Néha a gyomor és a belek olyan jeleket küldenek, amelyeket nehéz figyelmen kívül hagyni. A tünetek mögött gyakran nincs szervi ok, mégis komoly életminőségbeli és anyagi terhet jelentenek. Az irritábilis bél szindróma pontos oka sokszor ismeretlen, de jelentős hatással lehet a mindennapokra.
Mi állhat a háttérben?
Bár az irritábilis bél szindrómát egyre több kutatás vizsgálja, kialakulásának pontos hátterét máig homály fedi. A szakemberek szerint több tényező együttes jelenléte segítheti elő a panaszok megjelenését. A bélrendszer ideghálózatának működési zavara, a hormonális hatások, sőt a genetikai hajlam is szerepet kaphat a betegségben. A stressz, a nem megfelelő étrend és a rendszertelen székletürítés tovább súlyosbíthatja a helyzetet.
Ígéretes kutatások szerint a gyógygombák és antioxidáns hatóanyagok segíthetnek enyhíteni a kellemetlen panaszokat. A bélflóra egyensúlyának megbomlása, valamint az azt követő emésztőrendszeri gyulladások szintén befolyásolhatják a tüneteket. Egyre több adat támasztja alá a bél-agy tengely fontosságát, rámutatva a pszichés állapot fontosságára. Az alkohol vagy dohányzás ugyancsak növelhetik a kockázatot.
Személyre szabott megközelítés
Ha felmerül az irritábilis bél szindróma gyanúja, célszerű mielőbb orvoshoz fordulni. Nem érdemes halogatni az orvosi kivizsgálást. Egyrészt fontos kizárni más, komolyabb betegségeket, másrészt a pontos diagnózis segíthet megtalálni a megfelelő tüneti kezelést. Nincs univerzális megoldás, de a célzott étrend és életmód sokat segíthet. Érdemes naplót vezetni a panaszokról és azok kiváltó okairól, így a kezelést könnyebb személyre szabni. Ez nemcsak egészségügyi, hanem pénzügyi szempontból is előnyös lehet. A célzott kezelés kevesebb felesleges vizsgálatot és kiadást jelenthet.
Étkezés, egyensúly, életmód, gyógygombák
Kezelése több tényezőtől is függ. Az egyik legfontosabb a táplálkozás, ahol a low FODMAP diéta nyújt kapaszkodót. Ez az étrend segít kiszűrni azokat az ételeket, amelyek felerősíthetik a tüneteket. A puffasztó zöldségek, tejtermékek, cukros italok és nehéz, zsíros fogások kerülése sokat enyhíthet a panaszokon.
A stresszről sem szabad megfeledkezni, hiszen a lelki terhek gyakran közvetlenül hatnak a bélrendszerre. A pihenés segíthet a közérzet javításában. A rendszeres, könnyű testmozgás javíthatja az emésztést és csökkentheti a fájdalmakat. Emellett a természetes kiegészítők, mint például a süngomba, ígéretes támogatást jelenthetnek: gyulladáscsökkentő, immunerősítő és antibakteriális hatásai révén egyre nagyobb szerepet kap a bélrendszer egészségében. Az ilyen készítmények a Vitalitás Webáruházban is elérhetők. A tudatos életmód így egyrészt a testi közérzetet javítja, másrészt a hosszabb távú pénzügyi terheket is csökkentheti.
Bár az IBS jelenlegi ismereteink szerint nem gyógyítható véglegesen, az életminőség jelentősen javítható, ha az étrend, az életmód és a természetes támogatás egységes rendszerként működik együtt.
Fizetett tartalom (x)