Tonio Borg jelenlegi máltai külügyminiszter lehet John Dalli utódja az Európai Bizottságban. A szigetország miniszterelnöke szombat este tájékoztatta a jelölésről a Bizottság elnökét. A korrupciós botrányba keveredett John Dallit még három évig közel havi 9000 eurós fizetés illeti meg.
John Dalli korábbi egészségügyi és fogyasztóvédelmi biztos múlt keddi lemondása után négy nappal a máltai kormányfő arról tájékoztatta az Európai Bizottság elnökét, hogy Tonio Borg jelenlegi külügyminisztert jelöli a kabinet az Európai Bizottság máltai tagjának. Lawrence Gonzi szpmbaton telefonon tájékoztatta erről José Manuel Barrosót.
Minderre azt követően került sor, hogy a testület korábbi máltai tagja, John Dalli korrupciós botrányba keveredett. Mint arról korábban beszámoltunk, az EU Csalás Elleni Hivatala a Swedish Tobacco svéd dohánygyár panaszát követő vizsgálatában arra a következtetésre jutott, hogy az egészségügyért és fogyasztóvédelemért felelős uniós biztosnak tudnia kellett arról, hogy egy máltai üzletember a cég számára kedvező uniós jogszabály-módosítást ajánlott megfelelő anyagi ellenszolgáltatásért cserébe. Az OLAF főigazgatója ugyanakkor múlt héten leszögezte, közvetlen bizonyítékot nem találtak arra, hogy az uniós biztos irányította volna az ügyletet, amely végülis nem valósult meg.
Az Európai Bizottság szóvivője hétfőn ismertette a lemondás körülményeit. Bár a testület munkatársai múlt héten még nem erősítették meg, hogy a Bizottság elnöke kérte volna John Dallit arra, hogy mondjon le a posztjáról, de Olivier Bailly hétfőn már azt mondta, pontosan ez történt. Emlékeztetett arra, hogy José Manuel Barroso bizottsági elnök a hivatalba lépésekor írásos garanciát kért a testület tagjaitól, hogy ha a mandátumuk alatt ő kéri majd valamelyik biztost lemondásra, akkor majd az illető le is mond. Éppen ez történt John Dalli esetében.
Mindez azonban nem kérdőjelezi meg azt a tényt, hogy John Dalli mondott le – mondta a szóvivő, ezzel egyszersmind cáfolva azokat a véleményeket, amelyek szerint az uniós biztost “elbocsátották”. Erre jogi lehetősége sem lett volna Barrosónak (éppen ezért kérte annak idején az írásos garanciát), csak a tagállamok hívhatják vissza az általuk jelölt uniós biztost, és csak ők jelölhetnek új személyt a testületbe.
Tonio Borgot az Európai Parlament illetékes szakbizottságának is meg kell hallgatnia, de a Tanácsnak is jóvá kell hagynia a jelölést. Olivier Bailly emlékeztetett, noha lassan egy hete már Maros Sefcovic alelnök felügyeli ideiglenesen az egészségügyi és fogyasztóvédelmi portfóliót, a folyamat a szerződésben meghatározottak szerint halad, és nincsen késlekedés sem.
A szóvivő elmondta, noha az OLAF tényleg nem tárt fel közvetlen bizonyítékot John Dalli ellen, de “politikailag tarthatatlannak ítélte a helyzetet a Bizottság elnöke, ezért kérte lemondásra a korábbi máltai biztost”.
9 ezer eurós juttatás
John Dalli múlt kedd óta hivatalosan sem uniós biztos, az EU szabályai szerint azonban további anyagi támogatásra jogosult. “John Dalli a hazaérkezése után átmeneti fizetést kap addig, amíg nem talál munkát, de legfeljebb három évig. Ennek összege a korábbi biztosi fizetésének 45%-a” – mondta a szóvivő. John Dalli EU-biztosként havi 19 910 eurós fizetést kapott, ez alapján még három évig havi 8960 euró illeti meg.
A 64 éves Dalli “hónapokon belül” betölti a 65 éves nyugdíjkorhatárt, amikortól az alapfizetése 11,4%-a (2270 euró) jár neki nyugdíjként.
Kitekintő / Bruxinfo.eu