Fontos a fiataloknak magyarnak maradni?

Tíz év alatt 62 ezer fővel csökkent a szlovákiai magyarok száma. A demográfusok szerint ennek elsődleges oka a nemzetváltás. Igaz, hogy a 18-34 éves fiatalok kevésbé ragaszkodnak a magyarságukhoz, mint az idősebbek? Írásunkban ezekre a kérdésekre próbálunk választ adni a Fórum Kisebbségkutató Intézet 2014-es kutatása alapján.

A kutatás Dél-Szlovákiában zajlott, 3000 fős felnőtt magyar lakossági mintán, amely nem, kor, iskolai végzettség, kerületi és járási megoszlás, illetve város–falu mutatók szerint reprezentatív. Az elemzés még tart, de a fő vonulatok már most is kirajzolódnak.

Kulcsfontosságú döntések és értékekA nemzeti identitással kapcsolatban léteznek úgynevezett nemzetiséggel kapcsolatos kulcsfontosságú döntések. Azokat a döntéseket nevezem így, amelyek alapvetően hatnak a nemzeti identitás kialakulására és további fejlődésére. Eddigi kutatásaink alapján ezek a következők: 1. a saját nemzetiség átörökítése az utódokra (milyen nemzetiségű lesz a gyerek), 2. az iskolaválasztás (a szülők milyen tannyelvű alapiskolába íratják a gyermeküket), 3. a nyelvhasználat, 4. a partnerválasztás és a saját nemzetiség érvényesítése a kapcsolatban.

Ezekhez a döntésekhez (nemzetiség, magyarul beszélni, magyarnak maradni, a gyerek magyar iskolába járjon és magyar legyen, a magyarság ne olvadjon be, a magyarlakta település ne szlovákosodjon el, legyen magyar alapiskola és legyenek magyar feliratok, a magyar fiatalok magyar társat találjanak, a magyarok éljenek a jogaikkal, a következő nemzedék őrizze meg szülei nemzetiségét, a fiatalok ne költözzenek külföldre) konkrét értékek társulnak. Mennyire érték, mennyire fontos mindez a szlovákiai magyarok egyes korcsoportjainak? Hasonlítsuk össze a 18–34 évesek, a 35–55 évesek és az 55 éven felüliek értékpreferenciáit.

Az egyes értékek fontossági sorrendje mindhárom korcsoportnál nagyrészt azonos. De! Az idősebbekhez képest a fiatalabbaknak kevésbé fontosak ezek az értékek. Igaz, van három érték, amelyet a fiatalok fontosabbnak tartanak, mint a középkorosztály, mégpedig az, hogy a település ne szlovákosodjon el, legyenek magyar feliratok, valamint a kettős állampolgárság. Ám a többi értékhez hasonlóan ezt a hármat is a legidősebb korcsoport tartja a legfontosabbnak.

A fiatalok kétharmada tartja fontosnak, hogy legyenek magyar alapiskolák, 59% azt, hogy magyarok maradjunk, 57% pedig azt, hogy éljünk a jogainkkal. A legkevésbé fontosnak azt tartják, hogy magyar társuk legyen (23%). Ugyanakkor az értékpreferenciák hátterében két ellentmondás is felsejlik. Az egyik, hogy miközben a harmadik legpreferáltabb érték a jogok érvényesítése, a fiatalok alig fele tartja fontosnak a gyerek magyar alapiskolába járatását, a magyar nyelvhasználatot és a magyar feliratokat – holott ez mind létező jog, amelyet érvényesíteni lehet. A másik ellentmondás, hogy a nemzetiséget a fiatalok alig fele (47%) tartja fontosnak. Ez nem jó „előjel”, mert a korábbi kutatások szerint minél fontosabb valakinek a nemzetisége, annál valószínűbb, hogy nemcsak beszédében, hanem kulcsfontosságú döntéseiben is fokozottabban fogja érvényesíteni a magyarságát. Ugyanakkor a két idősebb korcsoport számára sem a nemzetiség a legfontosabb, nem meglepő hát, hogy kulcsfontosságú döntéseiben ez a két korosztály sem viselkedett-viselkedik mindig magyarként – s ez is hozzájárul(t) a magyarok számának apadásához, ami nem új keletű jelenség. A nemzetváltás tehát nem írható csakis és elsősorban a fiatalok számlájára.

A fiatalok eleve „kevésbé” magyarok?Elképzelhető, hogy a fiatalok eleve „kevésbé” magyarok, mint az idősebbek, s ezért kevésbé fontosak számukra a felsorolt értékek? Hasonlítsunk össze néhány magyarságindikátort – olyan alapvető jellemzőt, amely jelzi a magyar identitás állapotát. Az első a deklarált identitás, vagyis hogy minek tartjuk magunkat. E téren nincs különbség a három korcsoport között, mert mindhárom 95%-a magyarnak vallja magát. A második a származás, de e téren sincs különbség, mert mindhárom korcsoportnál a magyar származás dominál. A harmadik jellemző a gyermekkori családi nyelvhasználat: mindhárom korcsoportra elsődlegesen a magyar nyelvhasználat jellemző, még a vegyes családokban is.

A következő fontos indikátor az oktatás nyelve. A másik két korcsoporthoz, de főképp a középkorosztályhoz képest a fiataloknál legalább 10 százalékkal magasabb a magyar iskolákat végzettek aránya, tehát ezen a téren az idősebbekhez képest a fiataloknál fokozottabban kellene érvényesülnie a magyarságmegtartó hatásnak.

A fiatalok társas közegének nemzetiségi összetétele sem különbözik a másik két korcsoportétól. A tágabb család, a munkatársak, a barátok, a szomszédok, az üzleti partnerek, a munkahelyi főnökök, a lakóhely legbefolyásosabbnak ítélt, továbbá legközkedveltebb embereinek többsége magyar.

Az említett jellemzők tehát nem valószínűsítik, hogy a fiatalok kevésbé magyarok, mint a másik két korcsoport.

Van azonban egy további fontos jellemző, amelyben kimutatható a fiatalok és az idősebbek közötti eltérés, s amely fontos tényezője az identitás alakulásának. Ez a partner nemzetisége. A fiatalok 85 százalékának van magyar partnere, 15 százalékuk él vegyes kapcsolatban. Összehasonlítva a három korcsoportot, épp a fiataloknál a legmagasabb a vegyes (elsősorban magyar– szlovák) kapcsolatok aránya. (Emlékeztetnék arra, hogy a magyar társ fontossága az alacsonyabb korral arányosan csökken.)

Az elemzés teljes egészében itt elolvasható!

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »