Hodorkovszkij tudja, hogy foghatnák meg Putyint

Vlagyimir Putyin rendszerének legismertebb korábbi politikai foglya kedden az Európai Parlamentben bírálta az EU-t, mert bár tudja, mégis hallgat azoknak a vagyonoknak a hollétéről, amelyeket az orosz elnök és hívei síboltak el és Nyugatra menekítettek. Mihail Hodorkovszkij szerint a Nyugatnak az eddiginél sokkal keményebb szankciókkal kellene sújtania a Putyinhoz kötődő elit tagjait.

Két héttel az orosz elnök egykori közeli tanácsadója, Andrej Illarionov után a fogságából tíz év után tavaly szabadult Mihail Hodorkovszkij is óva intette a Nyugatot attól, hogy engedékenységet mutasson a Kremllel szemben. A Vlagyimir Putyinnal annak idején szembeszegülő és ezért vagyonelkobzásra ítélt egykori Jukosz-vezér kedden az Európai Parlament külügyi bizottsága előtt figyelmeztetett, hogy Moszkva az EU és általában a Nyugat minden gyengeségét kihasználja, és arra játszik, hogy szakadást idézzen elő akár a Schengen-térségben, akár az euróövezetben.

Az „Open Russia” civil szervezet alapítója – aki tavaly elnöki kegyelemmel szabadult az orosz Gulágról és azóta Svájcban él – úgy vélte, hogy Vlagyimir Putyin elsőként rúgta fel a Jaltában és Potsdamban létrehozott második világháború utáni biztonsági rendszert, amikor törvénytelenül megszállta és elcsatolta Ukrajnától a Krím-félszigetet. A korábbi dúsgazdag üzletember figyelmeztetett, hogy a Kreml, amennyiben nem találkozik határozott ellenállással, minden tőle telhetőt elkövet majd annak érdekében, hogy a Visztula és az Odera legyen a Nyugat és a saját érdekszférája közötti határvonal.

Leszögezte, hogy a jelenlegi moszkvai vezetés egy olyan új békerendszert szeretne kialakítani, amelyben elismerik ahhoz való jogát, hogy saját belátása szerint cselekedjen a saját befolyási övezetében és az emberi jogok kérdése egyszer és mindenkorra lekerüljön a napirendről.

Hodorkovszkij, akárcsak néhány hete Putyin korábbi gazdasági főtanácsadója, az azóta Amerikában élő Andrej Illarionov, figyelmeztetett, hogy különbséget kell tenni a Putyin-rezsim és az orosz nép között. Ilyen alapon kifogásolta, hogy a Nyugat által bevezetett szankciókat hivatalosan úgy jelentették be, mint amelyek Oroszország (és nem a rezsim ellen) irányulnak. Úgy vélte, hogy a Kreml propaganda gépezete csatát nyert az EU-val szemben, és az általa hozott szankciók a rezsim mögé állították az orosz társadalmat.

Pedig a szabadulása után Oroszországot elhagyó ellenzéki szerint a Nyugatnak meglenne a lehetősége arra, hogy leválassza az orosz lakosságot az orosz elitről. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett rá, hogy az orosz elnök azt követően szánta rá magát az ukrajnai kalandra, hogy a népszerűsége jelentősen visszaesett, „mivel az emberüknek elegük lett a végeláthatatlan korrupcióból”.

Hodorkovszkij nem érti, hogy az Európai Unió miért nem mutat rá ujjal az orosz elitnek azokra a korrupt tagjaira, akik „zsákban hordták ki az orosz emberek pénzét” nyugati bankokba. Meggyőződése, ha az uniós tagállamok nyilvánosságra hoznák a törvénytelen módon összeharácsolt és az országból kivitt vagyonok összegét és hollétét, az orosz társadalom a vezetése ellen fordulna, és kevésbé ülne fel a propagandának. „Ott kell lecsapni, ahol Putyin és a társadalom érdekei homlokegyenest ellenkeznek. Van tehát válasz, még ha nem is kellemes, de nem értem, miért nem csinálják?” – tette fel a kérdést a Nyílt Oroszország mozgalom alapítója.

Hodorkovszkij szerint az EU-nak az eddiginél sokkal keményebb célzott szankciókkal kellene fellépni az orosz rezsim vezetőivel és kegyeltjeivel szemben, „mégis nagyon keveset tett eddig ezen a téren”. Példaként említette, hogy a néhány tízezres érintett körrel szemben az EU eddig csak 114 személyt feketelistázott.

A volt üzletember szorgalmazta, hogy Európában ne fekete-fehér képet fessenek Oroszországról, és síkra szállt a kulturális és oktatási kapcsolatok fenntartásáért. Arra kérte a nyugati országokat, hogy védjék meg a rendszer külföldön élő politikai ellenfeleit a különböző támadásoktól, ne szolgáltassák ki őket Moszkva kérésére, és „húzzanak fel egy falat” a korrupt orosz rezsimmel szemben.

Mihail Hodorkovszkij azt jósolja, hogy elhúzódó konfliktusra kell felkészülni Moszkvával, de meggyőződése, hogy mindinkább a totalitarizmus jegyeit mutató politikája Putyint és rendszerét romlásba viszi. „Meglehet, hogy már csak 10 éve van hátra ennek a rendszernek, talán még ennyi sem” – vélekedett a börtönéből tavaly szabadult ellenzéki.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »