Tizennyolc hónappal meghosszabbította a krétai székhelyű Európai Hálózati- és Információbiztonsági Ügynökség mandátumát pénteki ülésén a távközlési tanács. A rádióspektrum-politikai programról a következő hónapokban tovább folynak majd az egyeztetések a Tanács és az Európai Parlament között.
Úgy tűnik, hogy a lengyel elnökség teheti fel a pontot az „i”-re az első rádióspektrum-politikai programról szóló jogalkotásban, miután a rendkívül összetett és politikai szempontból is kényes dossziéban a magyar elnökségnek a tagállamok között lényegében sikerült kialakítania a közös álláspontot. Hogy ezt a pénteki ülésen a szakminiszterek mégsem formalizáltákj, annak az az oka, hogy a Tanács és az Európai Parlament álláspontja igen csak távol áll egymástól számos, a jogalkotással összefüggő kérdésben. Ezért a magyar elnökség értesülésünk szerint a többi intézmény kérésére inkább a két intézmény pozíciójának egyeztetését választotta a következő hónapokban, elkerülve a nyilvános konfrontációt az EP-vel és a jogalkotás ezzel együtt járó túlzott lelassulását is.
Ilyenformán a magyart követő lengyel elnökségre vár a feladat, hogy lezárja a dossziéról a tárgyalásokat, bár – mint azt Nyitrai Zsolt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációs államtitkára a Bruxinfo kérdésére válaszolva elmondta – júniusban még a magyar elnökség alatt is magas szintű egyeztetést tartanak majd az érintettek. „Bízom benne, hogy az év végéig le tudjuk zárni a vitát” – közölte Neelie Kroes, a digitális politikáért felelős bizottsági alelnök a pénteki ülést követően.
Kroes ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az idő sürget és az EU-nak minél előbb dűlőre kell jutnia a digitális átállás nyomán felszabaduló frekvenciák elsősorban szélessávú internet-hozzáférésre való rendelkezésre bocsátása érdekében. Emlékeztetett arra, hogy az EU digitális menetrendjének értelmében 2013-ig valamennyi uniós állampolgárnak normális sebességű internetes hozzáféréssel kell rendelkeznie, 2020-ig pedig a nagy- és ultrasebességű hozzáférést is biztosítani kell az EU-ban mindenki számára.
Nyitrai Zsolt kiemelte, hogy a rádióspektrum politikailag rendkívül érzékeny, műszakilag pedig összetett kérdés. Neelie Kroes a BruxInfo kérdésére leszögezte, hogy bár 2013-ig kellene megtörténnie a digitális átállásnak, derogációkra kivételes esetekben lesz esély. Azt ugyanakkor világossá tette, hogy ezzel majd csak azok élhetnek, akik nyomós indokokat tudnak felsorakoztatni.
Az ülésen a tagállamok megállapodtak a Kréta-szigetén működő Európai Hálózati- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA) 2012 márciusában lejáró mandátumának másfél évvel történő meghosszabbításáról. A magyar elnökség párhuzamosan az ügynökség tevékenységének korszerűsítéséről szóló tárgyalásokon is messzire jutott, ám az EP egyelőre adós a saját álláspontjával.
Kitekintő / Bruxinfo.eu