Emmanuel Macron francia államfő és Abe Sindzó japán miniszterelnök kedden megerősítette, hogy továbbra is „ragaszkodnak” a Renault francia és a Nissan japán járműgyártók között húsz éve létrejött szövetséghez, amely meggyengülni látszott a Nissan volt elnök-vezérigazgatója, a Tokióban őrizetbe vett Carlos Ghosn adócsalási botránya miatt.
A két ország vezetőjének megbeszélését és munkaebédjét követően a francia elnöki hivatal által kiadott nyilatkozat szerint a francia elnök és a japán miniszterelnök a két ország közti „különleges partnerség” gazdasági és katonai együttműködését méltatta.
Emmanuel Macron és Abe Sindzó „megerősítették, hogy ragaszkodnak a Renault-Nissan szövetséghez, amely a közelmúltban ünnepelte húsz éves évfordulóját és amely a Franciaország és Japán közti ipari együttműködés egyik legfőbb jelképe” – olvasható a közleményben. „Ez az ipari partnerség bebizonyította a rugalmassági képességét, valamint azt, hogy a tagjai mennyire képesek együttműködni és a közös projekt mennyire életképes” – tette hozzá a francia elnökség.
Párizs, 2019. április 23.
Emmanuel Macron francia államfő (j) és Abe Sindzó japán miniszterelnök kezet fog, miután nyilatkoztak a sajtó képviselőinek a párizsi államfői rezidencián, az Elysée-palotában 2019. április 23-án.
MTI/EPA/Ian Langsdon
Carlos Ghosn volt elnök-vezérigazgató helyzetét illetően az Elysée-palota leszögezte, hogy tiszteletben tartja „az igazságszolgáltatás szuverenitását és függetlenségét Japánban, amely első számú diplomáciai partner és demokratikus állam”.
„Ugyanakkor nagyon ügyelünk arra, hogy francia állampolgárként Carlos Ghosn személyiségét és jogait tiszteletben tartsák” – hívta fel a figyelmet a francia elnökség. „Emlékeztettünk arra, hogy Ghosnnak joga van az ártatlanság vélelméhez és a konzuli védelemhez, ahogy minden francia állampolgárnak” – írta az Elysée-palota.
Új vezetést kapott a Renault-Nissan-Mitsubishi együttműködés
Már nem csak Japánban vádolják csalással a Renault volt elnökét
A japán delegáció nem erősítette meg, hogy a cégvezér sorsa szóba került a találkozón, de előzetesen közölte, hogy Abe Sindzó „kész Emmanuel Macronnak elmagyarázni, hogyan működik az igazságszolgáltatás (Japánban) és hogy az eljárási szabályokat szigorúan betartották”.
Forrás: MTI