Elérkezett a bővítési folyamat hattyúdala?

Az Európai Bizottság nem kezdeményez új ajánlásokat a nyugat-balkáni bővítéssel kapcsolatban – áll a szervezet által nyilvánosságra hozott egyéni országjelentéseiben. Az EB évente adja ki stratégiai beszámolóit, amelyekben ajánlásokat fogalmaz meg az érintett országok felé. A bővítési folyamat emiatt jó eséllyel leállhat, bár Törökországgal szeretnének megnyitni két fejezetet. Brüsszelből jelentünk.

Štefan Füle szerda délután bemutatta az Európai Parlament Külügyi Bizottsága (AFET) előtt az éves, Nyugat-Balkánról és Törökországról elkészített bizottsági országjelentéseket. Az öt tagjelölt (Montenegró, Macedónia, Szerbia, Albánia, Törökország) illetve potenciális tagjelölt-országokról készített beszámolók az elmúlt tizenkét hónap EU-kritériumoknak való megfelelését veszik alapul. Már-már bevett szokás, hogy az AFET-bizottságban kerül sor évről-évre a jelentések bemutatására, ami a szakbizottság tekintélyt parancsoló elnökének, Elmar Broknak (német, EPP) valamint a Parlament nővekvő szerepének köszönhető. 

Füle leköszön, Hahn örököl(het)

A leköszönő európai bővítési biztos a prezentációja mellett megragadta az alkalmat, hogy megköszönje a szakbizottsággal folytatott konstruktív munkát az öt év során. A képviselők hasonlóképpen kiemelték a bővítési és reformtörekvési erőfeszítésekben nyújtott munkáját és kiemelték legnagyobb sikerét az öt év során: Horvátország csatlakozását. Az ülésen érezhető volt, hogy ez Füle hattyúdala, vajon ugyanez igaz az egész bővítési folyamatra is?

A helyzet a jövőt nézve nem tekinthető derűsnek. Az integrációs folyamat már most tény, hogy lelassult, de megvan a kockázat, hogy meg is akadhat a regionális kooperáció és a reformok hiánya, valamint a fagyott konfliktusok miatt. Az EU részéről a konkrét lépések hiánya lehet a leginkább aggasztó. 

Füle elmondta, hogy a hat érintett nyugat-balkáni ország messze van a kondíciók teljesítésétől és más-más ütemben hajtják végre a kívánt reformokat. Kiemelte, hogy az aspiráló országoknak három kiemelt területen kell fejlődési pályára állniuk: a jogállamiság szintjén, a gazdasági kormányzás tekintetében és a közféra átalakításán. „Ha az aspiráló országok megfelelő reformokkal szolgálnak, akkor mi európai perspektívával” – jelentette ki. 

Politikai polarizáció kockázata

Kérdés, ez mire elég, mivel például a júniusban hosszú tárgyalássorozat végén tagjelölt státuszt kapó Albánia a jelentésben semmilyen biztosítékot nem kapott, hogy mikor kezdheti meg a csatlakozási tárgyalásokat. Ehhez hozzátartozik, hogy Tirana nem segíti saját helyzetét, ha a kormány a politikai ellenzéket ellehetetleníti. Montenegróval is hasonló a helyzet a csatlakozási fejezetek megkezdésének tekintetében (12 megkezdett csatlakozási fejezetből kettőt zártak le), de Füle mégsem tett ajánlásokat a tagjelölt-országok éllovasának új fejezetek megnyitására. A bizottság szerint többet kell tenniük a korrupció elleni küzdelem leküzdésére, illetve az újságírókat ért erőszak megfékezésére.

A márciusban tagjelölt-országgá avanzsált Szerbia is hasonló cipőben jár. Hiába a jelentésben kiemelt igazságszolgáltatási-reformok, a tárgyalások tényleges megkezdéséről nincs szó. Ennek oka lehet az orosz Gazprommal kötött szerződés a Déli Áramlatról vagy az Oroszországgal szembeni EU-s szankciók figyelmen kívül hagyása. Ilyen explicit politikai döntések mindenképp nagyobb jelentőségűek, mint az igazságszolgáltatási-reformok. 

A jelentés viszont kiemeli, hogy a Belgrád-Pristina dialogús „normalizálódik”, bár a koszovói politikai válság itt sem segít az előrehaladásban. 

Macedónia fejlődését továbbra is a Görögországgal való névvita hátráltatja, hiába a bizottsági zöld út a tárgyalások megkezdésére. Ezen kivül a Bizottság szerint a demokratikus reformok is zsákutcába kerültek és az ellenzék parlamenti bojkottja is csak olaj a tűzre.

Az előbb említett Koszovó a saját részéről a Stabilizációs és Asszociációs Folyamatot igyekszik befejezni Boszniával karöltve, amelynek állapotát az EB „mozdulatlannak” jellemezte. 

Törökország: a speciális eset

A beszámoló szerint Törökország „stratégiai partner” mind az energiaellátás tekintetében, mind a közel-keleti külpolitikában betöltött központi szerepe miatt. Az Európai Bizottság ajánlja a 23-as és 24-es csatlakozási fejezetek megnyitását a jogállamiságról. 

Azonban a jelentés elítéli egyes újságírók bebörtönzését, a bírákkal szembeni erőszakos fellépést és a rendőri brutalitást. 

A Ciprussal szembeni immár 40 éves területi vita sem segít a tisztánlátásban, illetve a nüansznyi esélyt is arra, hogy Törökország valaha is csatlakozik a közösséghez. 

Elmar Brok sugallván a nyilvánvaló realitásokat, záróbeszédében csak a nyugat-balkáni bővítés lehetőségét emelte ki, míg Törökországot meg sem említette.

Bajtay Máté

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »