Hónapok óta élénk vitának lehetünk tanúi Franciaországban, amely a külföldi diákok jogállását illetve munkavállalását érinti. Claude Guéant francia belügyminiszter még 2011. május 31-én utasította a prefektusokat egy körlevélben, hogy szigorúbban járjanak el a frissen diplomázott külföldi diákok további franciaországi tartózkodásának illetve munkavállalásának engedélyezésében. A májusi intézkedéseket ért éles kritikák kereszttüzében Guéant finomított álláspontján, és január 12-én újabb körlevelet tett közzé, amelyet Xavier Bertrand munkaügyi miniszter, valamint Laurent Wauquiez felsőoktatási miniszter is aláírt.
A széleskörű társadalmi diskurzust kiváltó ügy még tavaly tavasszal kezdődött, Claude Guéant belügyminiszter, Xavier Bertrand munkaügyi minisztermájusban egy körlevelet intézett a francia prefektusokhoz. Céljuk a 2006-os, hivatásos bevándorlással kapcsolatos törvény felülvizsgálata és szigorítása volt annak érdekében, hogy javítsák a francia munkavállalók esélyeit, illetve korlátozzák a szűnni nem akaró bevándorlást Franciaországba. A hírhedt körlevélben arra szólították fel a prefektusokat, hogy szigorúbban járjanak el a mester fokozatú diplomával illetve doktorival rendelkező külföldi diákok munkavállalói státusz iránti kérelmeinek elbírálásakor.
A Le Monde című francia napilap értesülései szerint a fenti körlevél közzététele után számos frissen álláshoz jutott külföldi diplomásnak mondtak fel a munkahelyükön, mivel a szigorítás miatt nem tudták megváltoztatni a jogállásukat diákról munkavállalóra. A külföldi diplomások által a Facebook-on megszervezett „Május 31. Csoport” szóvivője, Fatma Chouaieb a Libération című napilap szerint kiemelte, hogy már korábban is rengeteg dokumentum és igazolás kellett ahhoz, hogy tartózkodási engedélyt kapjanak diplomájuk megszerzése után, de akkor legalább biztosak lehettek benne, hogy az előírások teljesítése esetén 3-4 héten belül megkapják az engedélyt. A május 31-i körlevél óta azonban még a feltételek teljesítése esetén sem lehetett benne biztos valaki, hogy pozitív elbírálásban részesül, ráadásul sokszor hónapokig kellett várni a válaszra, amely egyre gyakrabban volt elutasító.
Az elmúlt hónapok során nemcsak a diákok, hanem a különböző felsőoktatási intézmények vezetői, illetve a munkaadók képviselői is élesen bírálták Guéant lépését. Emellett Fracois Hollande, szocialiasta párti elnökjelölt is arra szólította fel decemberben a belügyminisztert, hogy vonja vissza a körlevélben foglaltakat, mivel annak következtében a francia felsőoktatás vonzereje jelentősen csökkenhet a külföldi diákok szemében.
Az erős társadalmi nyomás hatására Guéant még decemberben bejelentette, hogy januárban módosítani fog a körlevél tartalmán, amelyet január 12-én meg is tett. Az új dokumentum nagyrészt visszatér a 2006-os törvény előírásaihoz, vagyis azok a külföldi diákok, akik igazolni tudják, hogy legalább mester fokozatot szereztek egy francia intézményben, a diploma odaítélésétől számított 6 hónapra szóló ideiglenes tartózkodási engedélyre jogosultak. Emellett az új szöveg még a diploma megszerzése előtt is tartózkodási engedélyre jogosítja fel azokat a külföldi diákokat, akik igazolni tudják, hogy valamilyen állásra tettek szert, vagy állásinterjúra kaptak ígéretet. Ez utóbbi rendelkezés főként a felsőoktatási intézmények vezetőinek nyomására került bele a dokumentumba.
Miközben a körlevél alapján úgy tűnik, hogy Guéant meghátrálásra kényszerült, a külföldi diákok egyelőre korántsem lélegezhetnek fel. A 2012-es költségvetési törvénybe ugyanis bekerült egy olyan passzus, amely szerint január 1-jétől 200 és 385 euró közötti összeget kell fizetniük a tartózkodási engedély megszerzéséért, a korábbi 85 euró helyett. A diákok képviselői szerint ez a lépés egyértelműen arra szolgál, hogy elriassza a külföldieket attól, hogy Franciaországban próbáljanak szerencsét. Szerintük ez a lépés továbbra is a május 31-i körlevél szellemét tükrözi, csak ezúttal nem adminisztratív, hanem pénzügyi köntösbe bújtatva.
A Guéant által szorgalmazott lépések beleillenek Nicolas Sarkozy francia elnök 2012-es választási kampányába, amelynek egyik kiemelt témája a legális bevándorlás csökkentése.
Szirják Bianka