Egyszerre három fokozattal rontotta le Görögország államadóssági besorolását szerda este a Moody’s. Caa1-es osztályzatával a hellén állam az egyetlen euróövezeti tagország, mely befektetésre nem ajánlott szinten áll. A bejelentés után újabb találgatás kezdődött Athén sorsát illetően.
Egyszerre három fokozatot rontott a Moody’s Görögország államadóssági besorolásán. A nemzetközi hitelminősítő szerda éjjel, a piaci zárások után tett bejelentést a döntésről. Athén B1-ről a rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető Caa1-es besorolásra esett vissza, ami azt jelenti, az ország adóssága nem tartozik bele a befektetési ajánlású osztályokba. Ez a besorolás egész Európában a legrosszabb, jelenleg egy euróövezeti tagállamnak sincs ilyen negatív értékelése. A Moody’s döntését azzal indokolta, hogy 50 százalékra nőtt a valószínűsége annak, hogy az adósság átütemezése nélkül Görögország képtelen lesz tartozásainak törlesztésére, közölte a BBC.
Eközben lezárultak az athéni tárgyalások az EU-IMF hitel ötödik részletét illetően, azonban az eredmények ott sem kecsegtetnek semmi kedvezővel. Juncker korábbi nyilatkozatának megfelelően, várhatóan a Nemzetközi Valutaalap nem hagyja jóvá a június 29-i részlet folyósítását, amennyiben Görögország nem tudja meggyőzni fizetőképességéről a következő 12 hónapra vonatkozóan.
Az égei ország gazdaságának növekedési kilátásai egyelőre bizonytalanok, emellett az athéni kormány egyre nagyobb végrehajtási kihívásokkal képtelen szembe nézni. A privatizációs törekvések és a jelentős fiskális konszolidáció ellenére sem valószínű, hogy a hellén állam képes lenne további segítség nélkül adósságának csökkentésére.
Az euróövezet vezetője korábbi nyilatkozatában nem zárta ki a görög államadósság „újraszabásának” lehetőségét, azaz a kibocsátott állampapírok futamidejének meghosszabbítását, ugyanakkor az adósság tőkerészének csökkentését, azaz átfogó strukturális intézkedéseket nem támogat. A valutacsoport vezetője mellett az Európai Központi Bank is elutasít minden átütemezésre vonatkozó javaslatot, ezért az elemzők szerint a legkézenfekvőbb forgatókönyv továbbra is a külső pénzügyi támogatás lehet. Ennek ellenére az eurózóna húzó országaiban nő az ellenállás egy újabb segélycsomaggal szemben, így az égei gazdaság ügyében legkorábban a június végi uniós csúcstalálkozón születhet döntés.
Matus Dóra