Cameron Oroszországban járt – „reset” Nagy-Britanniával is?

David Cameron öt éve az első brit miniszterelnök, aki látogatást tett Oroszországban. A tény, hogy a brit kormányfő elfogadta Dmitrij Medvegyev orosz elnök meghívását, azt jelzi, hogy mindkét fél pragmatikusan próbálja építeni az egymással való kapcsolatokat, de az olyan kényes témák, mint Litvinyenko meggyilkolása, Hodorkovszkij ügye, és London kimaradása a 2014-es Olimpia szakértői paneléből, nem maradhattak ki a napirendből.

Legfelsőbb szintű találkozó

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a brit miniszterelnök érkezése előtt a „FIRST” újságnak adott interjújában elmondta, hogy David Cameron üzleti delegációval érkezik majd Moszkvába, amelyben helyet foglalnak a már Oroszországban jelenlévő (mint például Robert „Bob” Dudley, a BP vezérigazgatója), és az országba hamarosan befektetni tervező üzletemberek. Lavrov kifejtette, hogy az oroszországi piac hatalmas lehetőségeket kínál, és Moszkva megtesz mindent gazdasága diverzifikálásáért és modernizációjáért, továbbá a kölcsönösen hasznos befektetési környezet kialakításáért.

A két ország kormánya hat olyan kérdéskört jelölt meg, amelyek külön figyelmet érdemelnek a kétoldalú kapcsolatokban:energetika és energiahatékonyság, pénzügyi műveletek, a high-tech ipar és nanotechnológia, kis- és közepesvállalkozások, az üzleti környezet általánosságban, és az Olimpia öröksége. 

Lavrov arra is felhívta a figyelmet, hogy Cameron látogatása egy olyan időszakra esik, amikor egyre több ember, beleértve a politikusokat is, jön rá, hogy az ideológiai előítéletek helyett át kell térni a pragmatizmus útjára és az érdekegyensúly keresésére a nemzetközi és kétoldalú kapcsolatokban is, attól függetlenül, hogy néhány kérdésben véleménykülönbség áll fenn. Az orosz diplomácia vezetője úgy látja, hogy Nagy-Britannia és Oroszország kulcsfontosságú nemzeti érdekei nem mondanak ellent egymásnak, és ezért a moszkvai csúcstalálkozótól további lendületet várt a kapcsolatok új szintre való emeléséért tett erőfeszítésekben.

Az idáig vezető út

Brit miniszterelnök, Tony Blair személyében utoljára 2006-ban járt Oroszországban. Ezután következett be a két ország kapcsolataira katasztrofális hatással bíró Litvinyenko-gyilkosság. Oroszország megtagadta a gyanúsított Andreg Lugovoj kiadatását a brit hatóságoknak, az orosz külügyminisztérium megszüntette a British Council regionális irodáinak működését, megtiltották a két ország titkosszolgálatai közötti kapcsolatot, és befagyasztották a vízumkönnyítésről szóló kétoldalú egyezmény további tárgyalását.

Lavinaszerűen kerültek felszínre a konfliktusok, amik olyanokban nyilvánultak meg, mint például Borisz Berezovszkij kiadatása Moszkvának. A nézeteltérések aláásták a két ország kapcsolatait. A miniszterelnök-szintű kapcsolatok teljesen megszakadtak, kivételt csak a brit média által katasztrofálisnak nevezett 2007-es G8 csúcson való Putyin – Blair találkozó, és Putyin négy évvel ezelőtti telefonos gratulációja Gordown Brown-nak a miniszterelnöki szék megszerzéséért. A következő éles törést a 2008-as orosz-grúz háború okozta, amikor London Európában az egyik legkeményebb álláspontot foglalta el ebben az ügyben Moszkvával szemben.

A jelenlegi brit miniszterelnök meghívása Oroszországba és ezen meghívás általa való elfogadása ugyanakkor azt jelzi, hogy mindkét fél elkezdte kerülni a konfrontációs pontokat, és próbál a két országot közelítő érdekek útján haladni, hiszen ez, Alekszandr Jakovenko Oroszország nagy-britanniai követének szavaival élve, mind az orosz, mind a brit társadalom érdeke. Az üzleti delegáció érkezése azt sejtette, hogy elsősorban a gazdasági kapcsolatok erősítése lesz majd terítéken (Londonban egyébként közel 70 oroszországi vagy oroszországi érdekeltségű cég papírjaival kereskednek, néhány oroszországi banknak van londoni fiókja is, és orosz éttermek nyílnak sorra a brit fővárosban, Oroszországban pedig több mint 600 brit cég tevékenykedik), de szakértők szkeptikusak voltak az üzleti együttműködés hirtelen megugrásával kapcsolatban.

Áttörés?

Más kérdésekben viszont már nem volt ilyen nagy az egyetértés. Habár a brit kormányfő kész tárgyalni a vízum-kérdésről, de ennek feltételéül Nagy-Britannia Litvinyenko meggyilkolásával vádolt, Andrej Lugovoj üzletember és Duma képviselő kiadatását szabta. Emellett Cameron szerint a vízum-ügyben nincs probléma, hiszen elmondása szerint az orosz vízumigények 96%-át jóváhagyják. Medvegyev ennek kapcsán kifejtette, hogy készek minden ügyről tárgyalni ha szükséges, de a Litvinyenko kérdés nem akadályozhatja a két ország kapcsolatát. London ugyanakkor továbbra sem változtat Borisz Berezovszkij, Ahmet Zakajev és a JUKOSZ bizonyos alkalmazottjainak kiadatásáról szóló álláspontján, hiszen az a bíróság kezében van, és mindenkit megillet az objektív igazságszolgáltatás. 

A hivatalos látogatással kapcsolatban Cameron egy új kezdetről és a kapcsolatok helyreállításáról beszélt, míg Lavrov az üzleti kapcsolatok megújításának szükségességéről. Szakértők szerint itt nem a „reset” gomb megnyomásáról van szó, mivel az valami nagy áttörést jelentene, inkább a bizalom helyreállítására tett kísérletnek lehetne nevezni a brit kormányfő oroszországi látogatását. Hozzátették, hogy most az üzleti és kereskedelmi szféra gyakorlati együttműködésére kell koncentrálni, és ez fokozatosan átterjed majd más területekre is. A fő cél az volt, hogy mindkét fél jelezze a kapcsolatok normál mederbe való terelésének szándékát, és a következő félévben nem várhatóak látványos lépések, mert nem szabad erőltetni a haladást, és Nagy-Britanniában megvárják az oroszországi parlamenti és elnökválasztás kimenetelét. A következő ilyen nagy lépés ezek után előreláthatólag az orosz kormányfő nagy-britanniai látogatása lehet majd.

Tóth I. Dávid

Friss hírek