Az EU ismét bevezetné a vízumot

Az Európai Parlament 2013. szeptember 12-én úgy határozott, hogy néhány nyugat-balkáni állammal szemben szükséges lenne a vízumkényszer ismételt bevezetése.

Az EP biztonsági szempontokkal indokolja a döntést. Az utóbbi időszakban túl sok, a Nyugat-Balkánról származó állampolgár folyamodott menekültstátuszért Nyugat-Európában: a tavalyi évben a menekültsstátuszt igénylők mintegy 49 százaléka nyugat-balkáni állampolgár volt. A kérlemek elsősorban Németország, Hollandia, Luxemburg, Belgium és Svédország felé irányultak. 

Hónapok óta téma az Unióban a vízumrendszer szigorítása. Habár a módosítás ellenzői, többek közt Alexandra Stiglmayer, a European Stability Initiative munkatársa azzal érvel, hogy a bevándorlók, mint munkaerő, akár fel is lendíthetik az adott ország gazdaságát, az Unió szerint a biztonsági szempontok az elsődlegesek. A szeptemberi szavazással az Európai Parlament lehetővé tette az Európai Bizottság számára, hogy a jövőben, ha szükségesnek ítéli, bevezethesse ismét a vízumot az ex-jugoszláv államokkal szemben. 

Cecilia Malström uniós biztos hangsúlyozta, hogy ha sor kerül az intézkedésre, tehát a Bizottság élni fog a jogával, az csak átmeneti intézkedés lesz, véglegesítésről szó sincs. A biztos szerint nem barátságtalan intézkedésről van szó, a cél az Európai Unió biztonságának védelme. Malström kiemelte: a döntés nem azt jelenti, hogy holnaptól csakis vízummal lehet belépni a Nyugat-Balkán állampolgárainak az EU területére. Arról van csupán szó, hogy az EU fenntartja a lehetőséget arra, hogy – amennyiben a körülmények úgy kívánják – ismét bevezesse a vízumot bizonyos államokkal szemben.

A döntést természetesen nem fogadta kitörő lelkesedés. Predrag Simic, Szerbia korábbi párizsi nagykövete felhívja a figyelmet arra, hogy a menedékkéről nem jókedvükből és önszántukból akarják elhagyni hazájukat: elsősorban a kilátástalanság és a munkanélküliség sodorja őket a Nyugat felé. Simic szerint az Unió nem segít megoldani a Balkán problémáit, hiszen egyszerűen nem vesz róluk tudomást.

Az Európai Unió viszont kitart amellett, hogy a térség biztonsága az elsődleges, akár olyan döntések és lépések árán is, amelyek nem mindenkinek tetszenek. Ennek érdekében a közeljövőben várható, hogy – elsősorban Szerbia és Bosznia-Hercegovina állampolgárai számára – rövid, 3 hónapnál rövidebb tartózkodás idejére is szükséges lesz a vízum.

Szabó Edit

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »