Aleksandar Vučić szerbiai miniszterelnök tegnapi évértékelő beszédében kijelentette, kormánya „kiszabadította Szerbiát a rablók szorításából, és visszaadta a polgároknak”.
„Ez a nehéz döntések kormánya egy nehéz időszakban” – szögezte le a miniszterelnök kormányának az utóbbi nyolc hónapban elvégzett munkáját értékelve. Meglátása szerint az április 27-én alakult kormány „visszaadja a polgároknak a reményt, hogy amennyiben dolgozni fognak, kitartóak és szorgalmasak lesznek, Szerbia egy tisztességes állammá válik”.
„Az első feladatunk az volt, hogy közöljük: ez egy nyitott ország, a munkások és a földművesek országa, azoké, akik kitartóan és szorgalmasan dolgoznak. Elégedett vagyok, amiért Szerbiát elvettük a rablóktól és visszajuttattuk a polgároknak” – hangoztatta Aleksandar Vučić.
Emlékeztetett, Szerbiában és külföldön is négy államfővel találkozott a kiértékelt időszakban. Emellett két alkancellárral, öt külügyminiszterrel és két gazdasági miniszterre tárgyalt, valamint részt vett az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén is – sorolta.
„Több mint 40 telefonos tárgyalást folytattam le országok és kormányok elnökeivel, valamint külügyminiszterekkel is” – fűzte hozzá Vučić.
A Telekom eladásából származó bevételt befektetésekre költik
A Telekom Srbija eladásából származó bevételt nem a költségvetési hiány fedezésére fordítja majd a szerbiai kormány, hanem befektetésekre és a gazdasági növekedés serkentésére – közölte Aleksandar Vučić. A kormányfő sajtótájékoztatóján azt mondta, arra számítanak, hogy a 2011-es eladási kísérletkor tett ajánlathoz viszonyítva jelentősen több pénzért sikerül eladni a Telekom Srbija vállalatot.
Vučić hangsúlyozta, ezt az összeget a régi kedvezőtlen hitelek törlesztésére és a befektetésekre fordítják majd.
„A Telekom eladásából származó összegből egy dinár sem jut a költségvetésbe. A pénz felét közvetlenül a beruházási projektumokra fordítjuk” – hangoztatta. Az így finanszírozott projektumok közül kiemelte a Belgrád és Budapest közötti vasútvonal, egészen pontosan a magyar határ és az Újvidék közötti 108 kilométeres szakasz korszerűsítését, amit Kínával együttműködve valósítanak meg.
Mint ismeretes, 2011-ben sikertelenül próbálták értékesíteni a Telekom Srbija részvényeinek 51 százalékát, mert a pályázaton a Telekom Ausztria tette a legnagyobb, 950 millió eurós ajánlatot, a kormány azonban legalább 1,4 milliárd eurót kért a telekommunikációs vállalat részvénycsomagjáért.
Kitekintő / Vajma.info