélkül

Bár a fesztiválok igazi időszaka még egy kicsit várat magára, a Kárpát-medencei kulturális palettán a fesztiválokat illetően máris találunk igazi gyöngyszemeket. A Nagyváradi Állami Filharmónia szervezésében az elmúlt évekhez hasonlóan március 22. és 29. között idén is megrendezésre került a tavaszi fesztivál. Az Oszakában élő Ciprian Marinescu román zeneművésszel való együttműködésnek köszönhetően idén is tehetséges fiatal japán vendégművészek gazdagították a repertoárt, melynek középpontjában ebben az évben Mozart művei álltak.

Kerekasztal-beszélgetéssel zárult idén a szabadkai Írók Gyújtópontban nemzetközi irodalmi fesztivál, mely beszélgetés fő témája a három Symposion folyóirat – az Új Symposion, az EX Symposion és a Symposion – története volt. A Symposion folyóirat két nyelven jelenik meg, melyben jelenleg vajdasági magyar, magyarországi, szerbiai, horvátországi szerzők művei olvashatóak. A beszélgetésen az is kiderült, hogy a most márciusban megjelenő Közép-Kelet-Európa közhelyei című számra két évet kellett várni, ám kellő mértékű támogatottság esetén kevesebb idő alatt is megjelenhetnek az egyes számok.

Míg Sepsiszentgyörgy különféle külföldi társulatokat fogadott, addig a kolozsvári teátrum latin-amerikai hódítóútra indult. A Kolozsvári Állami Magyar Színház április első hetében ugyanis Kolumbiában vendégszerepelt Dél-Amerika egyik legnagyobb színházi ünnepén, a Bogotai Színházi Fesztiválon, melynek idén kiemelt meghívottja Románia volt. A fesztivál alatt ötször mutatták be a Tompa Gábor által rendezett Leonce és Léna című előadást a kolozsvári színészek. A darab rendezője pedig – aki egyébként a színházat is igazgatja – műhelyfoglalkozást is tartott a kolumbiai művészek számára.

Szlovák-magyar kapcsolatok a filmvásznon

Március 30. és április 2. között került megrendezésre a Pozsonyi Magyar Filmnapok, melynek keretén belül öt magyar filmet mutattak be. Magyar-szlovák kapcsolatok a filmvásznon címmel szakmai kerekasztal-beszélgetésre is sor került a Café Nappaliban, illetve a szlovák-magyar kapcsolatokról készített két filmből – az elsőfilmes rendezésért Gundel díjban részesülő Galán Angéla által készített Szlovákmagyarok és a Tomas Kaminsky és Vladislava Plancíková által még készülő Felvidék című filmekből – mutattak be részleteket.

Akikre büszkék lehetünk

Április 4-én ünnepélyes keretek között Kolozsváron adták át a Mentor díjat, mellyel kiváló oktatókat, edzőket tüntettek ki. A Szabók bástyájában megtartott ünnepélyes átadón négy kiváló oktatók jutalmaztak Szatmárnémetiből, Kolozsvárról, Gyergyófalváról és Margittáról.

Huszonharmadik alkalommal került kiosztásra Pozsonyban a legrégebbi nemzeti filmművészeti díj, az Igric. A századik díjazott idén a pozsonyi Színművészeti Egyetem negyed éves hallgatója, Bárdos Judit lett. A fiatal tehetség Zuzana Liová rendező A ház című filmjének főszerepében Evát alakítja. A színésznövendéknek nem ez az első kitüntetése. A filmben nyújtott alakításáért korábban a trencséntyeplicei filmfesztivál Kék Angyal díját is megkapta.

A büszkeségek sorát ezútal könyvbemutatóról szóló hír zárja. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület szervezésében március 27-én került bemutatásra a csángók nyelvi és etnikai identitására vonatkozó kutatásokat összegző könyv. A Tánczos Vilmos néprajzkutató által összeállított Madárnyelven – A moldvai csángók nyelvéről című könyvet az EME székházában mutatták be.

A magyar költészet napja alkalmából nem mindennapi vers versenyt szervez az Erdélyi Figyelő. Az erdélyi magyar kortárs líra legszebb verseinek versenye az Erdélyi Figyelő facebook oldalán zajlik. Április 11-ig tizenegy színművész által 11 verset hallgathatunk meg, majd szavazhatunk azokra a versekre, melyek elnyerték tetszésünket.

Komárom és Révkomárom 1992 óta közösen szervezi meg a Komáromi Napok rendezvénysorozatot, melynek kezdete idén egy napra esik az 1849. április 26-i komáromi csatával. A rendkívül színes programokat nem csak a Duna jobb és bal partján élőknek ajánlják. A programokról itt és itt tájékozódhat. 

Április 30-án Fényes Szabolcs Erkel-díjas zeneszerzőre emlékeznek Nagyváradon. A Táskarádió, a Mindenkinek van egy álma vagy a Fogj egy sétapálcát című örök slágereket megalkotó zeneszerző századik születésnapjára a nagyváradi színház ünnepi hetet szervez.

Kitekintő összeállítás

Friss hírek