Afrikai és arab nők kapták a Nobel-békedíjat

Döntött a Nobel-bizottság: a nemrég elhunyt Wangari Maathai után másodszor van afrikai nő a Nobel-dékedíj nyertesei között, ráadásul egyből kettő is. A libériai elnökasszony és a polgárháború végét kikényszerítő békeaktivista mellett még egy jemeni emberi jogi aktivistát is kitüntettek.

Hárman osztoznak az idei Nobel-békedíjon és az azzal járó másfél millió dolláron, döntött a norvégiai Nobel-bizottság. Azonban mindhárman nők, és mindhárman az erőszak és az emberi jogok eltiprása ellen küzdöttek évekig. Ráadásul mindhárman hányattatott sorsú országból érkeztek: ketten Libériából, a harmadik díjazott pedig Jemenből.

„Nem érhetünk el valódi demokráciát és tartós békét a világban anélkül, hogy a nőknek ugyanazokat a lehetőségeket kínáljuk a társadalmi fejlődés befolyásolására, mint a férfiaknak” – indokolta a döntést Thorbjoern Jagland, a bizottság elnöke. A kitüntetettek a díjat hivatalosan „a nők jogaiért folytatott erőszakmentes küzdelmükért” kapták.

A legismertebb jelölt Libéria elnökasszonya, az afrikai kontines első szabadon megválasztott női államfője, Ellen Johnson-Sirleaf, aki jövő kedden méretteti meg magát az ország elnökválasztásán – kétségkívül jókor jön neki az elismerés, hiszen sok elemző szorosnak ígéri a küzdelmet, főleg annak fényében, hogy a kormányzat által kezdeményezett népszavazás meglepetésre mind a négy kérdésben elbukott.

A másik libériai díjazott Leymah Gbowee, aki a polgárháború alatt sikerrel mozgósította országa asszonyait. Még szexsztrájkot is szervezett, hogy a hálószobában kényszerítsék rá férjeiket, hogy hagyják abba a vérengzést. Még a hadúr-elnökkel, Charles Taylor-ral is találkozott, akinél sikerült kicsikarnia egy ígéretet arra, hogy elmegy Ghánába a formálódó békekonferenciára.

A harmadik ünnepelt a jemeni Tawakkul Karman, aki már az arab tavasz forradalmi hullámai előtt is – a Women Journalists Without Chains nevű szervezetén keresztül – a jemeni nők első számú szószólója volt, azóta pedig a Saleh elnök távozását követelő tüntetések egyik vezéralakja. Karman a díjat a jemeni fiataloknak ajánlotta fel.

A díj odaítélésének szimbolikus jelentősége is van, hiszen éppen a múlt hónapban hunyt el a kontinens első, és eddig egyetlen női békedíjasa, Wangari Maathai. Most egyből ketten léptek örökébe.

Tóth Miklós

Friss hírek

Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »