Az európai pártok jogi státuszát rendezné és a működésüket tenné átláthatóbbá az a javaslatcsomag, amelyet szerdai ülésén fogadott el az Európai Bizottság.
Jogilag is európai pártként működhetnének a jövőben az uniós politikai porondon azok a pártcsaládok, amelyek a tagországokban működő pártokat összefogva képviselik az Európai Parlamentben az állampolgárokat. Az Európai Bizottság szerdán fogadta el a jogi státusz rendezését és a működés átláthatóságát biztosító jogszabályi javaslatokat.
Az európai pártok működését már 2003 óta uniós rendelet szabályozza, eddig azonban ezeket a szervezeteket Belgiumban jegyezték be közhasznú szervezetként. Az uniós jogrend – a javaslat alapján – külön rendelkezik majd az európai pártok státuszáról, amely a javaslatot jegyző európai bizottsági alelnök szerint „garantálja majd, hogy az adott pártcsaládot az EU összes tagországában elismerjék, ezáltal teljes körű politikai tevékenységet végezhetnek majd az uniós 27 tagállamában”.
Maros Sefcovic elmondta, emellett a testület javaslatot tett a pártok és az európai politikai alapítványok finanszírozásának reformjára és az átláthatóság növelésére is. Az uniós biztos leszögezte, hogy a pártok költségvetése nem nő, évente körülbelül 20 millió euróból gazdálkodhatnak a pártok, és 11 millió euróból az alapítványaik. Ez megfelel a korábbi költségvetési tételeknek.
Sefcovic szerint viszont átláthatóbbá válik az, hogy az uniós költségvetési támogatáson felül kitől, mennyi pénzt kapnak a szervezetek. Az 1000 euró fölött érkező adományok esetében a pártoknak és az alapítványoknak közzé kell tenniük, hogy kitől érkezett a támogatás, évente pedig legfeljebb 25 ezer euróban részesülhetnek a szervezetek egy támogatótól.
A javasolt jogszabályok szerint tehát azoknak a szervezeteknek, amelyek pártként akarnak működni az EU-porondon, európai politikai pártként kell regisztrálniuk. Ehhez egy sor feltételnek meg kell felelniük: például megfelelő számú tagállamban rendelkezniük kell tagpárttal, nonprofit alapon kell működniük, és tiszteletben kell tartaniuk az uniós értékeket. A Bizottság hangsúlyozza, hogy mindez nem jelenti azt, hogy proeurópai értékrenddel kel bírniuk, egy EU-szkeptikus párt is legálisan működhet európai pártként, de az átláthatóságra, elszámoltathatóságra, demokráciára vonatkozó feltételeket be kell tartania.
A testület emellett elvárja azt is, hogy a regisztrálni kívánó szervezet megfelelő fokú európai ambícióról tegyen tanúbizonyságot. Uniós támogatást viszont csak akkor kaphat az adott párt, ha az európai parlamenti választásokon legalább egy képviselői helyet szerezni tud. Az európai pártok nem vehetnek részt tagállami kezdeményezésekben.
Az Európai Bizottság a jelek szerint nagy hangsúlyt kíván fektetni a jövőben az Európai Parlamentre, úgy is mint az európai állampolgárok demokratikus, választott képviseletére. A Bizottság elnöke szerda reggel az EU helyzetét értékelő beszédében hosszasan beszélt erről, kijelentve, hogy tovább kell európaizálni az Európai Parlament működését.
Kitekintő / Bruxinfo.eu