Vannak turisták, akik nem félnek Egyiptomtól

A szerbiai turisták megingathatatlanok – ha elhatározzák, hogy üdülni fognak, ebbéli szándékuktól semmi sem tántoríthatja el őket, legyen az tüntetés, vagy esetleg polgárháború. Legalábbis ezt támasztja alá az a több száz szerbiai turista, akik jelenleg is Egyiptomban nyaralnak, és az a több tíz, akik a napokban indulnak oda. Miközben Európa számos országa, de még Oroszország (mintegy 50 ezer személyt) is tömegesen menti ki állampolgárait az országból, a szerbek számára sokkal fontosabb, hogy a befizetett nyaralás ne vesszen el, mint személyes biztonságuk az adott országban. Egyiptomban jelenleg 650 szerbiai turista tartózkodik, mindegyikük Hurghadában, amely egy esetleges evakuáció szempontjából előnyös helynek számít. Az utóbbi hetek egyiptomi megmozdulásában több mint 700 polgár vesztette életét.

Srđan Andrejević, az Argus utazási iroda munkatársa szerint egyes hurghadai hotelekben nincs szabad szoba.

Az üdülni vágyók mindössze tíz százaléka mondja le az utazást. A gyakorlat szerint a szerbiai turisták a félelmet pénzen mérik. Ebben az a furcsa, hogy senki sem kérdezi meg, miért kerül ugyanannyiba a 10 napos egyiptomi négycsillagos nyaralás utazással együtt, mint egyetlen éjszaka az Azúr-parton, holott nyilvánvaló, hogy a biztonság miatt. Ha az állam azt mondja, hogy tilos Egyiptomba charterjáratokat indítani, mi megszüntetjük a járatokat – mondta Andrejević.

Az utazási irodák számadatai szerint Egyiptomban a nyár végéig 10 ezer szerbiai turista fordul meg, de hasonlóan nem veszik figyelembe a biztonságot Törökország és Tunézia esetében sem. Törökországban a rendőrség és a tüntetők összecsapása ellenére nem csökkent a szerbiai turisták száma, így a szezon végéig 40 ezer szerb turista látogatja meg az országot, míg Tunéziában, ahol a politikai instabilitás miatt folyton zavargásokra lehet számítani, a szezon kezdete óta 15 ezer szerb turista fordult meg.

Egyiptomban a zavargások kinőtték Kairót, így az egész országban szükségállapotot vezettek be. Dragan Bisenić, Szerbia kairói nagykövete a múlt héten nyilatkozta, hogy eddig egyetlen szerbiai állampolgár sem kérte a nagykövetség segítségét a forrongások ideje alatt. A nagykövet elmondta, fontos, hogy a szükségállapothoz a turisták is tartsák magukat, hiszen rájuk is vonatkozik, nem csak az egyiptomiakra. A szükségállapot ideje alatt tilos az utcán tartózkodni este 19-től reggel 6-ig. A nagykövet arra kéri a turistákat, hogy kijárási tilalom alatt maradjanak a hotelben, ne menjenek az utcára, mert ellenkező esetben előállítják őket. Emellett tartózkodjanak a szárazföldi kirándulásoktól is, mert helyi tüntetésekre és útlezárásokra számíthatnak.

Az idillinek sehogy sem nevezhető üdülés ellenére a turisták nem mondják le az utakat.

Nem félünk a zavargásoktól. Az egyetlen amitől félünk, hogy a nyaralásunk lejárta előtt hazaküldhetnek bennünket. Tudunk a szükségállapotról, de nem fog zavarni bennünket, hiszen úgysem terveztük elhagyni a hotelkomplexumot. Az, hogy igen kevesen mondják le az utakat, azért van, mert az utazást szervező irodák rendkívül rossz feltételeket kínálnak – nyilatkozta a Blic napilapnak a 25 éves Marija Ćirović, aki két napja utazott ki Hurghadába a férjével.

A szerbiai turisták egymást tájékoztatják az egyiptomi helyzetről. A 45 éves Svetlana L. egyrészt azért vette az irányt Egyiptom felé, mert a jelenleg ott üdülők szerint minden rendben van, másrészt, mert az utazási iroda megtagadja a befizetett nyaralás más helyszínre való áttételét.

Megéltünk már sok mindent ahhoz, hogy ne féljünk az egyiptomi zavargásoktól. Tiszteletben tartjuk majd a kijárási tilalmat, de kétlem, hogy bármi is történhet velünk – mondta Branko Mitrović, aki családjával utazott el Egyiptomba.

A nyaralásról visszatérők beszámolója szerint semmit sem lehetett érzékelni a zavargásokból, amelyekről csak az aggódó itthon maradt családtagoktól szereztek tudomást. Hazatéréskor viszont mindenkit meglepett az erős katonai jelenlét.

A hotelben teljesen el voltunk zárva a külvilágtól, az eseményekről csupán az itthon maradt rokonok és barátok értesítettek. Azt sajnáltuk, hogy nem látogathattuk meg a piramisokat és Luxort. A hazaút viszont már félelmetes volt a rengeteg katona és ellenőrzőpont miatt. Több helyen mesterlövészek figyelték az embereket – mesélte Vesna Andeković.

Szavai szerint hasonló körülmények között többet nem vállalna be egy ilyen nyaralást. Bojan M. Hurghadában nyaralt, ahol csak a katonák jelenléte utalt arra, hogy valami történik.

A hotel messze volt a városközponttól, nem vettünk észre semmit, így amikor a szüleimmel beszéltem, azt hittem, hogy túloznak. Amikor a reptérre tartva megláttam a katonaságot, már nekem sem volt mindegy, mi történik – mondta Bojan M.

A zavargások miatt egyre több ország, többek között Szlovénia, Magyarország és Oroszország nem javasolt térséggé nyilvánította Egyiptom egészét, és megkezdte polgárai evakuálását az érintet területekről.

Magyarszo.com

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »