Henry Kissinger-díjjal tüntették ki az egykori német kancellárt: Helmut Kohl hétfőn este vehette át a kitüntetést, amelyet az American Academy 2007 óta évente adományoz egy európai vagy amerikai személynek a transzatlanti kapcsolatok erősítéséért. Kohl a német újraegyesítés során vállalt szerepével érdemelte ki a díjat, amelyet a díj névadója, Henry Kissinger volt amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó személyesen adott át a 81 éves politikusnak. Az ünnepségen a négyszáz meghívott vendég között ott volt az Egyesült Államok volt elnöke, Bill Clinton, a Világbank elnöke, Robert Zoellick és Angela Merkel, jelenlegi német kancellár is.
Kohlt az American Academy megfogalmazása szerint új évszázad fenntartható demokratikus rendjének megteremtése, illetve az újraegyesített Németország sikeres atlanti integrációja érdekében vállalt kiemelkedő szerepéért méltatják a Kissinger-díjjal. Helmut Kohl, aki egy durva esés következtében kerekesszékben ül, beszédében ezekkel a szavakkal köszönte meg a „rendkívüli és szimbolikus díjat”: „ láthatjuk, hogy van esélyünk. Mindenre, amit ezekben az években teremtettünk, okunk van büszkének lenni”. Kohl beszédében az USA-val való kapcsolat és a történelem jelentősége mellett kitért a Görögországot érintő problémákra is: „Hinnünk kell a jövőben. Mennünk kell az úton, együtt a görögökkel – akkor is, ha ez nekünk sokba kerül”.
A jelenlegi kancellár szavai
Angela Merkel német kancellár, aki – saját szavaival élve – „a sikeres német egyesítés nélkül nem állna ma itt” véleménye szerint Kohl „mindenekelőtt az új tartományokban élő emberek iránti nagy szeretetével” formázta a német egységet. Merkel hangsúlyozta, hogy Kohl ez csak azért tudta megtenni, mert „vele volt a szomszédos országok támogatása és az amerikai barátok segítsége.” A kancellár beszédében elődjének és Hans-Dietrich Genscher volt külügyminiszternek, egykori helyettes kancellárnak és FDP-elnöknek is köszönetet mondott azért a „szilárd alapért”, amelyre a mostani politikusok építhetnek. Merkel – tőle szokatlan módon – rövid beszédet tartott a „politikai atyját” méltató díjátadó ünnepségen, amelyre új kancellárhelyettesével, az FPD pénteken megválasztott elnökével, Philip Röslerrel érkezett.
Clinton és Zoellick
Bill Clinton, egykori amerikai elnök a német politikus régi jó barátja beszédében emlékeztetett „politikai élete egyik megindítóbb pillanatára”, amikor a berlini fal leomlása után Helmut Kohllal karöltve sétált át a Brandenburgi kapun. A laudáció során Clinton Kohl kiemelkedő szerepét és döntéseit dicsérte: „Minden, amit tennem kellett, az volt, hogy Helmut Kohl példáját kövessem” – dícsérte egykori kollégáját az amerikai politikus. Clinton Kohlt a „második világháború utáni legjelentősebb európai államférfinak” nevezte, aki korának minden kérdését helyesen válaszolta meg. Robert Zoellick Világbank-elnök szerint Kohlnak rendíthetetlen hite és víziója volt: „Felismerte a történelmi pillanatot. Megragadta azt és cselekedett”.
A Németországban született Henry Kissinger, az egykori amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó már korábban is úgy nyilatkozott az egykori német kancellárról, hogy „senki nem tett többet a német újraegyesítésért” – akkor is ha a békés forradalom az NDK-s polgároktól indult el.
A Kissinger-díj további kitüntetettjei a volt német kancellár, Helmut Schmidt, az Egyesült Államok 41. elnöke, George H. W. Bush, a volt német köztársasági elnök, Richard von Weizsäcker és New York polgármestere, Michael R. Bloomberg is.
Kohl és a magyar bor
Helmut Kohl egyébként május elején fogadta Orbán Viktort egy négyszemközti beszélgetésre. A német sajtó egy része ekkor Orbán Viktort vitatott és jobboldali populista miniszterelnökként jellemezte. A Bild szerint a két politikus több mint egy órán keresztül beszélgetett olyan aktuális politikai témákról, mint az Európai Unió jövője, Magyarország és Németország helyzete, az egyházak szerepe, valamint az Amerikával, Oroszországgal és Kínával való kapcsolatok. A Bild, amelynek a látogatásról szóló hírét a vezető online-lapok át is vettek, természetesen nem mulasztotta el Orbán ajándékát megemlíteni, amely – a magyar szalámi mellett – Tokaji Aszút is tartalmazott: „Ha ezt a bort iszod, olyan érzésed lesz, mintha 300 évnyi történelmet innál”- mondta az újság értesülései szerint a magyar miniszterelnök. A volt kancellár szintén szívélyesen köszöntötte jó barátját: „Köszönöm, hogy ma idejöttél, nagyon örülök a látogatásodnak” – üdvözölte Kohl Orbánt. A Bild szerint Orbán és Kohl a magyar médiatörvényt érintő kritikák ügyében egyetértettek abban, hogy Európában a tiszta politikai többségekre gyakran veszélyként, mintsem lehetőségként tekintenek. Kohl bátorította barátját, hogy ne hagyja magát megzavarni, mivel – Kohl örömére – Orbán folytatja elődje, Antall József útját.
Balog Anna