A szlovák belügyminisztérium július 15-én tárcaközi egyeztetésre bocsátotta választójogi törvénytervezetét, mely az eddigi hat törvényt hatályon kívül helyezve a jövőben egyetlen törvényben szabályozná a különböző választásokra vonatkozó előírásokat.
A hatályos törvények a kisebbségi nyelvhasználatot érintő előírásokat is tartalmaznak, amelyek a választásra jogosultak számára postázott választási értesítőkre vonatkoznak. Jelenleg ezeket az értesítőket magyarlakta településen teljes egészében kétnyelvűen – tehát szlovákul és magyarul kell kiküldeni.
A törvénytervezet azonban ezt a pozitív gyakorlatot eltörölné. A minisztérium tervezete a magyar nyelv használatát csupán egy pár soros rövid tájékoztatásra korlátozná, amely a szavazás módjáról szólna. Ugyanakkor az erről szóló rendelkezés is olyan pongyolán van megfogalmazva a törvénytervezetben, hogy a vasúti kétnyelvűségre vonatkozó rendelkezésekhez hasonlóan végrehajthatatlanná válik.
Az az MKP a kétnyelvűség megőrzése és erősítése érdekében bekapcsolódik a választójogi törvény tárcaközi egyeztetésbe. Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke leszögezte: „Ezt a nyelvhasználati jogainkat korlátozó módosítást elutasítjuk és kétnyelvű értesítők jelenlegi alakban történő fenntartását kérjük. További módosításokat is javasolunk a törvénytervezetben, amelyek többsége a kisebbségi nyelvhasználat erősítését szolgálja, a választásokhoz kapcsolódóan minden olyan esetben, amikor a magyar anyanyelvű választók tájékoztatása anyanyelvükön különösebb nehézségek nélkül megoldható, következetesen a magyar nyelv párhuzamos használatát javasoljuk. Javaslataink összhangban állnak a nemzetközi szervezetek ajánlásaival és kiegészítik a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkozó eddigi rendelkezéseket. Konkrétan javasoljuk, hogy a magyarlakta településeken:
– a választások előtt a választók tájékoztatására szolgáló információkat a községek hivatali hirdetőtábláján magyar nyelven is közzétegyék,- a választóhelyiségeket magyar nyelven is megjelöljék, valamint a választóhelyiségben a választóknak szóló információkat magyarul is kihelyezzék,- a parlamenti és az európai parlamenti választások előtt a háztartásokba kiküldött jelöltlisták tartalmazzanak alapvető információkat magyar nyelven is- a választói igazolványt kétnyelvűen adják ki a jogosultak kérelmére- a parlamenti és az európai parlamenti választások során a párt szavazólapjai kétnyelvűek lehessenek, ha ezt a párt igényli- a köztársasági elnöki, a megyei és az önkormányzati választásokon és népszavazásokon kétnyelvű szavazólapok legyenek- szükség esetén a szavazásnál bárki segíthessen a szavazónak, ne csak olyan, aki szavazásra jogosult” – mondta az MKP elnöke
Az MKP kezdeményezését az OKS is támogatja, Ondrej Dostál, a párt elnöke tagja a kezdeményező bizottságnak. Az MKP hasonlóképpen az OKS választási kampányokról szóló törvénnyel kapcsolatos kezdeményezését támogatja. A két párt tehát folytatja az együttműködését ezen a területen is.
A jogalkotási szabályok szerint, a tárcaközi egyeztetés keretében bárki tehet javaslatokat, s amennyiben ezeket legalább ötszáz polgár megtámogatja, a minisztériumnak kötelező a javaslatokkal foglalkozni.
Kitekintő / Felvidék Ma