Barroso szerint érthetetlen az ír leminősítés

Érthetetlennek tartja az Európai Bizottság Írország újabb leminősítését. A Moody,s hitelminősítő intézet kedd este az úgynevezett spekulatív, bóvli kategóriába sorolta a szigetország adósságát. Az újabb negatív döntés tovább fokozta az uniós vezetők ellenérzését a négy nagy hitelminősítő intézettel szemben, amelyek az EU szerint hátráltatják azokat a komoly lépéseket, amelyeket ezek az országok éppen tesznek.

Az Európai Bizottság elnöke érthetetlen lépésnek nevezte a Moody,s amerikai hitelminősítő intézet kedd esti döntését, amellyel megvonta a befektetésre ajánlott státuszt Írországtól, és egy fokozattal lejjebb, az úgynevezett bóvli kategóriába sorolta Írország adósságát.

José Manuel Barroso szavait a szóvivője közvetítette szerda délben Brüsszelben, rámutatva, hogy az elnök és a Bizottság véleménye nem lehet meglepő, hiszen hasonlóan reagált múlt héten Portugália jelentős leminősítésére is.

Pia Ahrenkilde-Hansen elmondta, az ír konszolidációs program végrehajtását negyedévente felügyelő szakértői csoport éppen most készíti el az értékelését arról, hogy Írország hogyan halad a gazdaság talpraállításával. Ennek eredményeit holnap mutatja majd be a misszió – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy pont ezért kérdőjelezhető meg a leminősítés időzítése.

Az Európai Bizottság szerint nem is kérdéses, hogy Írország kész végrehajtani a testülettel, az Európai Központi Bankkal és a Nemzetközi Valutaalappal közösen elkészített konszolidációs programot, ami a feltétele volt a tavaly év végén megszavazott 85 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomagnak.

A szóvivő azt mondta, az ír bankokat éppen most tőkésítik fel, a pénzügyi rendszert erősítik, ezek pedig alapvetőek ahhoz, hogy az ír gazdaság meg tudjon állni a lábán egyedül is. Hozzátette, a gazdasági mutatók is a Bizottság véleményét támasztják alá, hiszen – mint mondta – növekszik az ír export, és az ország versenyképessége is.

A Moody,s egyébként az eurózóna adósságválságának terjedésével indokolta a leminősítést. Az amerikai cég szerint az újabb görög hitelcsomag, valamint az olasz és a spanyol helyzet híre miatt „egyre valószínűbb, hogy a 2013 végén lejáró nemzetközi hitelcsomag után sem tud majd Dublin visszatérni a pénzpiacokra”.

Valóban hasonlóan reagált az Európai Bizottság elnöke Portugália adósosztályzatának jelentős múlt heti leminősítésére is. José Manuel Barroso múlt szerdán Strasbourgban kérdésre válaszolva azt mondta, a döntés nem segített, és nem is hozott nagyobb átláthatóságot, ellenben inkább egy spekulatív szempontot vetett fel ebben a helyzetben.

Üzent a hitelminősítő intézeteknek is: „Portugália éppen egy középtávú konszolidációs programot hajt végre, amit részben mi készítettünk elő. Higgyék el, kicsit jobban ismerjük Portugáliát, mint a hitelminősítők”.

A belső piaci EU-biztos hétfőn már ezen is továbbment. Olyan európai szabályozás bevezetését nevezte szükségesnek, amely valamilyen módon megtiltaná, hogy az intézetek minősíthessék olyan országok adósságát és hitelbesorolását, amelyek éppen nemzetközi segélycsomagban részesülnek, és ezért cserébe konszolidációs programot hajtanak végre.

Michel Barnier szerint a hitelminősítői piacon nem alakult ki igazi verseny, mindössze négy nagy szereplője van. A francia EU-biztos megfogalmazása szerint „két amerikai, és egy félig amerikai, amelyik viszont amerikaiként gondolkozik” (a Fitch Ratings – a szerk.).

Michel Barnier és múlt héten a Bizottság elnöke is szükségesnek nevezte egy európai gyökerű hitelminősítő intézet létrehozását. José Manuel Barroso viszont hozzátette, ezt nem az EU, vagy valamely tagállam fogja létrehozni, hanem szigorúan piaci alapon jönne létre.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek