Mi legyen a francia bevándorlók szavazati jogával?

Nicolas Sarkozy francia elnök nem támogatja, a baloldali szavazók nagy többsége viszont mellette áll: ez annak a francia szocialisták által benyújtott törvényjavaslatnak a mérlege, amely az Unió határain kívülről érkezőknek is politikai jogokat adna Franciaországban. A tervezet a jövő héten kerül a francia felsőház (szenátus) elé.

Franciaországba évente körülbelül 200 ezer külföldi bevándorló érkezik, ez pedig „túl sok” – fogalmazott Claude Guéant belügyminiszter. A cél az, hogy ezt a számot, azaz a legális bevándorlók számát 10 százalékkal csökkentsék. „Ezúton is köszönjük Claude Guéant miniszter úrnak, hogy nyilatkozatai révén segít a franciáknak bemutatni Nicolas Sarkozy migrációs politikáját” – kommentálta a történteket Marine Le Pen, a Front Nationale nevű párt (FN) vezetője, aki maga is indul majd az öt hónap múlva esedékes parlamenti választásokon.

A parlament felsőháza december 8-án tárgyalja majd azt a törvényjavaslatot, amelyben az Unió határain kívülről érkező bevándorlók önkormányzati választásokon való képviseletéről lesz szó. Az említett tervezet szigorú feltételeket szab, a helyi választásokon való részvételt például 5 évnyi, igazolt franciaországi lakhatáshoz kötné, a választhatóság jogának jelenlegi szigorán pedig keveset enyhítene – továbbra sem tenné lehetővé például, hogy egy Afrikából érkezett bevándorlót polgármesterré válasszanak.

Az előzménynek számító „Május 31-i Körlevél”

A „Május 31-i körlevél” néven elhíresült, 2011 májusában napvilágot látott dokumentum értelmében a „francia kormány célul tűzte ki, hogy a legális bevándorlás mértékét az ország és a francia társadalom teherbíró képességéhez mérten csökkentse.” Ez a célkitűzés azt jelenti, hogy a legális bevándorlás áramát a kormány korlátozni igyekszik, mégpedig a bevándorlók letelepedési kérelmeire mondott igen szavazatok számának 50 százalékos csökkentésével. A tavasszal nagy port kavart körlevél ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az országba való befogadáskor a munkát keresőknek elsőbbséget fognak adni.

A szocialisták teljes mellszélességgel a javaslat mellett

A Le Parisien című  francia napilap a héten mutatta be legújabb telefonos kutatással végzett felmérési eredményeit, amely a 18 éven felüli francia társadalomra vonatkozóan reprezentatívként értékelhető. A felmérésben – a javaslat szövegével párhuzamosan – azt a kérdést tették fel, miszerint „egyetért-e ön azzal, hogy az Európai Unión kívüli országból érkezett, 5 éve az országban élő bevándorló szavazati jogot kaphasson a helyi választásokon?” Az felmérés rámutatot, hogy a teljes francianépesség 61 százaléka, a baloldali szavazóknak pedig mintegy 75 százaléka válaszolt igennel – ezek az adatok pedig kedvező előjelei lehetnek a szocialisták által előterjesztett javaslat fogadtatásának. A válaszokat részletesen megvizsgálva kitűnik, hogy a fiatalok sokkal inkább támogatják az ötletet, mint a nyugdíjas korosztály. Más szempontok szerint pedig az is megállapítható, hogy a javaslat fogadtatása a felső vezetők körében a legkedvezőbb, illetve a párizsiak sokkal inkább mellette vannak, mint a vidéki tartományokban élő franciák.

Az OFII, azaz a francia Bevándorlási és Integrációs Hivatal adatai szerint 2010-ben 203 017 legális bevándorló érkezett a „francia hatszögbe” úgynevezett harmadik, vagyis az Európai Unión kívüli országokból, és az is látható, hogy ez a szám 2006 óta évről évre növekszik. A legnagyobb csoportot a családegyesítési okok miatt betelepülők alkotják (84 126 fő), őket követi a külföldi diákok 65 000 fős tömege, illetve a gazdasági megfontolásokból betelepülők.

Sarkozy álláspontja, avagy „a szélkakas is mindig a szél irányába fordul”

„Úgy gondolom, francia földön a választáshoz való jog és a választhatóság joga a francia állampolgársághoz kell hogy kötődjön, kiterjesztve ezt a helyi és európai választásokon az európai polgárok számára, akikkel közös sorsban osztozunk. ” – nyilatkozta a közelmúltban az államfő. Ám politikai ellenfelei – a szélben forgó szélkakas példáját emlegetve – igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy ez bizony nem volt mindig így. Sarkozy jelenlegi álláspontja igencsak eltér az általa 2005-ben képviselt állásponttól, hiszen akkoriban a következőket mondta egy interjúban: „ Nincs abban semmi furcsa, hogy egy bevándorló szavazati joghoz jut, aki például 10 éve él az országban, de tisztes megélhetéssel rendelkezik, és fizeti az adókat.” Ennek kapcsán a politikai paletta másik oldaláról Marine Le Pen egyenesen úgy fogalmazott: Sarkozy politikája nem áll másból, mint választási kampányfogásokból és a közvéleménykutatások számára kedvező eredményeire való kínos odafigyelésből.

Szélkakas politika vagy sem, tárgyilagosabb politikai körökben úgy tartják: Sarkozy szempontjából a bevándorlókkal kapcsolatos kérdésekkel az a legnagyobb probléma, hogy a téma azon kevesek egyike, amelyben a francia baloldal együttes fellépésre képes a jobboldaliak széthúzásával szemben.

Kitekintés: külföldiek szavazati joga az EU-ban

Az európai uniós állampolgárság intézményét a Maastrichti Szerződés vezette be még 1992-ben. A Szerződés értelmében azok az emberek, akik az Unió jelenlegi 27 állama közül legalább az egyiknek állampolgárai, azok egyúttal – automatikusan – birtokosai lesznek európai uniós állampolgárságnak is. Az uniós állampolgárság pedig az EU összes tagállamában egyaránt biztosítja számukra az aktív és a passzív választójogot, a helyhatósági és az európai uniós parlamenti választásokon.

Az Európai Unión kívülről érkezők esetében viszont a huszonhetek eltérő szabályokat alkalmaznak. A legtöbb, azaz tizenhárom állam ( Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Görögország , Magyarország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Hollandia, Szlovákia, Szlovénia, és Svédország) úgy döntött, hogy megadja a helyi választásokon való részvétel jogát az Unión kívülről érkezőknek is, feltéve, ha bejelentett állandó lakhellyel rendelkeznek, illetve meghatározott ideje az adott országban élnek. Spanyolország, Portugália, az Egyesült Királyság és a Cseh Köztársaság csak bizonyos országokból érkezőknek teszi ezt lehetővé, a maradék tíz állam pedig (nevezetesen Németország, Ausztria, Bulgária, Ciprus, Franciaország, Olaszország, Lettország, Málta, Lengyelország és Románia) semmilyen politikai jogot sem biztosít az Unión kívülről jött egyének számára.

Péterfi Barbara

Friss hírek