Törökország nem akar beszélgetni a ciprusi EU-elnökségével

Törökország nem kíván kapcsolatot tartani az EU következő, ciprusi elnökségével, de szívesen venné, ha folytathatná a párbeszédet az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményével, az Európai Bizottsággal – mondta pénteken Brüsszelben Ahmet Davutoglu török külügyminiszter.

Az ankarai diplomácia irányítója az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) rendezvényén beszélt erről. Mint Davatoglu korábban többször is – legutóbb például a Die Presse osztrák lap csütörtöki számában megjelent vendégkommentárjában – hangsúlyozta, országa eközben továbbra is az uniós tagság elérésére szeretne törekedni.

Az Európai Bizottság pénteki sajtótájékoztatóján az uniós testület szóvivője újságírói felvetés nyomán azzal kommentálta Davatoglu kijelentését, hogy az EU-tagjelölt Törökországnak be kell tartania a csatlakozási tárgyalások elfogadott szabályait, és e szabályok alapján nincs helye ilyen jellegű megkülönböztetésnek.

Ciprus ez év július elsején veszi át hat hónapra Dániától az EU soros elnöki teendőit. Általános vélekedés, hogy ebben a következő fél évben nem lesz mód haladásra az EU-török párbeszédben, hiszen Ciprus északi részét a török hadsereg tartja megszállva, és ott a pusztán Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság gyakorolja a hatalmat, miközben a szigetország nagyobbik, déli részén található, görög többségű Ciprusi Köztársasággal, az EU tagjával Törökország semmilyen hivatalos kapcsolatot nem hajlandó fenntartani.

A török csatlakozási tárgyalások ügye évek óta egy helyben topog, mert Ankara még a török kikötőket sem hajlandó megnyitni a ciprusi hajók előtt, és ez nyilvánvalóan fenntarthatatlan állapotot jelentene, ha Törökország csatlakozna az unióhoz. A ciprusi kérdés megoldatlansága még az EU és a NATO közötti együttműködést is akadályozza, hiszen Törökország – Ciprussal ellentétben – tagja a NATO-nak.

MTI

Friss hírek