MKP vagy Most-Híd?

Nagy kérdés manapság Felvidéken, hogy vajon mi a jó döntés. Mindkét oldalnak meg van a maga szépsége. Már csak kicsivel több, mint egy hét van még hátra a szlovákiai választásokig. Ember legyen a talpán, aki megpróbálja megjósolni az eredményeket.

Sok minden történt az elmúlt hónapban, hónapokban a szlovákiai parlamenti választásokra készülve. Az ember csak kapkodja a fejét jobbra-balra. De melyiket szeressem? Felvidéki magyarként két választása lehet az embernek. Az egyik megoldás az MKP, mely valójában csak és kizárólag a magyar kisebbség érdekeire koncentrál, vagy lehet a Most-Híd, amely ugyanezt szorgalmazza, de együttműködést hirdetve a szlovák többséggel. Ezen a ponton válnak ketté az emberek, ugyanis vannak azok, akik nem hajlandóak együttműködni a szlovákokkal, elvégre ők sem működnek együtt velük, és vannak azok, akik még hisznek a csodákban, és mindenáron csillapítani igyekszenek az ellentéteket, több-kevesebb sikerrel.

Mi azonban a valódi különbség a két párt között? Míg az MKP a nemzetiséget hangsúlyozva nem retten vissza semmitől és senkitől, addig a Híd éppen a konfliktusok elkerülése érdekében kampányol. Megalkuvás volna ez? Ezt a választók tisztje eldönteni. Míg a Híd táborát elenyésző számban is, de mégis alkotják szlovák szimpatizánsok is, addig ez az MKP-nál gyakorlatilag egyenlő a nullával. Néhány nap, és kiderül, érdemes-e, vagy hasznos-e több lábon állni ilyen értelemben. Az alábbiakban a két magyar vonatkozású párt választási programját vesszük górcső alá: Az MKP tíz főbb pont mentén határozta meg az irányt a „Megoldás kell” címszó keretein belül, a Most-Híd „Csak felelősen” címen adta ki programját, négy politikai prioritás alapján.

Az MKP programja a következő alapelvek körül fogalmazódik meg (mkp.sk):

•    Leépülés helyett felzárkóztatás, azaz felelős gazdaság-, és pénzügypolitikát ígérnek, különös figyelemmel fordulnának a hátrányos helyzetű régiók felé•    A vidékfejlesztés kulcsa a mezőgazdaság és a környezetvédelem, tehát fontos szempont, hogy a népességnek a szülőföldjén legyen megélhetése•    Emberközpontú közigazgatást a polgárok szolgálatára! Szorgalmazná a közigazgatási reform folytatását, figyelembe véve az önkormányzatok és a települések érdekeit•    Egészségügy: elérhetőség és minőség. Az alapvető szempont ebben a kérdésben, hogy az egészségügyre, mint szolgáltatásra, mindenkinek alapvető joga van.•    Szociálpolitikával a családokért! Olyan munkajogi szabályozásra törekszenek, melyek a családok érdekeit tartják szem előtt.•    Értékközvetítő iskola, hasznos tudást adó oktatás: Anyanyelvű nevelés és oktatás, kezdve az óvodától egészen az egyetemig.•    Kultúránk a megtartó pillérünk: A kultúra autonóm, és ehhez nem is szükséges bármiféle magyarázatot fűzni.•    Gyakorlati jogérvényesítést nemzeti közösségünk megmaradásáért! A felvidéki magyarok Szlovákia szerves részei, így az MKP kiemelt hangsúlyt fektet a kisebbségi érdekképviseleti célok elérésére •    A közélet tisztaságáért- Korrupcióellenes intézkedések•    Uniós megoldások, külügyek– Az uniónak nincs alternatívája a globalizálódó világban, ezért fontosnak tartják ezeket a viszonyokat is rendezni.

Ezzel szemben a Híd programja a következőképpen alakult (most-hid.sk):

•    A felelős gazdaságpolitika az ország stabilitásának alapja•    Fejlődő vidék. Ne importáljunk, hanem termeljünk! – Új munkahelyek létrehozása, hazai termékek előállítása•    Felelős döntések a munkahelyek megőrzéséért. •    Felelős hozzáállás az infrastrukturális fejlesztésekhez a régiók stabilitásáért és fejlődéséért•    Felelős politikával a szociális biztonság megteremtéséért, például a családalapítás kedvező feltételeinek a megteremtése•    Hatékonyságot az egészségügybe a jobb minőségű egészségügyi ellátásért•    Tisztaság és rend a környezetvédelem alakításában•    Az oktatás befektetés az jövőbe. Ennek megfelelően tovvábfejlesztenék az anyanyelvi oktatás lehetőségeit•    A nemzeti kisebbségek jogállásának megerősítése azország stabilitása érdekében, például törvényben kívánják rögzíteni a nemzetiségek védelmét, kultúrájának megőrzését•    A működőképes bíróságok és a világos törvénykezés elengedhetetlen az állam működéséhez•    Átlátható közigazgatás

Tulajdonképpen bármely ember számára úgy tűnhet, mintha mindkét párt ugyanazt az embert kérte volna fel választási programja megírására. Sok szempontból ugyanazt akarják, kínálják, a cél közös, csak az út odáig nem. Ugyanis mindkettő máshogyan képzeli el a módjait és eszközeit céljainak eléréséhez. Egy fontos különbséget azonban érdemes tudatosítanunk, még pedig a megelégedettség kérdését. Eléggé odafigyelnek-e a felvidéki magyarokra, és eléggé ki vannak-e terjesztve a jogaik. A két párt ehhez kapcsolódó plakátja sok mindent elárul az ehhez való hozzáállásról.

Az MKP azon az állásponton van, hogy elnyomják a magyar kisebbséget, és nem adják meg neki, ami jár (kétnyelvű feliratok, nyelvhasználat, oktatás, stb). Ezért legfontosabb céljuk érvényesíteni és kiterjeszteni a jogokat.

A Híd egy egyszerű kijelentéssel lezártnak tekinti az ügyet: Itt magyarul is beszélünk. Nos, igen, itt magyarul is beszélnek, ez tény. A képen egy matrica látható, ezzel oldaná meg a kérdést az együttműködő párt. A probléma az, hogy Szlovákia déli részén nem a magánszférában való anyanyelvhasználati kérdés volt a központi probléma, hanem a hivatali életben lévő. Milyen megoldás van ezeken a területeken? Itt sokszor űgy tűnik, hogy kézlegyintéssel elintézik a dolgot: „Úgyis mindenki beszél szlovákul”. Valóban ez lenne a járható út?

Döntsön mindenki saját belátása, és értékrendje szerint. Egyik sem fekete vagy fehér. Az MKP-nak igaza van, hogy szükség van arra az egészséges (kisebbségi) nacionalizmusra, amit ők képviselnek. Ellenben igaza van a Hídnak, hogy a magyar kérdést nem lehet mindig gyűlölködés, és konfliktusok mentén kezelni, azonban felvetődik az is, hogy az együttműködés, mint olyan, korántsem egyszerű kérdés. Sajnos ez sem csupán annyiról szól, hogy azt mondjuk: Mától együttműködünk, és akkor holnaptól már béke is lesz. Nem. Legnagyobb bánatunkra, de nem. Sok küzdelemmel, és harccal van kikövezve ez az út is.

Káldy Xénia

Friss hírek